telkens meer lopers de Zak in TUIN 19 Heel Tanzaniaans dorp profiteert van project Goes moet bonus voor minima schrappen Borsele trekt geld uit voor perrons SGB f.t,c Hogazon KORTING OP KUNSTSTOF KOZIJNEN VAN ZEELAND Winkeldievegge heeft genoeg geld voor boete Ganseman keert bijna zeker terug in raad Kapelle www.bruinsbruist.nl vrijdag 27 november 2009 'Met een trainingsclubje gingen we regelmatig naar een trimloop in Graauw. Daar was het landschap ook mooi en de sfeer gemoedelijk. Wij dachten: dat kunnen wij ook' door Mieke van der Jagt Goede wijn behoeft geen krans en een recept ver anderen is daarom ook niet echt verstandig. De Grote Zakloop, tien jaar geleden begonnen als intitiatief van een groepje trimmers uit Nisse, wordt aanstaande zondag dan ook vol gens precies hetzelfde recept gelo pen als de eerste keer: geen win naars, geen verliezers, routes door een prachtig landschap en veel ge zelligheid eromheen. Er zijn natuurlijk wel verschillen. Waar tien jaar terug een handvol lopers startte vanaf het Dorps plein in Nisse, draven er de laatste jaren meer dan vijfhonderd op. Dat geldt ook voor de Meidoorn loop, het voorjaarsevenement van de Zaklopers, zoals de groep zich vanaf het begin noemt. Voor zon dag hebben zich al meer dan vijf honderd hardlopers ingeschreven. René de Dreu, Zakloper van het eerste uur, vertelt hoe de evene menten op de trimkalender zijn gekomen: „Met een trainingsclubje van Nissenaren, gingen we een keer in de zoveel tijd naar Graauw, waar ook zo'n gemoedelijke trim loop was. Daar liep je ook in een mooi landschap en was de sfeer ui termate ontspannen. We dachten: dat kunnen wij ook. Per slot van rekening heeft de Zak van Zuid-Be veland het meeste te bieden van heel Zeeland. Een halve marathon, 21,1 kilometer, kan nergens zo di vers zijn als hier rondom Nisse. De aanpak in Graauw werd ook geken merkt door weinig poeha: daar kom je niet om te winnen, ook al ben je nog zo snel. Zo is het bij ons ook. Er komen wel echte snel le lopers die overal prijzen win nen, maar bij ons krijgen ze geen beker of een medaille, wij geven al- leuk beschilderd voederbakje ge had en nu zitten de cliënten wel 700 herinneringen te borduren." In de loop der jaren bleek een be scheiden inschrijfgeld ook een overschot op de begroting op te le veren. „Het lag voor de hand om een goed doel te zoeken", vertelt De Dreu. „We zochten altijd iets dicht bij huis: de Stichting Landschaps beheer, Het Zeeuwse Landschap: allemaal clubs die in de buurt van Nisse actief zijn. Dit jaar gaan we wat verder van huis. Het opvang centrum voor weeskinderen in Tanzania, waar Olga en Piet de 'Een halve marathon kan nergens zo divers zijn als hier romdom Nisse' le deelnemers hetzelfde aanden ken en dat moet ook iets anders zijn dan anders." Bij de eerste Grote Zaklopen gin gen de deelnemers met een appel naar huis maar sinds de zorgboer derij De Akkerwinde bij Nisse leu ke resultaten van handarbeid aan biedt, pakken de Zaklopers uit met bijzondere herinneringen. De Dreu: „We hebben al eens een Haas werken, is misschien een eind weg, maar Olga en Piet heb ben jaren in Nisse gewoond. Ze be steden het halfjaar dat ze in Neder land doorbrengen aan het werven van broodnodige fondsen, dus voor ons is het een mooi doel. Voorafgaand aan de loop zullen we een cheque overhandigen. Voor het eerst hebben de Zaklo pers dit jaar ook een live bandje ge Voor Olga en Piet de Haas is Tanzania inmiddels een tweede vaderland. Ze hel pen daar sinds 2005 met het opzet ten en uitbouwen van een opvang centrum voor weeskinderen. In middels worden vijftig kinderen er met alles omringd wat een kind nodig heeft: medische verzorging, opvoeding, scholing, een veilig on derkomen en menselijke warmte. Maar vijftig plaatsen is lang niet ge noeg. Het centrum moet uiteinde lijk honderd kinderen kunnen op vangen en daarvoor moet er ook meer personeel komen dan de klei ne dertig man die er nu werken. Het project in het Rombodistrict heeft sinds de oprichting veel goeds kunnen brengen voor de in woners. Ten eerste is er werk, maar er is ook elektriciteit, schoon HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele trekt de komende drie jaar 45.000 euro uit voor het rolstoel- vriendelijk maken van de perrons van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). Dat hebben burgemeester en wethouders deze week beslo ten.. Het gaat in eerste instantie om aan passingen van de perrons in Hoe- dekenskerke, Kwadendamme, Nis se, Baarland en 's-Gravenpolder. Borsele stelt daarvoor 15.000 euro per jaar ter beschikking aan de SGB. In dat bedrag zit ook een bijdrage voor het rolstoelvriendelijk maken van een van de treincoupés van de stoomtrein drinkwater en medische zorg voor een cluster van dorpjes rond het opvangcentrum. Er zit dus vooruitgang in het pro ject, maar zonder de steun die Ol ga en Piet de Haas elk jaar in Zee land zoeken en vinden, zou dat tot een stilstand komen. En er moet nog zo veel meer gebeuren. Een hostel bijvoorbeeld, voor oudere kinderen voor wie geen pleegge zin beschikbaar is. In een hostel kunnen de kinderen zelfstandig heidstraining krijgen. Ook een commerciële moestuin zou veel bijdragen aan de ontwikkeling van het hele project. Hoe meer er ge beurt; hoe meer mensen werk vin den rond het opvangcentrum. Werk en scholing zijn altijd nog de beste remedie tegen armoede en onderontwikkeling. Olga en Piet de Haas werven tijdens elk verblijf i hun projecten in Tanzania. Vj(-\v,viva www.hogazon.nl KOZIJNEN B ZONWERING Hogazon dé specialist in kozijnen en zonwering! Een nieuw team met meer dan 50 jaar ervaring! 10% Hogazon is onderdeel van Rogeko Groep B\ Schouwersweg 100 4451 HT Heinkenszand T 0113 - 56 40 04 F 0113 - 56 30 09 info@hogazon.nl E www.hogazon.nl somfy. VELUX* u" mooist aangelegde www.verstratenenwalhout.nl boekt. „We hadden altijd een paar cd's met loopmuziek: teksten waar in de werkwoorden running en walking voorkwamen. Nu komt er een coverbandje: Only Us." De Dreu denkt dat het ontmoetings aspect van de Grote Zakloop met een bandje een exta dimensie kan krijgen. Net als andere jaren blijft het niet beperkt tot de halve marathon. Er is voor hardlopers ook een route van 7,5 kilometer en beide routes kunnen ook worden gewandeld, met of zonder nordic-walkingstok- ken. Voor de verschillende tochten wor den geen aparte routes uitgezet. De wandelaars starten gewoon twee uur eerder, om 12.00 uur. Ol ga en Piet de Haas geven om 14.00 uur het startschot voor de trim- - loop. Deelnemers aan de wandeltocht en de trimloop kunnen zich nog vantevoren inschrijven voor 3 euro via de website, waarop ook infor matie is te vinden over het opvang centrum in Tanzania. Wie zich zondag ter plekke inschrijft, draagt twee euro meer bij aan het goede doel. www.zaklopers.nl I fondsen voor 3 Willem Mieras GOES - Een 26-jarige vrouw uit Vlissingen is woensdagmiddag in de V&D in Goes betrapt op het stelen van kinderkleding ter waar de van ruim 200 euro, maar deed dat waarschijnlijk niet omdat ze armlastig was. De boete van 350 euro voldeed de vrouw namelijk meteen. Wel kreeg de vrouw een winkelverbod. Gisteren werd ook nog een andere winkeldief aangehouden in Goes. Een 36-jarige Goesenaar had rond 13.00 uur een pakje scheermesjes gestolen in winkelcentrum De Beukenhof De man heeft een win- kelontzegging van een jaar gekre gen. Ook mag hij zich binnenkort voor een rechter verantwoorden. KAPELLE - De kans is groot dat Peter Ganseman terugkeert in de Kapelse gemeentepolitiek. Hij staat op de tweede plek van de de kandidatenlijst van Gemeentebe lang voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Ganseman was eerder al raadslid en wethouder en is niet onomstreden. In 2006 trad hij af als wethouder vanwege de Oesterbaai-affaire. Hij zou een be stuurslid van de Vereniging van Ei genaren van het recreatiebunga lowpark hebben mishandeld, maar werd door de rechter vrijge sproken. Ganseman gaf indertijd al aan 'zeker terug te komen'. Gemeentebelang heeft: momenteel drie zetels. Huidige raadsleden Wil van Boven en Geert van Gooi staan op plek vier en vijf en ko men alleen bij zetelwinst terug. Fractievoorzitter André Schmid is lijsttrekker, Adri Feijtel-Jobse (voorheen CDA) staat op drie. AMUNDSENWEG 2, GOES TEL 0113-214049 GOES - Goesenaren met een laag in komen krijgen volgend jaar geen eindejaarsuitkering van honderd euro. Staatssecretaris lette Klijnsma van Sociale Zaken heeft Goes erop ge wezen dat de gemeente bovenop de landelijke bonusregeling mini ma geld toeschuift. Zij wil'uitleg. Goes, die minima al vier jaar een eindejaarsbonus verstrekt, staakt daarom deze regeling. Het geld dat daarmee is gemoeid, 55.000 euro, blijft wel beschikbaar om lage inkomens een steuntje in de rug te geven, heeft het college van burgemeester en wethouders gisteren besloten. Er wordt nog be keken hoe de doelgroep - 21- tot 65-jarigen met een laag inkomen - tegemoet valt te komen. Daarnaast verhoogt het college de uitstroompremie van 600 naar 1200 euro. Deze bijdrage is be doeld voor mensen die van een uit kering naar een baan gaan en com penseert koopkrachtverlies tijdens hun uitkeringsperiode.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21