Thuis is een paar muisklikken ver' Autodealers in de regio zien voorlopig nog geen vrijdag 27 november 2009 OVERWINTEREN IN DE CAMPERRia en Piet ontvluchten het grauwe winterweer Twee echtparen. Beide fer vente camperaars. Het ene stel ontvlucht het grauwe winterweer, het andere zoekt de kou juist op. door Lucas Boot Echte koukleumen zijn het niet, Ria (60) en Piet (61) uit Bergen op Zoom. Toch pakken ze 's winters elk jaar de camper naar het warme zui den. Naar het Portugese plaatsje Monte Gordo in de Algarve, tegen de Spaanse grens, om precies te zijn. „Heerlijk is het daar. Goed weer vaak en een lekker tempera- tuurtje van rond de twintig gra den", glundert Ria. Al twaalf jaar rijdt het echtpaar met de camper naar de zon. „Vrienden van ons reisden veel. Een half jaar op reis, een halfjaar in Nederland. Dat was een voorbeeld voor ons. Zo iets wilden wij ook graag." En zo geschiedde. Piet en Ria zwierven veelal door Frankrijk, Spanje en Portugal. Laatstgenoemde werd hun favoriet. „Nederland is ons va derland, Portugal ons moeder land." Omdat Ria in een rolstoel terecht kwam, bleek hun stekkie aan de Algarve de beste optie. De infra structuur in Monte Gordo is goed op orde en het is er redelijk vlak. Vanwege Ria's handicap is de cam per op een aantal punten aange past. De toilet is bijvoorbeeld ver hoogd en aan de wanden zitten in- stapbeugels. „We hebben ook een aanhangwagen voor mijn rolstoel en een reservestoel. Mijn wagen park, zeggen we altijd." Ria kan nog wel kleine stukjes lopen. „Ook wat mijn handicap betreft is het fijn om te overwinteren in een warm land. Door het grauwe win terweer in Nederland bleef ik va ker binnen. Hier doe je eigenlijk al les buiten en zijn er veel minder donkere dagen dan in Nederland. Daar krijg ik veel energie van. Ik zeg altijd: in Portugal loop ik over CRISISJAAR 2009 'Als je kunt investeren in een economisch mindere periode, is dat alleen maar goed' De landelijke autoverkoop is ten opzichte van 2008 met bijna een kwart gedaald. Wat merkt de dealer in de regio daar van? Een terugblik op het crisisjaar. door Lucas Boot Hoeveel personenauto's er dit jaar een eigenaar vin den, moet nog blijken. Geschat wordt dat het om ongeveer 380.000 auto's zal gaan. Ter vergelijking: in 2008 wa ren dat er bijna 500.000. De klap is op landelijk niveau dus niet mals. Al vallen de crisisberich- ten voor de twee dealers die wij spraken naar hun zeggen reuze mee. We gingen op bezoek bij Dolf Kuijpers van Volvo Bluekens in Bergen op Zoom en Bas Anröchte van Toyota De Jonge in Goes. Toyota scoort in de landelijke ver kopen naar verhouding nog steeds erg goed. Modellen als de hybride Prius en de Aygo (beiden met 14 procent bijtelling) zijn daar debet aan. Het Japanse merk is verwik keld in een nek-aan-nekrace met Volkswagen om wie de meeste au to's verkoopt. De Duitsers voerden begin november de verkooplijst nog aan. Dan Volvo. Van het Zweedse merk werden tot en met oktober 2009 volgens de Bovag bijna 12.900 auto's verkocht. In de eerste tien maanden van vorig jaar waren dat er ruim 15.000. Een ver schil van 15,9 procent. Terug naar de regio. Naar Blue kens. De Volvo-dealer liet ondanks het economische ontij dit jaar een nieuw pand bouwen in Halsteren, langs de snelweg A4. Eind deze maand verhuist Bluekens er naar toe. Waarom nu? „Als je kunt in vesteren in een economisch min dere periode, is dat alleen maar goed. Er komt namelijk een tijd dat het beter gaat en dan zijn we er helemaal klaar voor. En natuur lijk let je nu extra op de centen. We zetten geen gouden paleis neer", aldus Kuijpers. Bluekens heeft vaker geïnvesteerd in mindere dagen. „Tijdens de olie crisis in de jaren zeventig begon de familie Bluekens met de bouw van een pand in Breda. Veel men sen verklaarden het bedrijf voor gek. Maar als je kijkt naar wat er nu staat: tien vestigingen en twee honderd medewerkers." Het huidi ge Volvo-pand in Bergen op Zoom is al vijfentwintig jaar in gebruik en is sterk verouderd. De ruimte om nieuwe modellen en occasions goed uit te stallen is er niet. „Soms Dolf Kuijpers bij de nieuwbouw van Volvo Bluekens in Halsteren. foto Thom van Amsterdam moeten we de gebruikte auto's daardoor zelfs eerder doorzetten naar de handel. En dat is zonde, want een deel van je winst is dan gewoon weg. Straks hebben we dat probleem niet meer. We kun- De camper van Ria en Piet met het aanhangwagentje voor de rolstoelen van Ria. de wolken, in Nederland loop ik door een moeras." Het reizen met de camper geeft haar ook een ge voel van vrijheid. „Niets is fijner om je spullen in te pakken en op reis te gaan. Als we dan vijf minu ten onderweg zijn, pakken we el- kaars hand vast. We gaan weer, zeggen we dan tegen elkaar. Het geeft zo'n heerlijk gevoel om met de camper op pad te zijn. Je laat al les los." De camper van Ria en Piet is ver der van alle gemakken voorzien. Een schotel voor de televisie, douche, keuken... het zit er alle maal op en aan. Meer heb je vol gens de Bergenaren niet nodig. Al is het ondanks de luxe aan boord de eerste weken van een reis wel even wennen om in een camper van ongeveer zes meter lang te le ven. „Maar als we weer thuisko men, vragen we ons af wat we met al die ruimte aanmoeten." Het huis in Nederland wordt niet vaak gemist. Af en* toe een beetje heimwee, maar dat gaat meestal snel over. Het thuisfront daarente gen wordt wel gemist. Gelukkig ko men er met enige regelmaat vrien den en familie langs. En de laptop gaat mee, dus Bergen op Zoom is slechts een paar muisklikken ver wijderd. De Bergse 'vastenavend' (carnaval) missen ze letterlijk en fi guurlijk. In Portugal vieren ze ech 'We hebben ook een aanhangwagen voor mijn rolstoel en een reservestoel. Mijn wagenpark, zeggen we altijd' Ria en Piet uit Bergen op Zoom ter ook carnaval. Niet met boeren kielen en rode zakdoeken, maar met schaars geklede dames in glim mende pakjes. Braziliaanse tafere len. „Wat ik soms ook nog mis, is de Albert Heijn. De supermarkten hier zijn wat kleiner, waardoor ik moeilijker met mijn rolstoel tus sen de schappen kan manoeuvre ren. Het is maar een klein onge mak. We genieten zo intens van onze camperreis, dat je zoiets al snel weer vergeet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74