door capuchon' Hf .Eo loosse Schiphol wil omstreden bodyscan inzetten Hoge koorts bij jonge kinderen na griepprik Het 'rode gevaar' duikt weer op in het luchtruim Vrouw na dood man en kind: we waren gelukkig Stress is even slecht voor foetus als roken verrassend sintcadeau! Stuurman komt om z L'SHBH WÈÊÈÉlÊÉËlËSm weren vrijdag 27 november 2009 OBERHAUSEN - Een 58-jarige stuur man uit Rotterdam is woensdag omgekomen toen de stuurhut van zijn schip op het Rijn-Herne-Ka- naal de onderkant raakte van de Konrad-Adenauerbrug in het Duit se Oberhausen. De hut werd van het schip afgerukt, waarbij de man te water raakte en verdronk. INTERIEURS Langstraat 2 - Arnemuiden T 0118-60 12 73 www.joosseinterieurs.nl hout, wordt de identificatie nog lastiger. Maar Weekhout gelooft daar niet in. „Sterker nog", lacht hij. „Toen ik laatst illegaal pos ters aan het plakken was, werd ik juist door de politie herkend vanwege mijn capuchon." Andere capuchondragers reage- ren eveneens sceptisch. Toch ge ven de meesten aan hun capu chon af te doen als ze een win kel met een dergelijk verbod bin nengaan. Regels zijn regels, vin den zij. Kleine kans overigens dat ze een winkel tegenkomen met een capuchonverbod. „Slechts enkele winkeliers heb ben een verbod voor kleding, of LEEUWARDEN - Koude Oorlog-tafe- relen in het luchtruim ten noor den van Friesland of een storm in een glas water? Wilden de Russen hun kracht tonen aan de Navo of was het een navigatiefout? Feit is dat twee F-16's van vliegbasis Leeuwarden dinsdagmiddag twee Russische Toepolev-95 bommen werpers hebben onderschept. Zo'n soort militair ingrijpen is ve le jaren geleden voor het laatst ge beurd. De straaljagers stegen op omdat de Russen, die zo'n 75 kilo meter ten noorden van de Wadde neilanden richting het zuidwesten vlogen, eerst geen radiocontact maakten. Zulke fratsen haalden de kamera den uit de toenmalige communisti sche Sovjet-Unie tijdens de Koude Oorlog ook geregeld uit. Met hun bommenwerpers of jachtvliegtui- SCHIPHOL - Schiphol wil volgend jaar de omstreden bodyscan op grote schaal inzetten voor het doorlichten van de passagiers op wapens. Het bekijken van de 'naaktbeelden' wordt daarbij niet meer gedaan door een medewer ker, maar door de computer. Juist omdat de scan dwars door kleren kijkt en op het scherm een beeld verschijnt van een haast naakt iemand, ontstond in 2006 bij de invoering van het apparaat veel ophef. Met name vrouwen vreesden dat plaatjes van hun lichaamsconto uren werden bewaard, op internet verschenen of door beveiligers wer den begluurd. Dat bleken india nenverhalen te zijn. Bovendien zit de persoon die de beelden bekijkt, in een ander gebouw en ziet dus niet wie drie seconden in het scan hokje staat. Maar uiteindelijk ging het Europees Parlement vanwege de privacyschending en gezond heidsrisico's niet akkoord. Schiphol heeft nu software laten ontwikkelen waarmee de scans wordt bekeken. Ook wordt aange geven waar op het lichaam iets van metaal zit. Ook smokkelwaar kan zo worden ontdekt. „Nu geen mens de beelden meer bekijkt, gaan we ervan uit dat de Europese Commissie het apparaat erkend zo dat we het grootschalig kunnen in voeren", kondigde Schipholdirec- teur Ad Rutten aan. Op Schiphol zijn al vijftien appara ten in gebruik. De passagiers kun nen nu nog kiezen tussen de scan of fouilleren. Omdat fouilleren als onprettig wordt ervaren en veel tijd vergt, wil Schiphol graag de body scan inzetten. ijsjes en patat, want het middel is erger dan de kwaal", zegt Sander van Golberdinge, secretaris van het Platform Detailhandel Neder land. „Ondernemers willen gast vrij zijn en mensen moeten pret tig kunnen winkelen. De klant is koning. Anders zou je bij guur weer ook oudere dames met een regenkapje de toegang moeten wei geren." Golberdinge gelooft zelf helemaal niet in een verbod. „Bij een gewa pende overval zal een winkelier na tuurlijk niet vragen of de overval ler met vuur- of steekwapen even zijn bivakmuts of capuchon wil af doen." DEN BOSCH - Kleine kinderen krij gen vaak hoge koorts na de vacci natie tegen Mexicaanse griep. Het Nederlands Bijwerkingen Cen trum Lareb krijgt dagelijks 200 meldingen over bijwerkingen van het vaccin Pandemrix binnen. De meeste betreffen koorts. Er zijn ruim 800.000 kinderen op geroepen. „Niet het aantal, maar het patroon in de meldingen van bijwerkingen is opmerkelijk", stelt een woordvoerder van Lareb. Van de meldingen is ongeveer een der de gedaan door huisartsen en twee derde door ouders van de kinderen zelf. „Gelukkig vallen de complicaties door hoge koorts tot nu toe wel mee." Het vaccin, dat met spoed is gemaakt, is niet ge test op kinderen. Mede om die re den kreeg Lareb expliciet de op dracht alle bijwerkingen nauwkeu rig bij te houden. In de bijsluiter staat ook dat koorts een veelvoor komende bijwerking is. gen naderden de militairen Groen land, IJsland, Alaska of Groot-Brit- tannië en keerden bij de grens te rug. Er werd dan geen radiocon tact gemaakt. Meestal werden die vluchten uitgevoerd om te testen of de Navo wakker was. Defensiewoordvoerder Frank van Wieren kent deze oude tactiek. Zouden de Russen die dinsdag ook hebben gebruikt? „Ik ga er niet over speculeren", zegt hij. „Maar de actie van dinsdag is bij zonder." Na het ineenstorten van de Sovjet-Unie begin jaren negen tig was het even rustig, maar in middels worden steeds meer Russi sche toestellen gesignaleerd aan de randen van het westerse lucht ruim. De bedoelingen blijven meestal onduidelijk. De PvdA wil opheldering van minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken. OISTERWIJK - De man die woens dag zelfmoord pleegde en kort daarvoor waarschijnlijk zijn zeven jarige zoontje Emiel heeft ver moord, was 'een heel lieve en goe de vader'. Het gezin was 'gelukkig samen'. Die boodschap heeft de moeder van de bij het familiedra ma omgekomen zevenjarige Emiel via de directie van zijn school, ba sisschool de Wingerd, naar buiten gebracht. Bij het herdenkingstafeltje dat voor de jongen op school is inge richt, is op verzoek van de moeder ook een foto van de 45-jarige va der Albert Hoogendoorn ge plaatst. De man beroofde zichzelf woensdagmorgen van het leven door in Oisterwijk voor de trein te springen, 's Middags werd in de ouderlijke woning aan de Bim van der Kleistraat door de politie het levenloze lichaam van zijn zoontje gevonden. De jongen was door een misdrijf om het leven geko men. Hij was al een paar dagen niet op school geweest omdat hij ziek was. De politie onderzoekt of er verband is tussen de dood van vader en zoon. Gisteren aan het eind van de middag is het onder zoek in.de woning afgerond, en mochten de moeder en haar over gebleven kind er weer in. Evenals woensdag was basisschool de Win gerd gisteren open voor opvang van ouders en leerlingen. De zelfmoord van Albert Hoogen doorn is bij de Modelvliegclub Oisterwijk, waar hij sinds enkele jaren lid was, hard aangekomen. „We zijn enorm geschokt", zegt voorzitter Gerard Rutten. „We ken nen hem als een rustige serieuze jongen. Een aardige vent." AMSTERDAM - Een volledige baan met veel stress is even slecht voor een ongeboren baby als roken tij dens de zwangerschap. Kinderen van moeders die meer dan 32 uur per week werken met veel stress, zijn gemiddeld 159 gram lichter bij de geboorte. Dat effect is ook zicht baar bij moeders die zes tot zeven sigaretten per dag hebben gerookt tijdens de zwangerschap. Dat ontdekte sociaal geneeskundi ge Tanja Vrijkotte van het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam bij onderzoek naar de ontwikkeling van duizenden Amsterdamse kinderen. Roken is altijd de belangrijkste oorzaak voor een laag geboortegewicht ge noemd, maar. moet die eerste plaats nu delen met stressvol werk van de moeder, stelt Vrijkotte. Vrouwen die veel spanning erva ren op hun werk, maken het stress hormoon Cortisol aan en dat komt in de placenta terecht. Daar beïn vloedt het hormoon de ontwikke ling van de foetus, zeker tijdens de eerste maanden als alle organen worden aangemaakt. De meeste aanstaande moeders nemen pas kort voor de bevalling verlof op, maar nu blijkt dat zij ook in de eer ste maanden al beter minder stress vol werk kunnen gaan doen. Een laag geboortegewicht kan voor veel ontwikkelingsproblemen zor gen. Vorige maand pleitte hoogle raar en gynaecoloog G. Bonsel van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam ook al voor minder werken in de eerste maanden van de zwangerschap. Zwangere vrou wen zouden volgens hem in die tijd ook een beroep moeten kun nen doen op zwangerschapsverlof Uit het onderzoek van Vrijkotte blijkt ook dat een op de vijf vrou wen met een Turkse achtergrond blijft roken tijdens de zwanger schap, bij Nederlandse moeders is dat 11 procent. gepaard met een enorme rookont wikkeling die tot in Purmerend te zien was. Volgens een woordvoer der ontstond het vuur mogelijk doordat bij werk aan een lift vonken vrijkwamen, foto Evert Elzinga/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5