'Gewone' dorpsleven donderdag 26 november 2009 Elsa van Hermon en Klaas van Urk bij het markantste gebouw van Hoek: de molen. foto's Peter Nicolai Filmer Klaas en 'geluidsvrouw' Elsa. Verslaggeefster en filmer bij de supermarkt aan de 'niet bestaande' markt. door René Hoonhorst Pretenties hadden Elsa van Hermon en Klaas van Urk niet. Gedachten aan Oscars, Gouden Kal veren of Nipkovschijven gingen geen seconde op de loop met beide inwoners van Hoek. Ze wilden deze zomer het 'gewone dorpsleven' in hun woonplaats vastleggen. „Dat is nu vooral zeer herkenbaar, maar over der tig jaar pas echt leuk", zegt Van Hermon. De verslaggeefster en programma maakster van Omroep Zeeland kwam op het idee toen ze op de ra dio enkele inwoners interviewde, die een film over hun dorp Kortge- ne gingen maken. En toen ze in de serie 'Trugkieke' haar oude kleuter school eens voorbij zag komen, wist ze zeker dat Hoek een hoofd rol waard was. De man die het dorp mooi uit de verf kon laten ko men, kende ze al. Tenslotte had professioneel filmer Klaas van Urk van Adhouse Videoproducties met geinige verkiezings- en ruimte vaartfilmpjes Hoek al enige faam bezorgd het afgelopen decennium. Klaas was direct enthousiast en in juli togen ze de straat op om én het dorp én inwoners te portrette ren. Sommige dorpelingen vroe gen ze van tevoren om medewer king, anderen schoten ze onver wacht op straat aan. Ze hadden na tuurlijk makkelijk een soort 'Man bijt hond' kunnen maken door al leen op zoek te gaan naar 'paradijs vogels'. „Maar we wilden een dwarsdoorsnede van het dorp en zijn inwoners laten zien. Dan moe ten we natuurlijk niet alleen pra ten met mensen die anders zijn dan anderen. Maar er zijn nog ge noeg aparte mensen met bijzonde re gewoonten en gedenkwaardige uitspraken te zien", betoogt Elsa. De film moet Hoek portretteren, maar Klaas en Elsa lieten niet al leen autochtone Hoekenezen aan het woord. 'Miep van de dokter' mocht bijvoorbeeld niet ontbre ken. De 59-jarige Miep woont in Vogelwaarde, maar is al sinds men senheugenis apothekersassistente bij de Hoekse huisarts. Elsa: „Ieder een kent haar als Miep van de dok ter. In onze film wordt haar achter naam onthuld, want ik denk niet dat iemand op d'n Oek die naam al kende." Ook de voorzitter van de Purpe ren Hei, de supportersclub van de op het hoogste amateurniveau spe lende W Hoek, draaft op. Op een lege tribune, bij een verlaten veld schreeuwt hij zijn aanmoedigende yells en laat hij zien hoe een Hoek- supporter zijn club aanmoedigt. TWee wandelende zussen die de halve wereld al rondliepen als je hun wandelingen in en om Hoek optelt, de bloemenverkoopster, de bedrijfsleider van de supermarkt (het centrum van het dorp), een oudere inwoner die de historie bo venhaalt; ze schetsen ieder op hun eigen wijze een beeld van Hoek. Vertrouwd en toch nieuw; van nu, maar ook van alle tijden. Niet alleen de mensen brengen Hoek tot leven, ook de plaatjes van het dorp vertellen een verhaal. De molen, de PKN-kerk, het dorps huis en natuurlijk het ontmoe tingspunt in het dorp, de super markt op de markt. Die overigens helemaal geen Markt blijkt te he ten. Het parkeerplein waar Noord straat, Oud-Vlissfligen, Molen straat en Langestraat bijelkaar ko men, heet in de volksmond de markt. Maar er hangt nergens een straatnaambord dat die status be vestigt, merken Klaas en Elsa ook tot hun verbazing. Dat geldt overi gens ook voor het 'spokengange- tje' naast café-restaurant-pension De Molenhoek. Tegenwoordig sluit een hek het gangetje vaak af maar vroeger was de nauwe brand gang tussen Noordstraat en Oud-Vlissingen een echt 'eng' straatje, herinnert Elsa zich. Film Hoek, de werktitel is gewoon de naam gebleven, gaat vanavond in première. Ook morgen- en zaterdagavond is de film te zien. Telkens in het dorpshuis, aanvang 19.00 uur. Mocht de zaal vol zijn, dan draait de film om 20.30 uur nog een keer. Aanmelden via plantlusWhetnet.nl of 0115-619595. MINI MUNDI EN SPEELCIRCUS BAMBINI zijn een belevenis van r\ www.minimundi.nl 5peelcircusbambini.nl XAAAAA/ QT Circus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95