er si ia Istrië reizen 4 Klucht in Parijs I let beledigen van een Fransman op eigen grond gebied blijft niet onbestraft In de vochtige eikenbossen van Istrië zoeken truffeljagers naar het witte goud. Êr zijn truffelfeesten en de restaurants serveren truffelsoep, truffelpasta, risotto met truffel. Willemijn Bos is gek op truffels en ging naar Istrië. Daar hebben ze in de herfst de lekkerste en exclusiefste van allemaal: de witte truffel. Inhoud Lezersactie: Uniek in Europa Een uniek Chinees iichtspekiakel dat nog nooit in Europa is vertoond, wordt deze winter werkelijkheid. Vanaf 10 november 2009 staat Dierenpark Emmen in het teken van China Festival Of lights: ©en traditioneel lichtspektakel in Chinese sferen en cultuur. Het festival dompelt u volledig onder in de Chinese cultuur. U wordt betoverd door reusachtige lampionnen en lichtsculpfuren die levensechte tijgers, weelderige pauwen en olifanten op kleurrijke wijze tot leven lijken te brengen. Speciaal voor deze gelegenheid heeft Hotel Hoógeveen een uniek arrangement samengesteld. Wilt u liever ontspannen in één van de beste weilnesscentra van Drenthe? Dan kunt u kiezen voor een entreekaart naar Thermen Holiday Zuidwolde in plaats van China Festival of Lights. 3 dagen ontspannen in Drenthe:€ 79,- p.p. Zaterdag 28 november 2009 SWI reizen@wegener.nl 024-3650360 M egt u wel eens iets stoms? Nou, ik wel. Niet expres M en ook niet zo heel vaak, maar het overkomt me 4 toch wel eens. Helaas altijd bij de verkeerde per soon op het verkeerde moment. - Na een lange, slapeloze vlucht vanuit Zuid-Amerika zit de stemming er niet echt meer in. Een uur of dertien vastge- p»mpii klonken aan de onconfortabele stoel is vervelend. De tus senstop in Parijs ook. Voor de aansluitende vlucht naar Amsterdam moeten we ui teraard weer door de veiligheidscontrole. Een bozige vrouw Ti blaft mij toe dat alle spullen uit de handbagage moet wor- den gehaald. Dan pas kunnen ze door de scanner. In ons ge in val een hele operatie, want er zit nogal wat in. Bovendien is me dit nog nooit gebeurd. „New York is streng, maar wij nog veel strenger", zegt de matrone triomfantelijk. Het per soneel heeft scherp in de gaten dat mijn humeur verre van zonnig is. Wanneer de scanner is gepasseerd, pak ik de tas sen weer netjes in. Ik wil doorlopen, maar kom niet verder dan een meter. „Tas uitpakken voor extra controle", beveelt een beveiligingsman. Ik protesteer. Heb ik net allemaal ge daan! U stond er zelfbij te kijken. De man negeert mijn ver weer. Met een forse zwaai gooi ik de zware apparatuurtas op de balie. Geheel per ongeluk ontglipt mij een lelijk woord. Nou ja, lelijk, zo erg is het nou ook weer niet. Rap- artiesten verdienen er miljoenen mee. Maar het F-woord is er uit voor ik het in de gaten heb. Een diepe zucht, phhfSF-fuck. De man reageert als door een adder gebeten. Kent u Louis de Funès nog? Dat opgewon den, hyperventilerende standje uit de oude Franse politiefilms? Nou, zo dus. „Wat?", schreeuwt de be veiliger. „Wat? I show you fuck! You fucking, oh yes, now you will see fucking. I call police." Had ik nou maar 'shit' gezucht. Het wordt een enorme ver toning. Alle aandacht is op ons gericht. De woeden de beveiligingsman heeft mijn paspoort en instap- kaart in beslag genomen. Even later verschijnen twee vrolij ke agenten ten tonele. De bagagecontroleur legt de agenten uit dat ik geweigerd heb mijn bagage te laten inspecteren en dat ik 'flick you' tegen hem heb gezegd. Ik protesteer, maar de agent legt mij geamuseerd het zwijgen opr Andere bevei ligers worden gehoord en natuurlijk liegen ze mee met hun collega. Ik voel het net om me heen sluiten. Er worden for mulieren ingevuld, nummers en namen genoteerd. Het be ledigen van een Fransman op eigen grondgebied kan uiter aard niet onbestraft blijven. Na een poosje moet ik mijn si tuatie bestempelen als uitzichtloos. Ik vraag de agent wat ik kan doen om een gunstige wending aan het geheel te ge ven. De agent stelt voor dat ik mijn excuses aanbied. Met een breekt het zweet me uit en stijgt de hartslag explosief. Ik mijn excuses aanbieden, waarvoor dan wel? Iedereen kijkt toe hoe ik het voorstel van de agent in overweging neem. Vooruit dan. maar. Ik schud de hand van de veilig heidsman en mompel een verontschuldiging. Iedereen blij, papieren verscheurd, vrolijk verder. De voorstelling is in eens voorbij. Dag veiligheidsmeneer, nog een fijne dag, zeg ik gefrus treerd en voeg daar een welgemeend 'F%*k you' aan toe. Maar dat laatste uiteraard slechts in gedachten. Het is een warme herfstdag als ik meega met truffeljager (trifolau) Mario Tikel. Op de afgesproken tijd stopt zijn oude Yugo op een bospad en uit de achterbak sprin gen zijn twee honden, Lupo en Mito. Wacht even, het zijn toch varkens die truffels opspo ren? Hij lacht: „Varkens passen niet in m'n achterbak. Bovendien is het heel moeilijk die beesten af te leren zelf de truffels op te eten." Het waren de vrouwtjesvarkens (zeugen) die vroeger werden ingezet om de geurige zwam men op te sporen, omdat het aroma ervan lijkt op de lokstofdie mannetjeszwijnen (be ren) afscheiden. „Daarom zoeken ze vrij fana tiek, maar dan moet je er heel snel bij zijn om de truffels voor hun neus weg te kapen, want ze slobberen ze zo naar binnen." Honden zijn gehoorzamer dan varkens, maar zeker niet minder fanatiek. Ook zij vinden truffels heerlijk. Truffelhonden hebben name lijk als pup al geleerd die geur en smaak lek ker te vinden. Pups gaan mee met oudere truf felhonden en imiteren ze. Bovendien krijgen ze als beloning voor goed gedrag een stukje truffel. Lupo en Mito sjezen als dollen door de kledderige veengrond van het oude Sint Marcuswoud in het brede dal van de rivier Mima, enkele tientallen kilometers verwij derd van de Adriatische Zee. Niet te stuiten zijn die twee, in een mum van tijd zit ik onder de blubber. Ze snuiven, jan ken en beginnen te graven als ze truffel rui ken. Dan komt Mario met z'n spade en graaft de zwam verder uit. Ze groeien op de wortels van de eiken en zitten meestal zo'n 10 centi meter diep. En jawel, hier zitten er twee! Hij schraapt er een paar flintertjes af als beloning voor de honden. Hap, slok, en weg is het. Een kostbaar hapje was dat, want witte truffels brengen zo'n 2.000 euro per kilo op. Maar ja, een goeie truffelhond kan wel 5.000 euro kos ten. Ze zijn het dus waard. Heel groot zijn de opgegraven truffels niet, on geveer zo groot als kastanjes, terwijl ze wel zo groot als een appel kunnen zijn. „Een paar jaar geleden is er in de bossen rond het stadje Motovun een van de grootste truffels ter we reld gevonden", vertelt Mario. „Die woog 1,31 kilo!" Wonderlijke, pukkelige bolletjes zijn 2x een overnachting 2x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x een driegangen diner op de 1 e dag keuze uit lx entree China Festival of lights of 1 dag entree Thermen Holiday Zuidwolde Prijst/m 10 januari 2010, 79,- p.p. Normale prijs 132,50 p.p. Prijs is exclusief toeristenbelasting^ o.Bdp.p.p.n. én reservenngskos'er a 2.50 p.p. Aanbieding is alleen telefonisch Ie boeken onder vermelding var) CHINA'MG Mathijsenstraaf 1 7909 AP Hoogeveen T: 0528-263303 hoogeveen@hethotel.nl www.hethotel.nls-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102