buitenland 19 Duizenden banen bij Opel in gevaar BROEKEN berco Doorbraak van Obama over milieu maar prijskaartje is twistpunt Opel in Antwerpen geeft hoop nog niet op SAUERLAND Polanski op borg van drie miljoen euro vrij EVEN EEN TUSSENDOOR-AANBIEDING KLIMAATTOP President doet groot voorstel waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm a ffi donderdag 26 november 2009 CENÈVE Regisseur Roman Polanski mag op borgtocht vrij. Een Zwitserse recht bank heeft dat gisteren in hoger be roep bepaald. Na het betalen van drie miljoen euro kan Polanski zijn voorarrest buiten uitzitten. Hij moet een enkelband om. Justitie in de VS wil Polanski veroordelen in verband met een zedenzaak uit 1977. Polanski bekende seks te heb ben gehad met een 13-jarige. Caljouw Rademaker Middelburg Goes Burgh-Haamstede Terneuzen 0118 - 626 649 www.caljouw-rademaker.nl BERLIJN - Opluchting in Duitsland. Alle Duitse Opelfabrieken blijven behouden, beloofde General Mo tors-topman Nick Reilly gisteren. Voor Opel in Antwerpen lijkt het doek te vallen. Reilly noemde de toekomst van de Belgische fabriek 'ongewis'. Een werkgroep moet over twee tot drie weken meer dui delijkheid verschaffen. Maar van feestvreugde is in Duits land geen sprake. De prijs voor het openhouden van de Opelvestigin- gen in Bochum, Kaiserslautern, Rüsselsheim en Eisenach is hoog: één op de vijf medewerkers vliegt de laan uit. Reilly presenteerde gis teren het saneringsplan van GM aan de Europese ondernemings raad van Opel. Concrete maatrege len worden waarschijnlijk pas 'over twee of drie weken' bekend, zei Reilly. Duidelijk is dat GM, het Ameri kaanse moederconcern van Opel, twintig procent van de productie capaciteit van Opel weg wil snij den. In heel Europa verdwijnen cir ca 9000 van de 45.000 banen. Reil ly bevestigde op een persconferen tie in Opel-stad Rüsselsheim dat 'rond vijftig tot zestig procent' van die 9000 banen wordt geschrapt in Duitsland. Bij Opel Duitsland werken 26.000 mensen. De GM-baas kondigde verder aan het management van Opel ingrij pend te gaan 'vereenvoudigen'. ANTWERPEN - De Belgische bon den blijven hoop koesteren voor Opel Antwerpen. Topman Nick Reilly van GM Euro pe liet zich gisteren weliswaar erg somber uit oyer de toekomst van de Belgische fabriek, maar een slui ting kondigde hij niet aan. In de fabriek in Antwerpen wer ken 2600 mensen. Indirect staan er volgens de socialistische vak bond ABW tienduizend banen op het spel. Al maanden wordt ge speculeerd over een sluiting van de fabriek, zeker nadat General Motors had laten weten dat ook bij de Duitse fabrieken die open blijven meer dan vijfduizend ba nen verdwijnen. Voor Antwerpen wordt naar alter natieven gezocht, zei Reilly giste ren. lange vorststraat - goes Amerikaanse leider wil uit stoot van broeikasgassen met 17 procent verminderen. Milieu-beweging zeer ver heugd. Obama reist naar klimaattop van volgende maand in Kopen hagen. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - President Barack Obama zal volgende maand aanwe zig zijn bij de milieutop in Kopen hagen. De Democraat wil zich daar als eerste Amerikaanse presi dent committeren aan concrete doelstellingen voor het terugdrin gen van de uitstoot van broeikas gassen in de VS. De milieubewe ging reageert verheugd op het nieuws uit het Witte Huis. Het was tot gisteren nog onduide lijk of Obama zou afreizen naar de milieutop van de VN. De Ameri kaanse leider zei eerder alleen te zullen gaan als zijn aanwezigheid zou helpen bij het bereiken van 'een concreet resultaat'. Obama verbindt door af te reizen naar De nemarken nu zijn eigen prestige aan het slagen van de conferentie. De president zal alleen op 9 de cember, de eerste dag van «ie top, aanwezig zijn, maar stuurt daar naast nog eens vijf ministers. Oba ma zelf reist vervolgens door naar Oslo om zijn Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen. Hij zal in Kopenhagen toezeggen dat de VS de uitstoot van broeikasgas in 2020 met zo'n 17 procent zal ver minderen vergeleken met 2005. Dat is veel minder dan milieuacti visten willen, maar het is wel voor het eerst dat een Amerikaanse pre sident zich committeert aan con crete doelstellingen, aldus de New York Times. Medewerkers van Obama spraken gisteren de hoop uit dat China en India nu ook be reid zijn concrete stappen af te kondigen. Obama neemt binnen landse politieke risico's door zich persoonlijk te mengen in de kli maattop. Er is in Amerika aanzwel lende kritiek dat de president zich meer moet concentreren op de nog steeds haperende economie in de VS. Republikeinen openden gis teren dan ook onmiddellijk de aan val op Obama. „Een internationaal verdrag zal onze economie onder mijnen en energieprijzen doen stij gen", aldus een Republikeinse se nator. De milieubeweging reageer de verheugd op het nieuws vanuit het Witte Huis. „Het geeft aan dat Obama klaar is om zijn mouwen op te stropen om een klimaatver drag mogelijk te maken", aldus Raymond Offenheiser van Oxfam. „We zijn natuurlijk blij dat Obama in Kopenhagen zal zijn", zei Keya Chatterjee van het Wereldnatuur- fonds. „We hopen wel dat hij ook aan het eind van de conferentie te rugkeert als de onderhandelingen dreigen vast te lopen." zitten in het verkeer. Zeker elf men sen in Saudi-Arabië zijn gisteren ver dronken door overstromingen in Jed- dah. foto AP Aankomstdata: ma. en vr. van 7/12 t/m 26/3 GENIETEN IN HET SAUERLAND Deze streek staat bekend om haar vakwerkhuizen en haar schitterende heuvellandschap U kunt hier dan ook prachtige wandeltochten door de natuur maken. Bezoek ook het gezellige Winterberg waar u, als het sneeuwt, zelfs kan skiën. HOTEL AM SEE Dit knusse 3-sterren hotel ligt aan é'en meertje, op ca. 15 minuten lopen van het centrum van Olsberg. Het hotel beschikt o.a. over lift, sfeervol restaurant, gezellige bar, serre, solarium en sauna. Zie www.kras.nl/50616 van de geheime dienst Mossad. Hij bevestigt in interviews dat Israël er alles aan moet doen om zijn solda ten heelhuids terug te brengen van het front. Maar niet tot elke prijs, „je kunt niet eisen dat een onbekend aantal soldaten met hun leven betaalt voor de terug keer van een enkele soldaat", voert hij aan. Het alternatief? „De fluwe len handschoenen uittrekken en een ondraaglijke toestand creëren in de Gazastrook, zodat ze daar bij zinnen komen", is het antwoord. In Israël is weinig oog voor de emoties aan Palestijnse kant, waar bijna 11.000 gevangenen wachten op vrijlating. Het gaat hier in veler ogen immers om 'terroristen', ook al hebben de meesten nooit een Is raëlische burger vermoord. Fami lies proberen wanhopig te weten te komen of hun dierbaren op de lijst staan, maar Harnas zwijgt net als de Israëlische overheid. Een gevangenenruil ligt dit keer extra gevoelig. Vrijlating van de po pulaire Fatah-leider Marwan Barg- houti - een van de opties - kan voor grote verschuivingen zorgen op het Palestijnse toneel. Dat Is raël de afsluiting van de Ga zastrook zal moeten opheffen of drastisch moet verlichten, lijkt on afwendbaar. Het zit er dik in dat de populariteit van Harnas na een ruil zal toenemen. En de politieke toekomst van premier Benjamin Netanyahu is in het geding, of Sha- lit vrijkomt of niet. Gilad Shalit foto EPA verblijf in hotel ontbijtbuffet t/ picknicklunch 3-gangendiner of buffet met drankjes All inclusive genieten in deze prachtige streek! 4-/5-/7-/8-daagse autovakantie Duitsland Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9