41 binnenland Macho van de straat Zwarthandelaren bedreigen Mojo Concerts en KNVB Krakers richten zich op Paleis op de Dam verrassend sintcadeau! Jongeren op straat zoeken volgens deskundigen erkenning, vro- 1 lijkheid en vertier. De criminaliteit die daarmee soms gepaard gaat is heel moeilijk aan te pakken. KLPD rijdt weer hard met Volvo V50 peter van straaten Bijlmerbajes krijgt extra personeel om 'wantoestanden' tegen te gaan ^-RLLOn donderdag 26 november 2009 DEN HAAG - Zwarthandelaren in toegangskaarten voor sportwed strijden en muziekevenementen schuwen geen middel om hun ne ring veilig te stellen. Dat bleek gis teren in een overleg in de Tweede Kamer. Woordvoerders van voetbalbond KNVB zeiden dat ze enige tijd gele den een recherchebureau hebben gevraagd de werkwijze van tussen handelaren in kaart te brengen. In middels heeft het bureau die op dracht teruggegeven, omdat zwart handelaren zijn werknemers be dreigen. Ook concertpromotor Mojo Con certs wordt bedreigd. Maandag deed een jurist van dat muziekbe- drijf bij de-politie aangifte van be dreiging. Zwarthandelaren lieten hem weten dat Mojo moest stop pen met zijn 'kruistocht tegen zwarthandel' en dat de jurist an ders persoonlijk consequenties zou ondervinden. Tijdens het over leg in de Kamer verklaarden ook andere insprekers dat tussenhande laren hen bedreigen. De hoorzitting in de 1\veede Ka mer had plaats om reacties op een initiatiefwetsvoorstel van SP en CDA te peilen, dat de tussenhan del aan banden wil leggen. Begin volgend jaar behandelt de Kamer het wetsvoorstel. De meeste inspre kers uit de branche vonden het voorstel een begin van een oplos sing, maar zijn bang dat zwarthan delaren uitwijken haar andere lan den en hun praktijken via internet voortzetten. Veel toegangskaarten voor pu blieksevenementen worden ver kocht via tussenhandelaren. Vaak voor bedragen die aanzienlijk ho ger liggen dan de originele prijs. Over de omvang van zwarthandel bestaat veel onduidelijkheid. Deze week kwam een onderzoek naar buiten van de Rijksuniversi teit Groningen. De onderzoekers constateerden dat de zwarthandel wel meevalt, maar gisteren tijdens het debat bleek dat dat onderzoek deels is betaald door een belange norganisatie van de tussenhandel. De aanwezigen betwistten daarom de betrouwbaarheid van het on derzoek. STRAATCULTUUR APELDOORN - De Verkeerspolitie van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) zet de Volvo V50 weer in voor noodhulp. Het poli- tie-onderdeel besloot enkele maan den geleden de 45 auto's van dit type niet meer te gebruiken bij noodhulp, omdat daarbij vaak hard gereden en geremd wordt. Aanleiding hiervoor was het ont vlammen van de remblokken bij een van de auto's na een extreme rit. De V50S, uitgerust met zwaar dere schokdempers en 'heavy du- ty'-remmen, mochten de afgelo pen maanden niet harder rijden dan 140 kilometer per uur totdat een oplossing voor het probleem gevonden zou zijn. Volgens het au tomerk hoeven particuliere eigena ren van een Volvo V50 zich overi gens geen enkele zorgen te maken over de kwaliteit van de remmen. „Die is uitstekend. De auto's van de politie worden nu eenmaal veel extremer belast dan burgerauto's." IK ZOU ER NOG AAAAK- PAM by MAkEA' PAT |s NüoiT öewoec; V/OOR orvi TVneêÉ'/V ■msaasHnBHi AMSTERDAM - Krakers zeggen dins dagavond om acht uur het Paleis op de Dam te willen innemen. 'Neem fakkels en breekijzers mee!', aldus een op de krakersweb site Indymedia.nl geplaatste op roep. Met de actie willen de kra kers demonstreren tegen het kraak- verbod. 'Binnen enkele maanden zal koningin Beatrix haar handte kening zetten onder de wet die kraken verbiedt. Om te voorko- DEN HAAG - De Bijlmerbajes in Am sterdam krijgt er personeel bij om de problemen in de gevangenis het hoofd te kunnen bieden. Ook komt de strafinrichting onder ver scherpt toezicht te staan. Dat heeft staatssecretaris Nebahat Albayrak (Justitie) gisteren onder druk van de Tweede Kamer toege zegd. Ze stelt nieuwe medewer kers aan zodat de huidige bewaar ders snel kunnen worden bijge schoold om daarmee de kwaliteit van het werk te verbeteren. Albayrak laat binnenkort weten hoeveel medewerkers erbij ko men. De afgelopen jaren ontston den spanningen in de Bijlmerba jes, omdat gevangenen zich verzet ten tegen de versobering van hun dagprogramma. De staatssecretaris kondigde eer der al maatregelen aan die ervoor moeten zorgen dat de problemen, en met name de uitval van arbeid, voor het einde van het jaar zijn verholpen. Ook is er een nieuwe directeur aangesteld. men dat wij dakloos worden, zul len we haar net gerestaureerde op trekje op de Dam in Amsterdam kraken'. Serieus of niet, de WD roept burgemeester Job Cohen op als dat nodig is, hard op te treden. t/m 5 decombei 2" ticket halve prijs tickets 1 jaar geldig w.adballon.nl en geldbelust. De sprekers op het congres over straatcultuur gisteren in De Rode Hoed in Amsterdam hadden ieder zo hun eigen kijk op het fenomeen, maar een oplossing aandragen voor de overlast en cri minaliteit die de straatcultuur ver oorzaakt, is een stuk lastiger. Dat beaamde ook hoogleraar crimi nologie Willem de Haan. De 'pat- seraanpak' waarmee de Amster damse politiebaas Weiten een eind wil maken aan de vele schiet partijen in de Bijlmer, werkt vol gens hem niet. Het afpakken van criminele win sten en statussymbolen werkt vol gens hem zelfs averechts, net als het verbieden van agressieve video clips. „Afpakken motiveert jonge ren alleen maar om snel nieuwe statussymbolen te verwerven", zei hij. Wat helpt dan wel? De Haan ver telde over een project in de Vere nigde Staten waar zware crimine len na hun celstraf anderen uit hun milieu op het rechte spoor probeerden te krijgen. „Zij besef ten dat ze gedreven werden door angst, schaamte en woede en dat de straatcultuur de oorzaak was dat zij op het slechte pad raakten. Ze hebben hun leven en dat van anderen vergooid. Zij wilden pro beren samen te werken om een cultuuromslag te bewerkstelligen." Het is belangrijk de jongeren een door Joep Trommelen Sinds Jan Dirk de Jong pro moveerde op zijn gerucht makende studie Kapot moeilijk (straattaal voor 'enorm stoer') is er in Nederland meer oog voor de culturele achter gronden van vooral op straat ope rerende groepen jongeren, en niet meer alleen voor de etnische. Want het is de internationale 'straatcultuur' die zulke jongeren volgens hem bindt, of ze nu blank, Marokkaans, Antilliaans of Suri naams zijn. Ze gedragen zich vol gens de regels van de gangsta-rap en hip-hop: macho, gewelddadig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4