Welvaartschauvinisten met de minste misère 21 zeeland PZC 'Als het zo moet, kan maar beter de stekker uit Zalco worden gehaald' Nu zou Sint het eens inpeperen vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! GELUK Het gaat goed met de Nederlanders. Ruim 80 procent voelt zich gelukkig. Toch denken Nederlanders steeds minder posi tief over de toekomst. 'Voor minima geen reden voor een goednieuwsshow' Milder over buitenlanders Nederland is veiliger geworden vrijdag 27 november 2009 door Ondine van der Vleufcen Tijdens het feestje van de bedrijfssint werd pijnlijk duidelijk dat niet alleen de politie, maar ook Sin terklaas behoorlijk aan gezag heeft ingeboet. Toegegeven, de locatie - een schip - was leuk gekozen, maar het be zoek van de goedheiligman was niet je dat. Tevoren had ik nog een brief met instructies geschre ven (had Sint zelf om gevraagd, trouwens). 'Beste Sint. Wolfis een lieve jon gen en hij zal op school heus zijn best wel doen, maar het oprui men kan heel wat beter. En groen te eet hij ook niet graag. Zou u hem eens flink op zijn falie wil len geven? Dreigen mag ook, dat hij niks in zijn schooentje krijgt als hij alles op de grond blijft gooien. Bij voorbaat dank, de lief hebbende maar wanhopige ouders van Wolf.' Vol verwachting gingen wij naar het feest. Voor onze smeekbedes was zoonlief dan wel ongevoelig gebleken, maar nu zou Sint het hem eens inpeperen! Helaas had de bijeenkomst meer weg van een kinderpopconcert, met rap pende pieten en Sinterklaas als si- de-kick, dan van een stichtelijk sa menzijn. Ik wil niet zeggen dat Sint zelf maar eens de hand moet ophef fen, onder het motto 'Wie zijn kinderen liefheeft, spaart de roe de niet', maar een vermanend woord op zijn tijd zit er tegen woordig blijkbaar niet meer in. Dat krijg je, als je jezelf steeds maar als kindervriend afficheert, en het afrossen overlaat aan je zwarte knechten. (Een good cop/bad cop strategie, vermoed ik). Tijdens de intocht in Vlissingen leek het of de pieten ook van het padje waren. Ze hadden dit jaar opmerkelijk kleine zakjes bij zich, met vooral pepernoten en heel weinig suikergoed. Daarmee ren den ze op een holletje voorbij de uitnodigend uitgestrekte kinder handjes, want rottende tandjes, die wil je toch niet op je geweten hebben? Let op mijn woorden: volgend jaar delen ze niets meer uit. En Sint zwaait alleen nog ma^ar. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-ïholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij' Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kqnook: 088-013 99 10 Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hel colofon iri Hoe komt het dat we minder vertrouwen hebben in de toe komst? Vier vragen aan politiek sociologe Hilde Coffé van de Universiteit Utrecht. Hoe komt het dat Nederlanders denken dat onze welvaart ach teruitgaat? „Door de economische crisis, zou je zeggen. Maar wat ook vaak een rol speelt, is het zogenoemde wel- vaartchauvinisme. Hoe beter het gaat met mensen, des te angstiger ze zijn om te verliezen wat ze heb ben. Ze zijn bang dat ze hun bezit tingen en verworvenheden kwijt zuilen raken of met andere men sen zullen moeten delen." Verklaart dat ook het negativis me over allochtonen? Bijna veer tig procent van de Nederlanders vindt dat er te veel allochtonen in Nederland wonen. „Dat zou kunnen. Deze mensen zouden bang kunnen zijn dat al lochtonen hun verworvenheden afnemen, dat zij hun welvaart met hen moeten delen." Een goede voedingsbodem voor rechts-populistische partijen, zo als die van Geert Wilders, zou je denken. „Je ziet vaak dat rechts-populisti sche partijen inspelen op deze angst. Al is het natuurlijk niet zo dat iedereen zijn angst of onvrede vertaalt in een stem op Wilders." U heeft veel onderzoek gedaan naar het succes van rechts-popu listische partijen. Wat is precies de link met het welvaartsni veau? „Wat opvalt is dat rechts populis me het vaak juist goed doet in ge bieden waar het economisch goed gaat. Neem als voorbeeld Vlaande ren, waar ik vandaan kom. Daar gooit de rechts-populistische partij Vlaams Belang hoge ogen. In Wal lonië daarentegen gaat het veel slechter met de economie en wordt er nauwelijks rechts-populis- tisch gestemd. Natuurlijk heeft dat ook te maken met het aanbod van politici. Ik vraag me af wat er ge beurt als er in Wallonië een charis matische rechts-populistische fi guur opstaat." Saskia Noorman-Den Uyl, voorzitter van de Landelijke Vereniging van Sociale Raadslieden, heeft moeite met de 'goednieuwsshow' van het SCP. „De suggestie wordt gewekt dat het met de kwetsbaren in ons land ook goed gaat. Dat is niet waar." „Er zijn meer mensen die proble men hebben om hun vaste lasten te betalen, de wachtlijsten voor schuldhulpverlening groeien." Het besteedbare inkomen is er mis schien op papier op vooruitge gaan, maar dat geld zit niet in de portemonnee, zegt Noorman- Den Uyl. Veel minima krijgen niet waar ze recht op hebben. „Denk aan de huurtoeslagen. Bij vijftig procent van de mensen die hier voor in aanmerking komt, gaat het mis. Ze krijgen te weinig of te veel; in dat laatste geval hebben ze zo een schuld waar ze nooit meer van afkomen. De onderzoekers doen de waarheid geweld aan." Volgens socioloog Rob Bijl, ad junct-directeur van het SCP, is dat niet waar. „Iedereen is er op voor uit gegaan, ook de minima. Maar ik begrijp wél dat zij dat niet zo voelen. Met een minimuminko men zit je ingemetseld tussen wet ten en regels. Je voelt je niet vrij in het leven dat je wilt leven. Juist bij deze groep steekt het natuurlijk enorm dat bankdirecteuren die er een zooitje van maken, er met een flinke bonus vandoor gaan." Uit het onderzoek van het SCP naar de leefsituatie van Nederlanders over de periode 1998-2008 blijkt dat er nu milder wordt gedacht over minderheden. In 2000 vond ruim de helft van de Nederlanders dat hier te veel allochtonen wonen, nu is nog 39 procent die me ning toegedaan. Wél vindt tweederde van de Nederlanders de tegenstel ling tussen autochtonen en niet-westerse migranten groot tot zeer groot. De criminaliteit daalt sinds 2002, signaleert het SCP-rap- port. Vooral de vermogensdelicten nemen af, het aantal ver nielingen en misdrijven tegen de openbare orde nam wel toe. Dat geldt ook voor financieel-economische de licten. Het percentage Nederlanders dat zich wel eens onveilig voelt, is gedaald van 27 procent in 2005 tot 20 procent in 2008. door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Ondanks de in formatieronde die de directie van aluminiumsmelter Zalco voor het personeel houdt, hebben de mede werkers geen enkel begrip voor het voorgestelde loonoffer. Met een langzaamaanactie hebben ze dit gisteren onderstreept. Ruud Heerschop, een van de initia tiefnemers van de actie, noemt de plannen van de directie 'absurd'. „Het personeel is zo geschokt dat iedereen het erover eens is dat het dan maar beter is de stekker uit het bedrijf te halen." Zo ver is Koos de Meij van FNV Bondgenoten nog niet. De geza menlijke bonden leggen woensdag de plannen van de Zalco-directie voor aan hun leden. „We wachten in elk geval op de mening van on ze achterban." De Meij heeft eerder deze week van de directie begrepen dat het voornemen aan allerlei betrokke nen bij Zalco een bijdrage te vra gen om het bedrijf door de crisis te helpen, als een kaartenhuis moet worden beschouwd. Valt er één uit, dan stort het geheel in el kaar. De Meij: „Zoals wij er nu te genaan kijken, zal de kaart van het loonoffer van 16 tot 22 procent er inderdaad uitvallen." De bonden vinden dat Zalco en eigenaar Klesch op een verkeerde manier een oplossing voor de problemen bij het bedrijf zoeken. „Er wordt aan verschillende partijen een bij drage gevraagd en als dat voldoen de oplevert, spijkert meneer Klesch bij. Het hoort omgekeerd te zijn: wat heeft Klesch voor de toe komst van Zalco over en vervol gens kun je dan vragen wat andere partijen willen dóen." Op de pamfletten die gisteren bij de langzaamaanactie werden ver spreid, stond een looneis van 22 procent. Heerschop: „Dat is inder daad absurd. Net zo absurd als een offer van hetzelfde percentage."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2