economie I n "Malaise Dubai World domper op economie' Belastingdienst blijft 'criminele' tips over zwartsparen belonen MILJARDENSCHULD Geen negatief gevolg voor Nederlandse baggeraars Britse banken moeten grootverdieners melden Meer 'parkeerplaats' op Noordzee Philips blijft verdachte antikartelonderzoek Hoofdkantoor DHL Europa weg uit België Duits WMF neemt Princess Holding over Consument houdt hand nog op de knip Daihatsu Holland snoeit in personeel Flexibele werktijden zijn populair Easyjet wil snel schonere vliegtuigen vrijdag 27 november 2009 DEN HAAG - De Belastingdienst blijft tipgevers die zwartspaarders aangeven belonen. Ook als de tip gever zijn gegevens onrechtmatig heeft verkregen, of misschien zelf cirimineel is. Dat heeft staatssecre taris Jan Kees de lager (Financiën) gisteren gezegd op vragen van de Tweede Kamer. Volgens De Jager heeft de fiscus in 'vijf tot tien gevallen' tipgeld uitbe taald na opsporing van zwartspaar ders. De Belastingdienst zal bij het bepalen van de betrouwbaarheid van de tip en de hoogte van het tipgeld eerst uitvoerig overiggen met de landsadvocaat en het Open baar Ministerie. Het belang van de tip moet wel op wegen tegen de hoogte van de be loning en het mogelijk onbestraft laten van de onrechtmatige daden van de tipgever, aldus De Jager. „We moeten voorkomeri dat er premiejagers opstaan, zoals in de Verenigde Staten." In de Tweede Kamer is commotie ontstaan over het belonen van tips aan de Belastingdienst, nadat een tipgever in september een lijst van vierhonderd zwartspaarders inle verde, die in totaal zo'n too mil joen euro in Europese belastingpa radijzen hadden geparkeerd. De tipgever heeft de gegevens moge lijk illegaal verkregen, wat op veel kritiek stuitte. Mag de Belasting dienst onrechtmatig verkregen in formatie gebruiken, en mag ie mand een beloning krijgen als hij informatie illegaal heeft verkregen, vroeg de Kamer zich af. De staatssecretaris benadrukt dat het niet zeker is of de tipgever op onrechtmatige wijze aan de gege vens is gekomen. De Belasting dienst heeft daar bij de beoorde ling van de tip wel rekening mee gehouden, omdat de dienst op die manier ingedekt was tegen het erg ste, aldus De lager. Overigens is nog niet bekend hoeveel geld de tipgever krijgt. Het tipgeld is afhan kelijk van het totaal aan geïncas seerd achterstallig belastinggeld. Het kan nog lang duren voor de fis cus de hele lijst namen heeft afge werkt. De Jager heeft het opsporen van zwartspaarders tot prioriteit ge maakt. Naar schatting staat zo'n 22 miljard euro aan Nederlands spaar geld op buitenlandse rekeningen. Inmiddels melden zich zo'n vijftig spijtoptanten per dag bij de Belas tingdienst, die alsnog belasting geld willen betalen. Begin van de maand had de fiscus zo'n 680 mil joen euro geïncasseerd van onge veer drieduizend spijtoptanten. Die betalen 15 procent boete. AMSTERDAM - De problemen bij Dubai World zorgen voor een domper op het economische her stel. „Dit is negatief voor de we reldeconomie en met name voor de financiële sector", aldus hoogle raar Arnoud Boot van de Universi teit van Amsterdam. Dubai World, het staatsbedrijf uit Dubai dat zich bezighoudt met grootschalige projectontwikkeling, heeft woensdag zijn schuldeisers uitstel van betaling gevraagd. Het is tekenend voor de enorme finan ciële problemen waarmee het Ara bische emiraat kampt. Na de bouwwoede van afgelopen jaren slaat de crisis er hard toé. Banken hebben volgens Boot zo wel direct als indirect last van de problemen. Direct door blootstel ling middels leningen aan Dubai World en door waardedaling van commercieel onroerend goed in Dubai. Maar veel belangrijker zijn volgens Boot de indirecte gevol gen. „Dubai wilde een financieel centrum zijn. Die ambities moe ten zwaar worden bijgesteld. Dat heeft invloed op het sentiment." De Nederlandse baggeraars Van Oord en Boskalis zeggen geen last te hebben van de de financiële pe rikelen rond Dubai World. Ook bank en verzekeraar ING meldt slechts een 'verwaarloosba re blootstelling' te hebben aan de problemen, via obligatieleningen aan Dubai. De bekendmaking dat Dubai World in zwaar weer ver keert leidde gisteren tot ee'n schrik reactie op de beurs. ING was een van de grootste dalers: het aandeel verloor tot 6 procent doordat ING werd genoemd als een van de ban ken die krediet zouden hebben ver strekt aan bedrijven in Dubai. ING laat echter weten de risicokosten voor komende kwartalen niet te hoeven bijstellen. Bij Dubai World bedraagt de schul denlast zeker 59 miljard dollar (39 miljard euro). De totale schuld van Dubai bedraagt zo'n 80 miljard dollar (53 miljard euro). Onder Du bai World valt ook projectontwik kelaar Nakheel: verantwoordelijk voor de aanleg van de palmeilan- den voor de kust. Baggeraar Van Oord was in de 'gouden jaren' een van de prominentste spelers in de grootschalige bouwplannen en leg de meerdere palmeilanden aan. Vo rig jaar, toen de eerste tekenen zich aandienden dat het financieel slechter ging met Dubai, heeft Van Oord een aantal projecten stilge legd, meldt het bedrijf Branchegenoot Boskalis, dat veel minder prominent in Dubai aan wezig is, schoonde eind vorig jaar de orderportefeuille op; in totaal werd 450 miljoen euro aan op drachten verwijderd, waarvan de helft betrekking had op Dubai. LONDEN - Britse banken moeten in de toekomst melden hoeveel men sen zij in dienst hebben die meer dan 1 miljoen pond (circa 1,1 mil joen euro) verdienen. Dat is een van de aanbevelingen van een overheidscommissie die heeft: onderzocht hoe het Britse bankwezen moet worden her vormd. De Britse minister van Fi nanciën Alistair Darling heeft ge zegd de aanbevelingen zo snel mo gelijk door te willen voeren. De commissie adviseert ook dat toezichthouders meer mogelijk heden krijgen om de risicovolle ac- ROTTERDAM Rijkswaterstaat heeft op de Noord zee, ruim vijftien kilometer ten noordwesten van Scheveningen, een nieuw gebied aangewezen waar vijftien zeeschepen voor lan gere tijd voor anker kunnen gaan. Het aantal schepen dat voor de Maasmond op zee blijft liggen, is sinds de crisis gestegen van circa veertig naar zo'n zestig schepen. AMSTERDAM Philips blijft ervan verdacht de me dedingingsregels te hebben overtre den op de markt voor televisies met traditionele beeldbuizen (CRT). De Europese Commissie heeft over het dossier een 'verkla ring van bezwaar' gestuurd, aldus Philips gisteren. Philips zegt de zaak zeer serieus te nemen en be looft volledige medewerking te ver lenen aan de kartelautoriteiten. BRUSSEL Koeriersbedrijf DHL verplaatst zijn Europese hoofdkwartier van Die- gem, vlakbij de Brusselse luchtha ven, naar het Duitse Bonn. In die stad is het wereldwijde hoofdkan toor van DHL gevestigd. Door de verhuizing verdwijnen de banen van 788 van de 5478 werknemers die DHL in België telt. Van hen wer ken er nu nog zevenhonderd in Diegem. BREDA Het Duitse WMF neemt een meer derheidsbelang in het Bredase be drijf voor huishoudelijke appara ten Princess Holding. Princess is bekend van artikelen als koffiezet machines, gourmetapparaten, stof zuigers, strijkijzers en tosti-appara ten. Het bedrijf verkoopt de appara tuur in vele landen. WMF heeft een sterke positie in luxebestek, pannen en koffiezetapparaten. DEN HAAG Nederlandse huishoudens hebben in september van dit jaar 3,4 pro cent minder uitgegeven aan goede ren en diensten dan in diezelfde maand in 2008. De binnenlandse consumptie ligt al negen maanden onder het niveau van een jaar eer der. In augustus waren de bestedin gen nog 3,8 procent lager dan een jaar eerder. VI AN E N Daihatsu Holland gaat een forse re organisatie doorvoeren. De impor teur van het Japanse merk schrapt veertig procent van het personeels bestand om het hoofd boven water te kunnen houden. Hoeveel banen er precies verdwijnen is niet be kend. De resultaten zijn onder druk komen te staan door de dure yen en de sterk afgezwakte Neder landse automarkt. SCHEVENINGEN Driekwart van de Nederlanders zegt flexibel te kunnen werken, zonder gebonden te zijn aan vaste werktijden en locaties. Een kwart doet dit ook daadwerkelijk, blijkt uit de enquête Werk in Balans 2009 van kennisplatform ECP-EPN. Bijna 60 procent van de onder vraagden vindt dat een werkgever aantrekkelijker is als deze flexibel werken ondersteunt. SCHIPHOL In 2015 moet ieder nieuw vliegtuig type 40 procent minder CO2 uitsto ten dan nu het geval is. In 2030 mo gen maatschappijen in de hele we reld geen oude, vervuilende toestel len meer gebruiken, vindt topman Andy Harrison van Easyjet. De 185 toestellen van Easyjet zouden als eerste aan de strenge norm van veertig procent minder uitstoot van broeikasgas moeten voldoen. tiviteiten van banken te controle ren. De aanbevelingen zijn strenger dan de afspraken die de landen van de G20 hebben gemaakt in september. Maar de commissie stelt geen maximum aan de belo ning van bestuurders bij banken. miljoen mensen vandaag, op Black Friday, inkopen gaan doen. Win kels lokken klanten met enorme kortingen op speelgoed, elektroni ca en kleding, foto Seth Wenig/AP Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11