rare tsjakka-roeper s; ort 35 Schorsing Pechstein is overwinning voor dopingbestrijders Söderling klopt na Nadal ook Djokovic donderdag 26 november 2009 'Johnny Hoogerland is een renner naar mijn hart. Ik ben blij dat ik hem heb kunnen helpen' Cert-jan Theunisse over de wielrenner uit Yerseke door René van der Lee MALLORCA - Gert-Jan Theunisse woont boven op een heuvel in Mal- lorca. Natuürlijk woont hij boven op op een heuvel: je bent bergko ning of je bent het niet. In Tour de France-termen is het minder dan een colletje van de vierde categorie, maar toch. Het uitzicht is er over rompelend mooi, de vallei staat vol met amandelbomen en in de verte schittert de Middellandse Zee. Acht jaar geleden is Theunisse hier komen wonen, met zijn vrouw Nancy. Terug naar Brabant, naar zijn geboortedorp Berghem, wil hij niet meer. De zon is goed voor zijn door vele valpartijen geteisterde lichaam en Nederland is voor hem synoniem aan stress: geef hem maar de rust van Mallorca. Deze man gaat aan de slag bij Mil- ram. De Duitse ploeg heeft hem in gehuurd als mental coach. Het be richt over die nieuwe rol kwam in september als een verrassing. De di recteur van de Milram-ploeg, Ger ry van Gerwen, zag Theunisse als de man die zijn renners op men taal vlak kon bijspijkeren. „Theunis se kan renners uit een wak halen", zei Van Gerwen, nadat hij afgelo pen zomer bij wijze van proef een tobbende Duitse renner naar Span je had gestuurd. „Die jongen kwam als herboren terug en heeft in het najaar'prima gereden." Afgelopen zomer was het twintig jaar geleden dat Theunisse op de Al- pe d'Huez naar het grootste succes uit zijn carrière fietste: de koningin- nerit in de Tour van 1989. In Parijs mocht hij een week later ook het podium op als beste klimmer van de Tour. Nadat een reeks van bles sures hem in 1995 tot stoppen dwong, begon Theunisse aan een nieuwe loopbaan: het coachen van renners en mountainbikers. Met zijn toenmalige zwager Bart Brentjens reikte hij een jaar later al naar olympisch goud in Amerika. Daarmee was de koek niet op. „Ik heb pas eens zitten tellen: ik heb als coach negentig titels behaald. Spanjaarden, Zwitsers, Amerika nen, Belgen... Laat ik het zo zeggen: mijn cv ziet er netjes uit." Wat is het geheim van de mental coach Theunisse? Hebben we hier te maken met een sportieve variant op Emile Ratelband? „Nee, ik ben geen rare tsjakka-roeper die ieder een wijs maakt dat-ie kampioen kan worden, dat is onzin. Het is voor ook mij belangrijk om de fy sieke gesteldheid van een renner te kennen, zodat ik goed kan inschat ten wat iemand in zijn mars heeft. Niet iedereen kan wedstrijden win nen, maar die renners kan ik wel motiveren om belangrijk te zijn voor de ploeg." Wat Theunisse wél met Ratelband deelt, is een heilig geloof in positief denken. „In 1997 ben ik met mijn fiets op een auto geklapt. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat ik de rest van mijn leven in een rol stoel moest zitten. Na een lange re validatie ben ik er toch weer boven op gekomen, ik kan weer fietsen, ik heb zelfs een marathon gelopen. Ik heb alle reden om positiefin het le ven te staan. Bij renners die ik voor het eerst begeleid, begin ik altijd met het wijzen op hun sterke pun ten. Ik laat ze mooie herinneringen ophalen, vraag waarom ze voor dit vak gekozen hebben. Zo probeer ik iemands ziel bloot te leggen en uit te vogelen waar de kern van zijn onvrede zit. Als je die gevonden hebt, gaan we kijken wat iemand zelf kan doen om zijn' zelfvertrou wen weer op peil te brengen." „Vooral jonge renners beseffen maar half hoe zwaar het vak van profwielrenner is. Renners die bij de profs komen zijn allemaal klei ne superstars, bij de jeugd en de amateurs hoorden ze bij de besten. Sommigen waren zo goed dat ze nooit hebben leren afzien. Maar als ze dan eenmaal prof zijn, verandert dat, dan win je opeens niet meer. Die overgang, dat is best moeilijk. De ploegleiders hebben geen tijd om daar over te praten, ik wel." „Als renner voerde ik al zulke ge sprekken met ploeggenoten. Ik voel goed aan op welk punt ie mand vastloopt. Alleen al het feit dat je veel tijd voor iemand uit trekt, geeft vertrouwen. Waar het om gaat, is dat renners weer besef fen dat ze nog steeds met hun hob by bezig zijn, ook al verdienen ze er nu hun brood mee. Ze moeten het plezier terug krijgen." Coachen doet Theunisse het liefst vanaf de fiets. „Dat werkt beter dan dat je tegenover elkaar gaat zitten. Zo van: zeg het maar eens. Op de fiets gaat dat een stuk makkelijker." Het betekent wel dat de 46-jarige Theunisse verplicht is om zijn con ditie op topniveau te houden. „Als die mannen echt voluit gaan, kan ik ze natuurlijk niet meer bijhou den, maar het moet niet zo zijn dat ze me er al meteen afrijden." Theunisse heeft het afgelopen wie- Ierseizoen genoten van de goede prestaties van Johnny Hoogerland, die hij in 2008 drie weken lang on der zijn hoede had en met wie hij sindsdien veel contact heeft onder houden. „Dat is een renner naar mijn hart. Bij de amateurs won hij tien tot vijftien koersen zonder dat-ie écht voor het vak leefde. Ik heb me vaak afgevraagd: hoe ver kan hij komen als hij alles opzij zet voor het wielrennen? Ik ben blij dat ik hem daar bij heb kunnen hel pen. De laatste maanden krijg ik veel sms'jes van hem, telkens met de vraag of hij niet afwachtender moet gaan rijden, zoals veel men sen hem zeggen. Ik sms altijd terug dat-ie niet tegen zijn natuur in moet gaan. Het publiek ziet dat ook graag: de beuk er in, gewoon rammen." door Maarten van Helvoirt DEN HAAG - Sportbonden hebben er een wapen bij in hun strijd te gen doping. Het internationaal sporttribunaal in Lausanne (CAS) bepaalde gisteren dat de Interna tionale Schaats Unie (ISU) terecht Claudia Pechstein een schorsing van twee jaar heeft opgelegd van wege afwijkende bloedwaarden in haar biologisch paspoort. De Duit se is de eerste sporter die op deze manier tegen de lamp loopt. IOC-voorzitter Jacques Rogge zei in augustus al deze zaak te zien als een lakmoesproef. „Als het CAS de schorsing bevestigt, kan er niet meer aan de testmethode worden getwijfeld." Thomas Bach, de voorzitter van het Duits olympisch comité, on derschrijft die stelling, zei hij giste ren tegen het Duitse persbureau DPA: „Het oordeel toont aan dat het systeem werkt. Dit gaat de strijd tegen doping verder hel pen." Herman Ram van de Nederlandse Dopingautoriteit: „Dit betekent dat we er een nieuw wapen bij hebben in onze strijd tegen do ping." Het biologisch paspoort is een elektronisch document van de sa menstelling van het bloed van een sporter. Als na een serie controles afwijkingen worden geconsta teerd, kan dat duiden op doping. Tenzij de sporter kan aantonen dat de schommelingen veroor zaakt worden door het eigen lichaam. Voor een betrouwbaar paspoort moet bij de atleet min stens zes keer bloed en vier keer urine worden afgenomen - bij voorkeur in de voorbereiding op het seizoen, omdat dan op spier- opbouw wordt getraind. Bij Pechstein bleek het aantal en percentage reticulocyten verdacht. Dat zijn nieuwe, nog niet volgroei de rode bloedlichaampjes. Het po pulaire dopingproduct epo stimu leert de aanmaak van rode bloed cellen. Daardoor krijgt de sporter een grotere zuurstofopnamecapaci teit. En dat weer is gunstig voor het uithoudingsvermogen. De 36-jarige Pechstein legt zich er nog altijd niet bij neer dat zij door de gisteren bekrachtigde schorsing in februari de Winterspelen van Vancouver moet missen. „Ik ben zonder bewijs buitengesloten", reageerde ze. „Ik ben gestraft op grond van indicaties, die zelfs in wetenschappelijke kring zeer om streden zijn. Dat zal ik nooit kun nen begrijpen." Om haar zesde olympische deel name af te dwingen stapt de suc cesvolste olympische schaatsster aller tijden (sx goud, 2x zilver, 2x brons) naar de Zwitserse burger rechter. Ze doet dit omdat het sporttribunaal in het Zwitserse Lausanne is gevestigd. De voorbije maanden heeft Pech stein vooral op haar eigen website wild om zich heen geslagen. Pro fessor Harm Kuipers, lid van de medische commissie van de ISU, zou een andere verdachte schaat ser de hand boven het hoofd hou den, journalisten zouden maar wat schrijven en de ISU probeer de aanvankelijk de zaak in de doof pot te stoppen. Het CAS bleek er niet gevoelig voor. Door de uitspraak van giste ren blijft Pechstein met terugwer kende kracht geschorst tot februa ri 2011. Erelijst Pechstein O Winterspelen. 1992: brons 5000 m; 1994: goud 5000 m, brons 3000 m; 1998: goud 5000 m, zil ver 3000 m; 2002: goud 5000 m, goud 3000 m; 2006: goud aflos sing, zilver 5000 m. WK allround. Wereldkampioene 2000, zilver 1996, 1997, 1998, 1999, 2001,2003,2004, 2006, brons 2002, 2005. EK allround. Europees kampioene 1998, 2006, 2009. WK afstanden. 5x goud (2x 5000, 1 x 3000, 2x 1500); 11 x zilver; 6x brons. LONDEN - De Zweedse tennisser Robin Söderling heeft ook zijn tweede partij bij de ATP World Tour Finals gewonnen. Söderling was gisteren in Londen te sterk voor de Serviër Novak Djokovic, de nummer drie van de plaatsings lijst: 7-6 6-i. Hij bereikte daarmee als eerste de halve finales van het officieuze wereldkampioenschap. Söderling, die als vervanger van de Amerikaan Andy Roddick tot het eindejaarstoernooi werd toegela ten, versloeg eerder al de Span jaard Rafael Nadal. De 25-jarige Söderling, de num mer negen van de wereld, geniet in O2 Arena. „Ik klop de nummer twee en drie van de wereld in twee sets. Wat moet ik nog meer wensen", sprak hij na zijn partij Robin Söderling is de verrassing tijdens de ATP World Tour Finals. De Zweed won gisteren in Londen zijn tweede waarin Djokovic nooit zijn ritme pouleduel. foto Andy Rain/EPA vond. Söderling had nota bene de laatste vijf ontmoetingen met de Serviër verloren. De laatste keer was twee weken geleden in Parijs. „Ik ben moe, het is een zwaar jaar geweest", zuchtte de verliezer na afloop. „Ik heb bepaald niet geno ten vandaag, dat is duidelijk." Lof was er voor zijn opponent, die zich al zeker weet van een plaats bij de laatste vier. „Hij wint hier twee keer in twee sets en verdient het om in de halve finale te staan. Ik denk dat hij tot dusverre de bes te tennisser is hier." Söderling werd de eerste Zweed die de laatste vier bereikt bij de ATP-finale sinds Jonas Björkman in 1997 in Hannover. Het gebeurde de afgelopen vijf jaar liefst vier keer dat de als achtste geplaatste speler zich plaatste voor de halve finales. Vorig jaar overkwam dat de Fransman Gilles Simon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37