18 De (Schier)eilandman belicht Canadees fietst tegen olie-oorlog Jaarboek voert de lezers Aanhangwagen huren? KNRM pikt surfer op bij windkracht 8 Herverdeling van geld stedelijke vernieuwing Twee huiszoekingen na tips over stroperij Muzikale workshop voor peuters De Kroniek vrijdag 27 november 2009 door Ali Pankow Uijterschootweg 22, Middelburg www.zeelandaanhangwagens.nl BROUWERSDAM De bemanning van de Baron van Lynden van KNRM-station Oud dorp heeft woensdag een surfer met problemen uit het water ge vist, ter hoogte van de werkhaven aan de buitenzijde van de Brou- wersdam. De man kampte met een gebroken mastvoet. De reddings boot trok er (rond 2 uur 's mid dags) op uit, bij een zuidwesten wind windkracht 8 en een golf hoogte van 2 meter. De surfer is op gevist en met plank afgeleverd bij het KHV (Kust Hulpverlening Voer tuig) op de wal. De surfer verkeer de in goede gezondheid. ZIERIKZEE De gemeente Schouwen-Duiveland kan 326.000 euro herverdelen over projecten voor stedelijke vernieu wing. Voor de verbouwing van stadhuismuseum Zierikzee is 250.000 vrijgekomen, 50.000 gaat naar de nieuwbouw voor voetbal club Bruse Boys en 26.000 naar bo demonderzoek. De 326.000 euro is vrijgekomen doordat andere projecten niet door gingen. Voor de periode 2005-2009 heeft de gemeente in totaal 2,7 mil joen gekregen van de provincie om projecten uit te voeren op het ge bied van stedelijke vernieuwing. DIRKSLAND Naar aanleiding van tips over stro perij zijn huiszoekingen gedaan bij twee mannen in Dirksland. Bij één van hen, een 53-jarige man uit de Oranjelaan, is een .22 buks en muni tie aangetroffen. De verdachte is in verzekering gesteld en na verhoor heengezonden. Bij een 28-jarige man uit de Onwaardsedijk werd een kleine hoeveelheid illegaal vuurwerk (nitraatklappers) gevon den. Alle spullen zijn in beslag ge nomen en er is proces-verbaal op gemaakt. Bij de actie waren politie, het Regionaal milieuteam en Staats bosbeheer betrokken. ZONNEMAIRE De Steelbandshop Holland htmdt zaterdag de muzikale workshop 'Kokosnoot op je brood' in Zonne- maire. De workshop is bedoeld voor kinderen van 2,5 tot 4 jaar oud. Steelbandshop Holland verzorgt de muziekclinic samen met Atelier Wereldkind. De workshop begint om 14.00 uur en vindt plaats in het zaaltje naast de kerk in Zonnemai- re. Aanmelden kan via telefoonnum mer 0111-402840 of 06-28082934, of door een e-mail te sturen naar info@steelbandshop.nl. Een Bourgondische calvi nist. Zo omschrijft Rob van Leeuwen Martinus Johannes Bij de Vaate (1920 -1982) in een artikel in de Kroniek van het land van de zee meermin, de 34e editie van het Jaarboek van de Vereniging Stad en Lande. Dit Jaarboek wordt vanavond in het MFC in Zierik zee gepresenteerd. Martinus Johannes Bij de Vaate, beter bekend afs 'Tinus van de krante' was 35 jaar hoofdredacteur van nieuwsblad De Zierikzeesche Nieuwsbode. Van Leeuwen noemt hem in het betreffende artikel 'een generalist'. Bij de Vaate was als journalist van alle markten thuis. Naast algemene plaatselijke en re gionale verslaggeving schreef hij zomerreportages, geïnspireerde reisverslagen, toneel- en muziekre censies, raadsverslagen en talrijke aanverwante artikelen. De grote maatschappelijke betrok kenheid van deze bevlogen hoofd redacteur blijkt ook uit de talrijke functies die hij vervulde, zo consta teert de auteur. Die functies betrof fen onder meer bestuurslidmaat schappep van de Stichting Eiland gemeenschap, Boomplantcomité, Stichting Joods Monument, Stich ting Watersnoodmonument, Rode Kruisbestuur en het voorzitter schap van de Zierikzeese Orato riumvereniging. Ook zette hij zich in om de contacten met de jumela- gesteden van Zierikzee: het Engel se Hatfield en het Franse Saint Hi- laire te verstevigen en uit te bou wen. Tinus Bij de Vaate werd in 1920 in Zierikzee geboren en groeide op in een gezin met vier kinderen in Nieuwerkerk. Zijn belangstelling voor de journalistiek bleek al enigs zins tijdens zijn HBS-opleiding toen hij zich als redacteur van het schoolblad 'Contact' ontpopte. Zijn loopbaan bij het nieuwsblad op Schouwen-Duiveland - toen tij delijk de 'Vrije Stemmen' geheten - begon in 1945. „Met tomeloze in zet zwaaide hij niet minder dan 35 jaar de scepter over de Zierikzee sche Nieuwsbode en dat deed hij met verve", aldus Van Leeuwen. Bij de Vaate overleed vrij plotse ling op 12 juni 1982, één dag voor zijn 62e verjaardag. Naast zijn talrij ke artikelen, interviews, reporta ges, beschouwingen en commenta ren liet hij een zeer grote verzame ling columns na. Hij schreef ze tot 1965 onder het pseudonieum Ei landman. De keus zijn 'cursiefjes', zoals hij ze zelf vaak omschreef, na de ontsluiting met Schiereilandman te ondertekenen was typerend voor hem. Schouwen-Duiveland was dankzij de aanleg van dam men en bruggen voor hem geen werkelijk eiland meer. Van Leeuwen staat in zijn bijdrage -in de Kroniek uitgebreid stil bij het gebruik van Zeeuwse dialect woorden door (Schier)eilandman. Het gaat de auteur vooral om woorden die nooit meer of veel minder dan vroeger gebruikt wor den. Het uit de 'mode' raken van woorden is, volgens Van Leeuwen, het gevolg van het feit dat dialect sprekers zich de laatste decennia in hun taalgebruik steeds meer aanpassen aan de standaardtaal. Hij neemt drie humoristische co lumns van Bij de Vaate als voor beeld en voegt er aansluitend een verklaring voor die 'verdwijnende woorden' aan toe. Zo zullen velen die de Zeeuwse taele niet machtig zijn wat inzicht krijgen in de betekenis van bijvoor beeld effenaf (beslist, duidelijk), vuulte (onkruid), ontsrant (brutaal, vrijpostig), singelier (zonderling, buitengewoon) en tras (regenbak). Van Leeuwen omschrijft de co lumns van (Schier)eilandman als 'juweeltjes vol humor, melancho lie en relativeringsvermogen, maar soms ook met ironie en kritiek'. Hij noemt het opvallend dat Bij de Vaate soms in één column wel vijf of meer onsamenhangende onder werpen toch steeds tot één logisch geheel wist te smeden. De 34e editie van De Kroniek van het land van de zeemeermin wordt vanavond gepresenteerd tijdens de najaarsvergadering van Stad Lan de van Schouwen-Duiveland. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het MFC in Zierikzee. Het eerste exemplaar van het Jaar boek wordt uitgereikt aan burge meester Gerard Rabelink. De Kroniek is te koop via Vereni ging Stad en Lande, bij Joop van Loo: tel. 0111 -412926 of loo@zeelandnet.nl. Leden betalen €15,--. Prijs voor niet-leden en winkelprijs €19,50. De Vereniging Stad en Lan de blijft al 34 jaar trouw aan de traditie van het Jaarboek. Elke laatste vrijdag van november wordt de nieuwe Kro niek gepresenteerd. Zo ook dit jaar weer. De omvangrijke 34e jaargang van de Kroniek bevat zeven geïllus treerde en gedocumenteerde arti kelen over uiteenlopende onder werpen en markante persoonlijk heden uit de geschiedenis van Schouwen-Duiveland. Samen ge bracht in één boekwerk bieden de artikelen een kleurrijk beeld van le ven, wonen en werken in deze re- door Claudia Sondervan KLOETINGE - Rossignante, Rosie, zo noemt Eric McComber (45) zijn fiets. Donderdag plakt de Frans-Ca nadees een lekke voorband in de bijkeuken van de Kloetingse wo ning van Gerard Herrebout. Hij heeft er de nacht doorgebracht en een aardappel meegeprikt, zoals hij dat vaker doet bij totaal onbeken den op zijn route die hem al door heel Europa voerde. Sinds twee jaar en drie maanden leeft McCom ber op zijn fiets. Hij vond zijn Kloe tingse logeerhuis via Couchsur- fing.com, een website waar reizi gers een logeerbed en gasthuizen een logée vinden over de hele we reld. Maar even vaak overnachtte de vredesfietser in zijn tent. De cy- clonomad, fietsnomade, noemt zichzelf een banneling. Hij maakt zijn tocht onder het banier Bike for Peace, fiets voor vrede. Elke ki lometer gefietst is een kilometer zonder olie en dus voor vrede, luidt zijn redenering. McComber was al met veel dingen bezig eer hij alles achterliet en aan zijn Europese tour begon. Hij heeft franstalige romans op zijn naam, acteerde enkele malen in televisie producties en maakte als zanger/ gitarist een cd met zijn Québécois groep Jericho. Nu nog heeft hij één roman onderhanden, „en drie op de plank", en werkt hij aan een ge schiedkundig boek: Le Mauvais Siè cle. Daarvan verschijnen de hoofd stukken alvast op zijn weblog mc- comber.blogspot.com. Alles in de wereldpolitiek draait om olie, gelooft hij. Dat verandert, geen spat. Bush was 'bad, Obama niet minder, stelt McComber. De oorlogszucht op het Noord-Ameri kaans continent was een belangrij ke reden om Europa op te zoeken, zegt hij. Europa doet hem goed. „Ik heb het geloof in het goede van de mens weer terug." Na zijn stormachtige tocht uit de Rand stad over de lange, lange Zeeland- brug zit McComber er doorheen. Gistermiddag trok hij naar Vlissin- gen, vandaar naar Sluis en dan via Parijs naar huis, de Languedoc. „Uitrusten. Voor een jaar of zo." Q ericmccomber.com Eric McComber Hoofdredacteur Tinus Bij de Vaate van de Zierikzeese Nieuwsbode in een voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34