zeeland 13 Opkomst brandweer buitengebied verruimd Staalslak gestort bij Zierikzee Durf commentaar Boete NMA voor Delta Netwerk procent van de Nederlanders voelt zich (erg) gelukkig. 'Hoe beter het gaat met mensen, des te angstiger ze zijn om te verliezen wat ze hebben' politiek sociologe Hilde toffe van de Universiteit Utrecht vrijdag 27 november 2009 Corrie Matthijsse (61) uit Meliskerke: „Ik woon al veertig jaar hartstikke goed in Me liskerke. Mijn drie kin deren en vier kleinkin deren wonen er ook. Ze komen regelmatig naar mij toe, of ik ga naar hen. Ik ga vaak op passen. Heerlijk! Melis kerke is een heel so ciaal dorp. ledereen kent elkaar. Ik hou van die gezelligheid: ik ga vaak een bakje koffie drinken bij de buur vrouwen. Als er wat ge beurt, dan staan de mensen voor je klaar. De laatste tijd is het dorp wel wat veran derd, omdat er meer nieuwe mensen zijn ko men wonen. Ze zijn minder open en komen nooit om de koffie. Dat vind ik jammer." Annemarie Henning (56) uit Vlissingen: „Ik heb minder te be steden dan tien jaar ge leden. Ik ben nu veel meer geld kwijt aan vaste lasten, zoals gas, licht en de huur. Ik moet bezuinigen op ex traatjes. Ik ga in de zo mer niet meer even naar een terrasje. Daar denk ik meer over na dan vroeger. En een zakje patat koop ik ook niet zomaar." An- nemarie's zoon, die naast haar staat: „Met de invoering van de eu ro is alles twee keer zo duur geworden, maar de lonen zijn niet ver dubbeld. Een tijger brood kostte vroeger een gulden, nu kost het 1,39 euro!" www.pzc.nl Van Zeeland naar Indonesië VIDEO Verslaggeefster Wendy van den Hurk reist volgend jaar naar Indonesië en houdt in de aanloop naar haar reis het weblog Amatoo! bij. Kijk op: www.pzc.nl/indonesie VIDEO Miniatuurversie van boerderij de Arendshoeve in Madurodam. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Nieuws op uw mobiel: www.pzc.mobi door Marcel Modde MIDDELBURG - De opkomsttijden van de brandweer in de Zeeuwse buitengebieden worden verruimd. Nu geldt zowel voor binnen als buiten de bebouwde kom een li miet van acht minuten. Dat wordt in de nieuwe situatie maximaal vijftien minuten. De aanpassing vloeit voort uit de praktijk en de mogelijkheden die de Wet op de Veiligheidsregio's vanaf volgend jaar biedt. In tachtig procent van de gevallen haalt de de brandweer in Zeeland overdag de acht minuten niet bij een inci dent in het buitengebied. Negen tot twaalf minuten is eerder de praktijk, zo blijkt uit een rappor tage van de Veiligheidsregio (VRZ). Voor delen van Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen is zelfs dat te krap en hooguit vijftien tot acht tien minuten haalbaar. Ongeveer een kwart van het jaarlijkse aantal ingrepen gebeurt buiten de be bouwde kom. Een minder krappe opkomsttij d moet wel vergezeld gaan van een pakket maatregelen, vindt de VRZ. Het dagelijks be stuur bepleit onder meer een strak ke alarmprocedure van de meldka mer en het versterken van het risi cobewustzijn van de burger. Ton de Witte (43) uit Middelburg: „Ik ben heel gelukkig met mijn kinderen, mijn vrouw en mijn zaak. Als iedereen maar gezond is, dat vind ik het belangrijk ste. Over mijn leefom geving, de wijk Dau- wendaele in Middel burg, ben ik minder po sitief. Er zijn mensen die met hun auto door de wijk scheuren. Je ziet ook veel hangjon geren. Ze hebben wei nig respect voor vol wassenen. Ik voel me daardoor niet onveilig, ik sta mijn mannetje wel, maar ik maak me wel zorgen over mijn kinderen. Door die groepjes kan je je be dreigd voelen. Geluk kig is de sfeer het laat ste jaar wat verbe terd." Rensley Mattheeuw (40) uit Vlissingen, met Reevy (8) en De- va (6): „Ik ben een geluksvo gel. Ik heb leuke kind jes, ik kan doen wat ik wil en ik heb weinig te genslagen gehad in mijn leven. Ik kom uit Curasao en ben dertig jaar geleden in Neder land komen wo nen. Toen ik als kind achterop de fiets zat, keken mensen me raar 'O aan. Ze wilden aan mijn haren zit ten. Nu is dat na tuurlijk heel an ders. Ik bekijk ie dereen als indivi du: in elke laag van de bevolking heb je slechte en goede mensen. Ik heb het idee dat de laatste jaren meer mensen zo zijn gaan denken." MIDDELBURG - De mededingingsau toriteit NMA heeft Delta Netwerk bedrijf BV een boete van 338.000 euro opgelegd. Delta had niet alle wettelijke procedures op orde om de risico's ten aanzien van de kwa liteit en capaciteit van het elektrici- teits- en het gasnetwerk voldoen de te beheersen. Ook Westland Infra Netbeheer BV heeft zo'n boete gekregen. Volgens de NMA voldeed bij de bedrijven de methode van risicoanalyse niet aan de wettelijke eisen. De metho de maakt deel uit van het zogehe ten kwaliteitsbeheersingssysteem (KBS), waarmee zij bedreigingen voor de kwaliteit van het net tijdig kunnen opsporen. Delta had ook het KBS tijdig moeten aanpassen aan haar veranderde organisatie. Nederland is ijzer- sterk. Sinds de eeuw wisseling is de socia le staat van ons land nog verder verbeterd. De sa menhang nam toe, het werd veiliger, de levensverwachting groeide. Er is opvallend weinig misère. Hoewel we inmiddels in een economische recessie zijn beland, staan de jongste cij fers van het Sociaal Cultureel Planbureau maar één conclusie toe: Nederland is een gelukkig land. De economische dip zal dat beeld niet grondig verande ren. Gezien deze staat van genade is het vreemd dat betrekkelijk veel mensen somber zijn over de toekomst. Misschien komt dat omdat er veel te verdedigen is. Wellicht neemt daarom de angst voor ongeluk toe. Toch is er juist alle reden om enthousiast verder te gaan. Want de Nederlandse samenle ving staat er goed voor. Het is nu zaak om te herstellen wat nodig is en om uit te bouwen wat nog beter kan. Dat gaat het best met durf. Angst is een slechte raadgever. ZIERIKZEE - De eerste lading staal- slakken wordt op 1 december bij de Cauwersinlaag westelijk van Zierikzee in de Oosterschelde ge stort. Aansluitend verplaatsen de werkzaamheden zich naar de Zee- landbrug en de Schelphoek. De versteviging van de Ooster- scheldedijk onder water (de voor oever) begint enkele weken later dan aanvankelijk was gepland. Vol gens Edwin de Feijter van Rijkswa terstaat komt dat doordat de werk zaamheden in de Westerschelde meer tijd vergden dan de aanne mer had gepland. De vertraging heeft ook gevolgen voor het duikverbod. Dat wordt nu voor alle drie de locaties langs de Schouwse kust opgeschoven tot 30 april. In eerste instantie had Rijkswaterstaat het verbod in drie- en geknipt en kon vanaf 11 decem ber weer gedoken worden bij de Cauwersinlaag en vanaf 30 januari weer bij de Zeelandbrug. De wijzi ging is volgens De Feijter ingege ven uit praktische overwegingen. De aannemer heeft zo meer de vrijheid om de werkzaamheden over de drie locaties te spreiden, af hankelijk van de weersomstandig heden. Stichting De Oosterschelde ziet vooralsnog af van de rechtsgang naar de Raad van State om schor sing te vragen van de vergunning. Volgens de advocaat is er nog te veel onduidelijk om te beoordelen of het bezwaar kans van slagen maakt, aldus loop Stalenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3