zeeland 119 in Kroniek Stad en Lande TUIN Tien van Renesse herdacht van de middeleeuwen naar de wederopbouw binnenstad is lastig bereikbaar VAN ZEELAND Hogazon vrijdag 27 november 2009 p mooist aangelegde www.verstratenenwalhout.nl hem typerende houding. En: journalist 'Tinus van de krante' (geheel rechts) tijdens een bezoek aan jumelagestad Saint-Hilaire. Het Jaarboek voert de lezers dit keer van de middeleeuwen naar de wederopbouw na de ramp. Zo beschrijft Gerard van der Wal de geslachten Van Cats uit Kats, in politiek en bestuurlijk Schou- wen-Duiveland tussen 1200 en 1300. Prof Wim Op 't Hof be schrijft dit eiland als bakermat van de Nadere Reformatie. Het zal slechts weinigen bekend zijn dat deze stroming in de 16e eeuw op Schouwen-Duiveland is ontstaan en zich van hieruit verder heeft ontwikkeld. Streekarchivaris Huib Uil belicht de sociale functie van de Slavenkas in relatie tot het vrijkopen van zee lieden en vissers uit Zierikzee, die als gijzelaars in handen waren ge vallen van kapers. Het hoe en waarom van het huidige Nieuw-Haamstede komt aan de or de in de bijdrage 'Achter de dui nen' van Ruth Kaluna Krul. Huib M. Vriesendorp, Hugo Q. Röling en Hans Verseput bieden een gedetailleerde beschrijving van dramatische gebeurtenissen binnen en rond een verzetsgroep op het eiland op het laatst van de Tweede Wereldoorlog. Het verloop van het herstel en de wederopbouw na de ramp in 1953 betreft een bijdrage van Erik Jan van der Meer. renesse - Met een speciale bijeen komst wordt vrijdag 10 december in Renesse herdacht dat- daar 60 jaar geleden 10 verzetsmensen door de Duitse bezetter om het le ven zijn gebracht. Het is de laatste keer dat de her denking van de Tien op deze wij ze wordt gehouden. Tot dusverre is elke vijfjaar een speciale herden kingsbijeenkomst op poten gezet. Tijdens de jaarlijkse 4 mei-herden king blijven de Tien van Renesse wel een nadrukkelijke plaats inne men. De plechtigheid op 10 december begint om 14.00 uur in de Jacobus- kerk. Predikant is Piter Goodijk. Aan de dienst werken onder meer leerlingen van basisschool 't Stae- pel'of en het Nederlands Her vormd kerkkoor onder leiding van Liesbeth Franken en organist Kees Groenleer mee. Nabestaande J. Jon ker en burgemeester Rabelink hou den een toespraak. Rond 15.15 uur wordt de plechtigheid verplaatst naar het gedenkteken aan de Slot- laan. Daar speelt Luctor et Emer- go, leest Leni Blom-Schaleven het gedicht Vrij voor en staan de kranslegging en een minuut stilte op het programma. Na afloop is er (tot circa 16.30 uur) een samen komst in het Renesser dorpshuis. Renessenaren wordt gevraagd die dag de vlag halfstok te hangen. door Frank Balkenende GOES - Het tijdelijke parkeerterrein aan de Goese Rommerswalestraat, bedoeld als alternatief voor Bleekveld/Kolveniershof waar de laatste hand wordt gelegd aan de bouw van een parkeergarage, is momenteel lastiger te bereiken. De route naar het parkeerterrein in Goes-West, de Schengestraat, ligt open omdat de riolering wordt verbeterd. De planning is ongelukkig, want de parkeergarage gaat 18 december in bedrijf, zo heeft aannemer BAM Woningbouw BV afgesproken met de gemeente. Had de gemeente zo vlak voor Sin terklaas niet even kunnen wach ten? Volgens wethouder Rinus Dieleman was dat niet mogelijk. Voor het Masterplan Goes-West is het noodzakelijk nu de riolering in de Schengestraat aan te pakken. Aan die straat worden binnenkort woningen gerenoveerd, maar daar voor dienen eerst de riolen bij de tijd te worden gebracht. „We konden dat karwei niet uit stellen, want begin januari is de kans op vorst te groot. Dan loop je het risico dat je de grond niet in komt." Dieleman erkent dat de samen loop van omstandigheden ongeluk kig is. Er was immers aan winke liers een goed, bereikbaar alterna tief terrein toegezegd. Dat kwam er aan de Rommerswa lestraat, op de kavel waar een nieuw gebouw van de Stichting Zuidwester komt. Ook is er een loopbrug over de westvest gelegd. Automobilisten kunnen nog wel via de Westsingel naar het parkeer terrein. De entree vanaf de Middelburgse straat is wel smalletjes en enigs zins onduidelijk voor mensen die er niet bekend zijn. Ook Goes-West uit levert weer een sla- lomrit op. Dieleman heeft echter nog geen klachten gehoord. www.hogazon.nl Hogazon dé specialist in kozijnen en zonwering! Een nieuw team met meer dan 50 jaar ervaring! Hogazon is onderdeel van Rogeko Groep BV Schouwersweg 100 4451 HT Heinkenszand T 0113-56 40 04 F 0113-56 30 09 info@hogazon.nl www.hogazon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35