zeeland 119 en Wibaut deed er wat aan TUIN Ml Vlissingen houdt nog vast aan gas Samuel Coronel - stadsgeneesheer Rocknight www.bruinsbruist.nl Floor Wibaut - zakenman en politicus Oud-journalist PZC overleden VAN ZEELAND Hogazon KORTING OP KUNSTSTOF KOZIJNEN vrijdag 27 november 2009 MiiinHMiiii: door Carla van de Merbel Samuel Coronel en Floor Wibaut: eigenlijk heb ben ze niets met elkaar te maken. Toch worden ze hier in één adem ge noemd. Er zijn genoeg overeen komsten tussen de twee om dat te mogen doen. De trefwoorden: Middelburg, 19e eeuw, armoede, sociale woningbouw, 150 jaar gele den, exposities. Vermoedelijk hebben Coronel en Wibaut elkaar nooit ontmoet. Mo gelijk hebben ze wel van elkaar ge hoord. Waarschijnlijk wist Wibaut wel wie Coronel was (geweest). Samuel Coronel was van 1853 tot i860 stadsgeneesheer - armendok- ter - van Middelburg. Hij legde in 1859 in het boek Middelburg voor heen en thans vast hoe erbarmelijk het gesteld was met de omstandig heden waarin het arme deel van de bevolking verkeerde. Meer dan de problemen beschrijven en aan bevelingen voor oplossingen ge ven, kon hij niet. Hij had het ge meentebestuur tegen. Die hield lie ver de filantropie van de rijken in stand, vond het zelfs een meeval ler als door sterfte het aantal ar men zou verminderen. Wibaut verbleef in een iets latere periode in Middelburg, van 1877 tot 1904. Hij wist als sociaal bewo gen directeur van houthandel Al berts wél verder te gaan dan Coro nel. Samen met notabelen en me desocialisten Bolle en Ghijsen zorg de hij eind 19e eeuw met de bouw van de Eigenhaardstraat voor be taalbare en vooral comfortabelere arbeiderswoningen. Halverwege de 19e eeuw was de glorietijd van de Gouden Eeuw in Middelburg echt voorbij, beschrijft ook Coronel in zijn boek. Van de 30.000 inwoners in de toptijd wa ren er nog 14.000 over. Een kwart van hen was werkloos en leefde in armoede. De armen waren afhan kelijk van de incidentele en dus niet-structurele hulp van de rij ken. Coronel bezocht de armen en beschrijft in zijn boek de armoedi ge en ongezonde leefomstandighe den. Hij maakte zich ook grote zor gen om de veiligheid van arbeiders in de industrie en met name over kinderarbeid. Coronel deed na Middelburg nog veel meer onderzoek naar arbeids- en woonomstandigheden van het proletariaat. Hij ging de geschiede nis in als pionier van de sociale ge neeskunde. Veel erkenning kreeg hij echter niet in het liberale Ne derland- van zijn tijd. Dat kwam pas later. In het buitenland werd al wel eerder de waarde van zijn werk ingezien. Anders was dat bij Wibaut. Die werd al tijdens zijn leven ge roemd. Maar die wist ook concreet iets te bereiken voor verbetering van de woonomstandigheden van de Amsterdamse arbeidersklasse. Samuel Coronel werd in 1827 in Amsterdam geboren. Hij overleed in 1892 in Leeuwarden. Zijn vader was directeur van het Portugees-Israëlitisch weeshuis in Amsterdam. Samuel Coronel studeerde genees kunde in Amsterdam en promo veerde in 1850 in Leiden. Van 1853 tot 1860 was hij stadsge neesheer in Middelburg. Coronel bracht 150 jaar geleden, in 1859, het boek Middelburg voor heen en thans: bijdrage tot de kennis van den voormaligen en tegenwoordi- gen toestand van het armwezen al daar uit. Daarin beschreef hij de slechte toestand waarin de arme bevolking van Middelburg zich be vond. MIDDELBURG - DJ Poulus draait van avond vanaf 23 uur tijdens de rock night in het Middelburgse café 't Schuttershof de beste nummers van de grootste bands van de afge lopen tientallen jaren. De entree bedraagt vijf euro per persoon, twee consumpties inbegrepen. In het Zeeuws Documentatiecen trum in de 150-jarige Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg is tot en met 2 januari een door Johan Fran- cke samengestelde expositie te zien over Coronel. AMUNDSENWEG 2, GOES TEL 0113-214049 HOETSPOT? 'Hoetspot?' Indonesische journalisten maken kennis met de provincie Zee land: www.pzc.nl/blog/indonesie/ MEEST GELEZEN 1. Tunnel N57 Veere smal 2. Gymzaal maakt plaats 3. Vliegveld deels dicht door regen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl B\us met geverfae trapgevel bekroond door overdwars© iopp makel Op dit adres heeft.van VI januari i 877 tot7 augustus 1893 Florentinu» Masuuk? (Floor) Wibaut gewoond, m 1885 trad hi) irs het huwelijk mei Mathiide^rderiis var. Berlekom, Wibaut ontwikkelde zich tot een succesvol aakenmah. waarbij hij tevens een aanzierJijk vermogen opbouwde, fe Middelburg had hij zijsv eerste ervaringen met dö sociale woningbouw. In 1897 werd hij M van de Sociaal Democratische Arbeidèrspartïj (SDAP) Op 6 i-juni 1SÖ4 vertrok het g&zm Wibaut naar Amsterdam. InI907 we*d' hij daar M van 4e gemeenteraad. Hij wa# wethouder van -Amsterdam van 1814 tot 1927 en van 19,29 tot 1331 en bracht ais zodanig vee» tot stipd. oridêï andere op-ju» t "gebied var» .de-'volkshiagvegtrng- ('Wife-ööüwtV Wxbattt?')-. Zijn grote trusot en iswlced in de Amsterdams gemeentepolitiek ir» rie? interbellum brachten hem kijïi bijnamen 'de Machtige' ett Onderkoning vait Amsterdam1, Omdat het 150 jaar geleden is dat Floor Wibaut werd geboren, is het dit jaar Wibautjaar, met tal van activiteiten, ook in Zeeland. Gistermiddag ont hulde wethouder Hannie Kool, samen met Wibautnazaat Oscar Haffmans en huidige bewoner Annette Batenburg, een gedenksteen op het voormalig woonhuis van Wibaut aan de Lange Noordstraat 33 in Middelburg (foto). Daarna werden drie lezingen over Wibaut gegeven in de Zeeuwse Biblio theek en werd hier een kleine tentoonstelling over hem geopend. Volgende week donderdag (3 december) onthult minister Eberhard van der Laan van Wonen, Wijken en Integratie om 16.15 uur een plaquette ter ere van Wibaut op het Vierwindenplein in Vlissingen. Om 17.00 uur begint een bijeenkomst in de Sint Jacobskerk. Van der Laan houdt hier een lezing over Wibaut en de Middelburgse wethouder Albert de Vries overhandigt het boek De Wibauts op Walcheren aan Van der Laan. foto Jacqueline Pruijsers Floor Wibaut werd 150 jaar gele den, in 1859, geboren in Vlissin gen. Hij overleed in 1936 in Am sterdam. Zijn vader was handelaar in brand stoffen en reder in Vlissingen. Wibaut werkte van 1877 tot 1914 bij houthandel Alberts in Middel burg, van 1899 tot 1914 als direc teur. Hij was succesvol zakenman. Hij woonde van 1877 tot 1893 aan de Lange Noordstraat 33 in Mid delburg. In 1904 vertrok Wibaut naar Am- sterdaiu Hij was daar van 1914 tot 1927 en van 1929 tot 1931 wet houder. Wibaut had grote invloed op de Amsterdamse gemeentepoli tiek en was belangrijk voor de so ciale woningbouw in die stad. Zijn eerste ervaringen daarmee had hij in zijn Middelburgse perio de al opgedaan, toen hij met twee notabelen het initiatief nam voor de bouw van arbeiderswoningen in de Eigenhaardstraat. WOLPHAARTSDIJK - In zijn woon plaats Wolphaartsdijk is dinsdag op 86-jarige leeftijd Gerard van Loo overleden. Van Loo werkte het grootste deel van zijn werkza me leven als journalist bij de PZC. Van zijn hand is een reeks bundels verschenen van beschouwingen die hij onder de naam Joris van Hoedekenskerke schreef voor het tijdschrift Zeeland Magazine. Van Loo was zijn leven lang sterk be trokken bij de hafabra-muziek in Zeeland, als muzikant en als be stuurder van de Koninklijke Fedra- tie van Muziekverenigingen, waar van hij erelid was. Gerard van Loo wordt morgen om 12.00 uur gecremeerd in Middel burg. www.hogazon.nl mooist aangelegde www.verstratenenwalhout.nl door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gedeputeerde Mar ten Wiersma kan wel roepen dat hij het Scheldekwartier in Vlissin gen graag verwarmd ziet worden door restwarmte van Zeeuwse be drijven, maar vooralsnog heeft de Vlissingse wethouder Piet Polder man geen enkel onderzoek gezien dat aantoont dat zoiets voor het Scheldekwartier financieel haal baar is. Dat zei Polderman gisteravond tij dens de raadsvergadering op reac tie van de uitlatingen van Wiers ma eerder deze week. Twee jaar geleden liet de Vlissing se wethouder al onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om het Scheldekwartier te verwarmen. In september vorig jaar is besloten dat de wijk voorziet wordt van gas. Dat is weliswaar de minst am bitieuze variant uit de energievisie van de gemeente, maar daarmee is Vlissingen nog altijd energiezuini ger dan de wet voorschrijft, zei Pol derman destijds. Maar de opmerking van de gede puteerde heeft het onderwerp even terug op de agenda geplaatst. „Wij weten dat die wens bij de pro vincie leeft. Als het financieel haal baar blijkt, staan wij daar open voor", zei Polderman gisteren. Voor het eerste deel van het Schel dekwartier (rond het Dokje van Perry) wordt het gasnet doorge trokken. Daarna wordt per bouw fase bekeken welke energievoorzie ning er komt. Fractievoorzitter Marin de Zwarte van het CDA riep gisteravond de wethouder op daar heel goed over na te denken. „Het Scheldekwar tier loopt door tot 2020. Vanaf dan is het verplicht energieneutraal te bouwen. Het zou extra duur wor den als we alleen voor die laatste paar woningen alsnog zo'n installa tie moeten aanleggen." KOZIJNEN 9 ZONWERING Hogazon dé specialist in kozijnen en zonwering! Een nieuw team met meer dan 50 jaar ervaring! 10% Hogazon is onderdeel van Rogeko Groep BV Schouwersweg 100 S 4451 HT Heirikenszand T 0113 - 56 40 04 l info@hogazon.nl www.hogazon.nl "wtircle somfy. VELUX' F 0113-56 30 09

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61