Kamer boos over JSS ïllfll mm Rechtvaardigen m de polder bij Hoek Klokkenluiders Partij doet mee aan verkiezingen Geen extra geld spoorbak Goes 11 Limolunch vrijdag 27 november 2009 MARINEBOUW Deels bouwen in Roemenië scheelt 90 miljoen euro MIDDELBURG - De Nederlandse Klokkenluiders Partij (NKP) wil meedoen aan de gemeenteraads verkiezingen in Hulst en Middel burg. Hulst is zo goed als zeker; Middel burg zou volgens voorzitter J. Wiersma 'mooi zijn'. De NKP wil ook in andere Zeeuwse gemeen ten naar raadszetels dingen als zich voldoende kandidaten aandie nen die zich sterk willen maken voor beëindiging van de bureaucra tie in Nederland. De NKP maakte gisteren bekend op 3 maart in acht provincies aan de raadsverkiezingen mee te doen. Dat zijn naast Zeeland de provin cies Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Noord-Holland, Zuid- Holland en Noord-Brabant. De partij zegt er over een groot aantal sympathisanten te beschikken. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het logistieke marine schip JSS wordt nog eens 90 mil joen euro duurder als het hele maal in Nederland wordt ge bouwd. Dat zei staatssecretaris Jack de Vries gistermiddag in de Tweede Kamer. Wat hem betreft bouwt Damen Shipyards de opvolger van de Zuiderkruis: de onderbouw op de werf in Roemenië en de boven bouw bij Schelde Marinebouw in Vlissingen. Maar de Tweede Ka mer geeft nog geen groen licht. Het parlement is verontwaardigd dat de JSS 98 miljoen euro duur der wordt en dat de Vries de Ka mer daarover te laat heeft inge licht. De JSS kost ruim 363 miljoen euro. De raming in 2005 was 265 miljoen. Het CDA wil dat het schip helemaal in Nederland wordt gebouwd. Kamerlid Ren- dert Algra: „Of er staat meer werk gelegenheid in Nederland tegen over de meerkosten, of er moet op nieuw worden onderhandeld." PvdA, WD en SP sluiten zich bij dat laatste aan. Staatssecretaris Jack de Vries (CDA, Defensie) stelt dat er al heronderhandeld is. „Het bedrag is aanzienlijk lager doordat verschillende opties zijn geschrapt. Het deels bouwen in Roemenië be spaart 90 miljoen euro." De Vries wil niet meer met Da- men praten over de prijs. „Op nieuw onderhandelen levert niet het schip op dat u wilt." Directeur Hein van Ameijden van Schelde Marinebouw bevestigt dat. „We hebben sinds 2006 met Defensie onderhandeld. De Schel de heeft duidelijk boven het bud get ingeschoten, maar Defensie en Schelde Marinebouw zijn naar el kaar toegekropen." Volgens Van Ameijden heeft defen sie al jaren geleden besloten zoveel mogelijk bij de Roemeense werf in Galatz te laten bouwen 'als dat financiële ruimte oplevert voor extra functionaliteit'. „Twee Neder landse werven kunnen de JSS bou wen. Beide moeten personeel in huren omdat we niet aan genoeg Nederlands personeel kunnen ko men. Op hoogtijdagen vliegt de Schelde Portugezen, Spanjaarden en Schotten in. Dus hoezo meer Nederlandse werkgelegenheid?" DEN HAAG - Minister Camile Eur- lings (CDA, Verkeer en Water staat) trekt geen extra geld uit voor de aanleg van een bovengrondse spoorbak in Goes. Hij zei dat vanavond in de Tweede Kamer. „De gemeente Goes heeft in 2006 al een bijdrage van het Rijk gekregen van 8,6 miljoen eu ro", verklaarde Eurlings. „Hier zit ik met een probleem en moet ik me aan de spelregels houden. Want ik kan niet achteraf een extra bijdrage uit een overigens le ge pot leveren. Wel wil ik met Goes blijven meedenken. Op mijn verzoek zal Prorail zich inzetten om tot een financiële oplossing te komen." Hij zegde CDA- Kamerlid Jan Mast wijk ook toe contact te leggen met het ministerie van Vrom om te zien of Prorail het werk in Goes ef ficiënter kan doen en zo de kosten kan besparen. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind deze maand terug. door Ben Jansen Een paar weken na de beëin diging van de gevechten pro beert iedereen in Zeeuws- Vlaanderen zo goed en zo kwaad als dat gaat de draad van het gewo ne leven weer op te pakken. Be vrijd, jawel, maar vooral in het westen ten koste van veel ellende en bovendien, zo lang de bezet ting van de rest van Nederland voortduurt, is er geen aanleiding voor al te grote uitbundigheid. Voor Jan en Adriana de Kraker in de Lovenpolder bij Hoek komt daar bij dat zij nog steeds een gro te verantwoordelijkheid dragen. In hun gezin is een joods meisje on dergedoken. Marianne Groenendaal - zo staat het op haar persoonsbewijs, maar ze heet Marion Goldstein - ver blijft sinds april 1944 bij de De Kra kers. Een vriend van Jan komt een maand eerder peilen of ze een joods jongetje in huis willen ne men. Adriana reageert: „Als het nou een meisje was. Ik heb zelf drie dochters." Maar een meisje kan ook. En zo komt Marianne/Marion, acht jaar oud, in Hoek terecht. Jan de Kraker neemt één man in vertrouwen. Meester Dieleman, hoofd van de christelijke school in Hoek. Anderen krijgen te horen dat de vader van Marianne in Duitsland te werk is gesteld en dat haar moeder in een sanatorium is opgenomen. Niettemin wekt de komst van Marianne veel nieuws gierigheid. Zo valt het de beheer der van het postkantoor op dat het meisje nooit eens een kaartje naar haar ouders stuurt of er een ontvangt. Hij begrijpt wat er aan de hand is, maar houdt zijn mond. Moeder Adriana maakt regelmatig zenuwslopende momenten door wanneer ze met de persoonsbewij zen van alle gezinsleden naar het gemeentehuis moet om distributie bonnen te halen. Een ambtenaar van de gemeente controleert in aanwezigheid van een politieman De verhalen over de Slag om de Schel de worden in een speciale, geïllustreer de uitgave gebundeld. Het boek ligt 12 december in de Zeeuwse boekhandels. BROUWERSDAM - De medewerkers van vakantiepark Landal Port Greve hadden gisteren een wat minder alle daagse lunchpauze. Het bedrijf had via radiozender 538 een lunch in een Hummer limousine gewonnen. „Het was geweldig", volgens medewerkster Natalie Beekman. „We zijn naar de Brouwersdam geweest en hebben heer lijk geluncht met harde muziek." De limousine ging daarna door naar Middelburg, waar 538-DJ Edwin Evers bij Blof-zanger Paskal Jakobsen ging slapen. Vandaag wordt het programma Evers Staat Op tussen 06.00 en 10.00 uur uitgezonden vanuit het huis van Jakobsen. Vorige week was de limousine ook al in Zeeland, bij JMC Signmakers in Bruinisse. foto Ronald den Dekker de persoonsbewijzen. Gelukkig blijkt dat van Marianne knap ver valst. Eind mei 1945, wanneer het feest gedruis over de capitulatie van Duitsland al lang is verstomd, klopt op een zaterdagavond een broodmagere vrouw bij de De Kra kers aan: de moeder van Marian ne. Ook de vader heeft de oorlog overleefd. Het echtpaar was onder gedoken, in september 1943 verra den en vervolgens anderhalfjaar opgesloten in doorgangskamp Westerbork, van waaruit ruim honderdduizend Nederlandse jo den naar vernietigings- en concen tratiekampen zijn gedeporteerd. Dat lot is de Goldsteins bespaard gebleven. Tot op de dag van vandaag bestaat een hechte band tussen de familie De Kraker en het gezin dat Marion stichtte. Marion heeft ervoor geij verd dat haar tijdelijke pleeg ouders erkend zijn als Rechtvaardi gen onder de Volkeren, de onder scheiding van Yad Vashem, het Is raëlische herdenkingscentrum voor slachtoffers van de holocaust. De onderscheiding wordt verleend aan personen die met gevaar voor eigen leven joden hebben gehol pen in de periode waarin nazi- Duitsland volkerenmoord pleegde op de Europese joden. De oorkon de is begin 1994 uitgereikt. Later dat jaar zijn Jan en Ariana de Kra ker beiden overleden. HEEFT VOOR U BADKAMERPAKKETTEN SAMENGESTELD VOOR EEN SUPER PRIJS! Complete badkamer Bestaande uit; Luxe stoom cabine met massagejets en stortdouche. badmeubel 80cm wit hoogglans met spiegelkast en kolomkast, wastafelkraan, complete sphinx wandclosetcom- binatie. Exclusief tegels. Van €4947 PAKKETPRIJS -30% K0BTINS Complete badkamer Bestaande uit; Vj ronde douchecabine met schuif deuren 90x90 met douchebak, badmeubel 105cm wit inclusief spie gel en verlichting, com plete sphinx wandcloset- combinatie. Exciusiel tegels Van €2810 PAKKETPRIJS -30% KORTING 'Meer dan 50 badkamer opstellingen! SacT'Ë] JT V Gastelïewéj152 4705 RB Roosendaal 1 L >1 "yA* Pl Tat: (ilBS ÜSS 502 v. badentegellrend.nl 'informeer naar de actie-voorwaarden Openingstijden Ma gesloten Dl t/m Do 9.30 t/m 17.30 uur jVr 9,30 lot 21.00 uur Za 9.30 tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67