binnenland i 5 wil 'eervolle uitweg' f Altijd een vaste lage prijs. 'Nederland meet met twee maten' 'Advocaat beïnvloedt onderzoek moord Urk' Bernard Weiten *JX(e> Jongen (13) opgepakt voor zedendelict Stickeracties rond kilometerheffing 'Straatcultuur NS keert 1,4 miljard uit aan staat Contract tegen meisjesbesnijdenis donderdag 26 november 2009 'Laten we eens beginnen met te zorgen dat jonge kin deren in de Bijlmer mét een ontbijt achter de kiezen naar school gaan en dat er iemand thuis is als de school uit is.' ism—i o* alternatief te bieden: andere mu ziek dan gangsta-rap of zelfs beel dende kunst, gaf De Haan als sug gestie. Maar dat zal gezien de 'hard heid' van de straatcultuur moeilijk zijn, beseft hij. Bovendien gaat het om macho's die zich snel in hun mannelijke eer aangetast voelen. „Hun geweld kan worden begre pen als een poging om de geschon den mannelijke identiteit te repare ren." Volgens De Jong 'geeft straatcul tuur weer dat respect op straat staat voor bezit en hoe je dat bezit kunt beschermen'. Straatjongeren 'zoeken erkenning, vrolijkheid en vertier'. „In hun omgeving ervaren ze achterdocht, geweld en discrimi- Minder huiselijk geweld Het aantal gevallen van huiselijk geweld is in 2008 iets afgenomen vergeleken met het jaar daarvoor. Na onderzoek van de politie gingen 11.312 strafdossiers naar het Openbaar Ministerie. Voor het eerst sinds 2004 is het aantal incidenten gedaald. Slachtoffers natie. Ze voeden elkaar op. Opval lend is dat de volwassenen in hun omgeving zich afzijdig opstellen." Naast crimineeltjes telt de straat cultuur ook grote groepen meelo pers, vooral sinds de commercie zich er over ontfermd heeft. „Het is sensueel, rebels, macho. En, heel belangrijk: niet nep! Een imago dat iedere jongere wel wil." Het gevolg: films, kleding, games, sieraden en kunst die de straatcul tuur als basis hebben. Zelfs Pino en Bugs Bunny zijn in een 'gang- sta'uitvoering te koop. „Straatcul tuur is big business." Hans Kaldenbach van de Hoge school Utrecht traint politiemen sen, leerkrachten en jongerenwer- im-Tfflv TH n nwi—i AMSTERDAM - vrouwen in de leeftijd van 25 tot 45 jaar 1 op de 8 is jonger dan 18 jaar Bijna 2% is jonger dan 6 jaar 9% eigen kinderen- joverig ^-(ex-)partner 10,4% overige familieleden De cijfers zijn gebaseerd op het aantal aangiftes en meldingen van geweld thuis. infographic: AA bron- ANP, onderzoeksbureau Beke De politie heeft een 13-jarige jon gen aangehouden die een zedende lict zou hebben gepleegd bij een hoogbejaarde vrouw. Het slachtof fer woont in een bejaardenhuis in Amsterdam-Oost. De jonge ver dachte zou met een smoes haar ap partement zijn binnengekomen. Vervolgens zou hij het misdrijf heb ben gepleegd. DEN HAAG De komst van de kilometerheffing heeft een ware stickerrage ontke tend in de Tweede Kamer. Groen- Links komt met eigen bumperstic kers waarop staat: „Kilometerhef fing? Ja graag!". De partij reageert op de WD, voorstander, die eerder al met een sticker kwam met de tekst „Kilometerheffing: No Way". De PW roert zich ook. De partij opende een meldpunt. Jan Dirk de Jong onderscheidt als criminoloog zeven waarden die de straatcultuur bepalen: 'Schijt hebben aan', je niets aan trekken van het oordeel van de bra ve burgers. Loyaal zijn aan de groep: bij con flicten met de buitenwereld sluiten de gelederen. Hard zijn: tegen een stootje kun nen. 'Ballen tonen': uitdagingen aan gaan. 'Scherp' zijn: waakzaamheid tonen en kansen meteen grijpen. 'Draaien': succes uitstralen. 'Fatoe' zijn: bijdehand zijn. Volgens De Jong 'gaat het eigenlijk om heel conventionele waarden, echter met een onconventionele in vulling'. Daarnaast signaleert hij dat geweld gebruiken wel belang rijk is om er in de groep 'bij te ho ren', maar stelen niet. Straatcultuur is 'sensueel en rebels', zegt criminoloog Jan Dirk de Jong. archieffoto Elsbeth Thijssen/GPD kers. Hij legde uit dat ingrijpen bij misdragingen van jongeren uit de straatcultuur alleen werkt 'als je ze een eervolle uitweg biedt'. „Want macho's laten zich niet begrenzen. Een vent ontdekt!" Toch kan de goede aanpak soms verbazingwekkend simpel zijn, ver telde Kaldenbach. „Laatst was ik op een school waar een jongen vrijwel zeker een fiets gestolen had. Zijn docente zei tegen hem: jij bent goed in het terugvinden van een verdwenen fiets, he? Hoe laat moet jij vanmiddag naar huis kunnen om die fiets terug te kun nen vinden? Half vier juf, zei die jongen. Een uur later was die fiets er. Hij had een eervolle uitweg." DEN HAAG De NS keert 1,4 miljard euro aan extra dividend uit aan de staat. Het kabinet heeft daarover afspraken gemaakt met het spoorbedrijf, dat 100 procent eigendom is van de Staat. Het geld wordt gestoken in het spoor, onder meer op de druk ste trajecten in de Randstad waar veel vaker treinen moeten gaan rij den. DEN HAAG De consultatiebureaus gaan ouders die afkomstig zijn uit landen als So malië, Ethiopië en Sudan een ver klaring tegen meisjesbesnijdenis voorleggen. Door het document te ondertekenen, verklaren de ouders hun dochter niet te laten besnijden in het buitenland. Staatssecretaris Jet Bussemaker (Volksgezondheid) heeft de verklaring, die vrijwillig is, gisteren gepresenteerd. AMSTERDAM - Criminöloog Jan Dirk de Jong waarschuwt voor het meten met twee maten bij de aan dacht voor daders van ernstige de licten. Bij de moord op de 14-jarige Dirk Post in Urk en de mishandeling van willekeurige voorbijgangers door een bende in Musselkanaal is er oog voor de culturele achter grond van de blanke verdachten. Maar De Jong betwijfelt of dat ook zo zou zijn 'als in Amsterdam een jongen zou zijn neergestoken door een Marokkaan'. Hij zei dat gistermiddag in een de bat met Bernard Weiten, korps chef van de politie Amster- dam-Amstelland. Daaraan vooraf gaand kreeg De Jong een prijs van de Stichting Maatschappij, Veilig heid en Politie voor zijn boek over straatcultuur Kapot moeilijk. De Jong zag tot zijn tevredenheid op het NOS Journaal 'een politie man in Urk die zei dat er in Urk al leen maar slachtoffers waren'. Ook een dominee had oog voor de ach tergronden en het leed van de da ders en hun familie, en in Mussel kanaal waren soortgelijke reacties te horen. „Die compassie ont breekt in Nederland als we het hebben over Caraïbische en Marok kaanse groepen." Volgens Weiten investeert de poli tie volop in een goede communica tie met allochtonen. „Maar laten we eens beginnen met te zorgen dat jonge kinderen in de Bijlmer mét een ontbijt ach ter de kiezen naar school gaan en dat er iemand thuis is als de school uit is", zei hij. LELYSTAD - Advocaat Rutger ter Haar van de 13-jarige verdachte in de Urker moordzaak heeft met zijn uitspraken mogelijk het onder zoek naar de dood van Dirk Post beïnvloed. Dat zei persofficier van justitie Machiel Vink gisteren. De advocaat meldde dinsdag onder meer dat zijn cliënt er niet bij was, toen Dirk Post stierf en dat de 15-jarige hoofdverdachte een mes bij zich had en bloed aan zijn broek had. De persofficier vreest dat dergelij ke details niet alleen de beeldvor ming kleuren, maar ook eventuele getuigenverklaringen. Strafrechtadvocaat en hoogleraar internationaal strafrecht Geert-Jan Knoops was gisterochtend ook stel lig: „Bij dergelijke jeugdzaken geldt een grotere terughoudendheid dan bij volwassenenzaken. Een ad vocaat begeeft zich op glad ijs om bij dit soort gecompliceerde zaken met gedetailleerde informatie naar buiten te treden. Het onderzoek kan erdoor bemoeilijkt worden en getuigen beïnvloed." De 13-jarige verdachte was samen met een 12-jarige jongen opgepakt omdat ze volgens het Openbaar Ministerie met de dood van Dirk Post te maken hebben. Ter Haar, de advocaat van de 13-jarige ver dachte, zei dinsdag dat de twee er niet bij waren toen de 14-jarige jongen vorige week stierf. Volgens Ter Haar waren de drie huidige verdachten en Dirk samen in het Urker bos en zijn de jongste twee weggegaan toen ze zagen dat de oudste verdachte een mes open klapte. „Ze zijn weggelopen toen ze het bange vermoeden hadden dat er iets misging", aldus Ter Haar. „Ze waren bang dat ze ge vaar liepen." Onderweg naar huis zou de 15-jarige jongen die het mes had, hen hebben ingehaald. De 12- en 13-jarige hebben toen bloed aan diens broek gezien, al dus advocaat Ter Haar. Ook benieuwd of u niet te veel betaalt voor energie? Eén ding is zeker. Bij Nuon betaalt u altijd een scherpe prijs. Neem bijvoorbeeld BudgetEnergie waarbij u een 2-jarig contract afsluit en een aantrekkelijke korting krijgt voor stroom en gas als u uw energiezaken zelf online regelt. De prijs in deze advertentie is het nu geldende maandbedrag gebaseerd op een gemiddeld verbruik. Hoe groot üw voordeel is, wordt bepaald door uw specifieke verbruik en waar u woont bijvoorbeeld. De laagste energieprijs is daarofn voor iedereen anders. Gelukkig kunt u er zeker van zijn dat Nuon altijd een aantrekkelijk tarief heeft. Ook voor u. Kijk voor uw persoonlijk voordeel op www.nuon.nl/vastelageprljs Nuon BudgetEnergie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5