zeeland 121 Schrijven en nog eens schrijven Schouwen-Duiveland wil aardwarmte benutten KORTING OP ZONWERING NANOWRIMO Een wedstrijd met jezelf 'De Piraat' Brigitte Troost aanvoerder van lijst PvdA GIMBRÈRE MODE M =1 [OI»] J BOBBE MODE Vliegveld deels gesloten door hevige regenval Overeenkomst verloskunde met vrolijke noot ■P- r 1 Hogazon (GRATIS MONTAGE) vrijdag 27 november 2009 - gewoon gezellig- STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle Ester Verwoest produceert de hele maand november elke dag minstens 1667 woorden in het kader van de schrijfwedstrijd National Novel Writing Month (NaNoWriMo). Zij zegt deze stok achter de deur wel nodig te hebben voor het schrijven van een roman. foto Ronald den Dekker door Ali Pankow In één maand een roman schrijven van minstens 50.000 woorden. Dat is de op dracht van de Nationale Ro- manschrijfmaand, ofwcjde Na NoWriMo: National Novel Wri ting Month, het is tenslotte een Amerikaans initiatief Ester Ver woest uit Zierikzee is een van de deelnemers. Zij produceert deze maand elke dag minstens 1667 woorden om op 30 november vóór middernacht haar 'target' te hebben behaald. „Dat gaat lukken", weet Verwoest inmiddels. Zij hoopt de oogst van een maand schrijven morgen al, dus twee dagen voor de deadline, in te leveren. Verwoest houdt zich op meerdere wijzen met taal be zig. Zij is logopediste van beroep, verzorgt onder de bedrijfsnaam door David Duijnmayer zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland wil laten onder zoeken of op het eiland aardwarm te gebruikt kan worden voor duur zame energie door middel van Koude-Warmte Opslag (KWO). Bij KWO-systemen wordt aard warmte gebruikt om te verwar men of te koelen. De gemeente wil zich aanmelden voor een pilot van de provincie, waarbij onderzocht wordt of KWO-systemen een haalbare op tie zijn. Dat moet leiden tot een kansenkaart waarop te zien is waar KWO-systemen rendabel en 'Lettervers' cursussen creatief schrijven, volgt zelf een schrijvers opleiding én maakt voor eigen ple zier af en toe gedichten. „De stok achter de deur van deze schrijfmaand heb ik nodig om aan een boek te beginnen. Vorig jaar wilde ik al meedoen, maar toen liep mijn agenda te vol. Dit keer heb ik me er beter op voorbereid. Hoewel het niet gelukt is mijn agenda echt leeg te houden. Ik heb tenslotte ook gewoon mijn werk. Maar ter voorbereiding van mijn roman had ik al wel wat onder zoek gedaan. Met het echte schrij ven ben ik exact op 1 november be gonnen", vertelt Verwoest. Zij omschrijft het project Na NoWriMo als 'een wedstrijd met jezelf. De inzendingen worden im mers niet beoordeeld. „Alle deelne mers die het redden in een maand tijd die roman van 50.000 woor den te produceren, krijgen een vir- uitvoerbaar zijn. Bij een eerder on derzoek van de provincie naar de grondopbouw in Zeeland, bleek dat de potentie voor KWO groot is op Schouwen-Duiveland. Wel moet nog onderzoek gedaan worden naar andere zaken die een rol spelen bij de haalbaarheid, on der meer de bovengrondse situa tie. De gemeenten Tholen en Goes doen ook mee aan de pilot. De provincie betaalt de helft van de kosten. De overige 50 procent kan de gemeente betalen uit een bijdra ge die zij van het Rijk ontvangt voor initiatieven op het gebied van klimaatbeleid. tueel speldje. Dat kun je dan op je laptop zetten als bewijs van door zettingsvermogen." Uit de spelregels blijkt dat het voor al gaat om schrijven en nog eens schrijven. Het draait veel meer om kwantiteit dan om kwaliteit. Daar kan Verwoest zich niet zo in vin den. „Bij mij zit er een correctortje op mijn schouder. Ik heb geen zin later weer allerlei verbeteringen te moeten aanbrengen en zorg liever meteen voor een goede structuur." Elke ochtend om half zes loopt de ze maand haar wekker af Drie mi nuten later zit Verwoest achter haar laptop. Normaal komt zij vijf kwartier later uit bed. „Ik ga niet eens naar beneden voor een kopje thee. Ik trek snel even een trui aan over mijn pyjama en begin te schrijven. Het is dan nog lekker rustig en kan me concentreren." Verwoest wil best wat prijs geven over haar roman-in-wording. „Het Hogazon is onderdeel van Rogeko Groep BV Schouwersweg 100 Bi 4451 HT Heinkens info@hogazon.i verhaal speelt zich af in de periode tussen 1936 en 1956. Ik beschrijf het leven van een jonge vrouw. In 1952 is zij 28 jaar oud. Zij heeft dus de oorlog meegemaakt en kort daarna trouwt zij. Na enkele jaren wil hij haar man emigreren naar Australië. Zij gaat met hem mee, hoewel zij als lid van een gezin met 16 kinderen, zeer gehecht is aan haar familie.Voor de periode tot 1945 heb ik 41.000 woorden ge bruikt, dus zal ik niet genoeg heb ben aan die 50.000 in totaal. Dat is niet erg, het is geen voorwaarde dat het boek ook echt gereed moet zijn. Als werktitel dacht ik aan Kle vende Liefde, maar die inmiddels weer wat weggezakt." Op de vraag of zij het boek te zijner tijd echt gaat uitgeven, aar zelt Verwoest. „Daar twijfel ik nog erg over. Er wordt immers zoveel geschreven. Misschien moet ik dit gewoon alleen voor mezelf doen." mmmKamssaumsmaBmmmmBmmams T0113 - 56 40 04 F0113-56 30 09 www.hogazon.nl zierikzee - Brigitte Troost is voor de tweede keer lijsttrekker bij de gemeenteraadsverkiezingen. Mocht de PvdA terugkeren in het college, dan is Troost beschikbaar voor een wethoudersfunctie. Op plaats twee staat Petri d'Anjou en de derde plaats wordt ingenomen door Albert de Vos. De eerste nieuwkomer staat op plaats vier: Marcia Smeding. De huidige raads leden Floor Fonteijne en Huug Winfield staan (vooralsnog) onver kiesbaar. Huidig wethouder Wij nand Renden is lijstduwer. MIDDELBURG V L I S S I N G E N www.gimbreremode.com arnemuiden - Vliegtuigen mogen de komende dagen pas landen op Vliegveld Midden-Zeeland als ze daarvoor toestemming hebben ge kregen van de havenmeester. Door de hevige regenval van de laatste dagen is de baan 'doorweekt'. Gisteren was de baan helemaal ge sloten. Tot en met zondag moet een piloot voor het landen toe stemming vragen. Normaal hoeft dat op Midden-Zeeland niet. Dat wil niet zeggen dat het veld hele maal dicht is. Een licht vliegtuig met weinig brandstof en een zeer ervaren piloot kan misschien toch landen, terwijl een zwaar toestel niet binnen mag komen. zierikzee - De voorbereiding heeft ruim een jaar in beslag genomen maar gisteravond kon de officiële bekrachtiging van het Verloskun dig Samenwerkingsverband Schou wen-Duiveland (VESA) toch met enige vrolijkheid worden omlijst. Voorzitter Arie Speelman van de regionale Huisartsenvereniging had zich voor deze gelegenheid een baby-outfit aangemeten. Ge huld met omgeknoopte luier, speen en flesje schoof hij aan tafel voor ondertekening van het con tract dat de huisartsen zijn aange gaan met Verloskundige Praktijk LENA. De nieuwe werkwijze op basis van de samenwerking geldt met ingang van 1 december. ct 0° 7, ioo®s - KU41J N LN B ZUNWEKlNb www.hogazon.nl Hogazon dé specialist in kozijnen en zonwering! Een nieuw team met meer dan 50 jaar ervaring! 10%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37