ieland 129 Klein venijn in Scheldemond Gevaarlijke spelletjes op het slagveld bij Groede BRANDSTOF De Slag om de Schelde Ben jij de zuinigste MAAK KANS OP ifSsS 5 JAAR GRATIS €6.995,- €10.495,- €13.995,- nTruel' (£2) HYuncmi donderdag 26 november 2009 W door Ben Jansen In de nacht van 22 op 23 decem ber 1944 kruipt bootsmaat Ru- dolf Schulze in Hellevoetsluis in zijn eenmansonderzeeboot. Uren later gaat hij met zijn Biber, een met twee torpedo's uitgerust vaartuigje, in de monding van de Westerschelde op jacht naar gealli eerde bevoorradingsschepen. Na geruime tijd rondvaren ziet hij een vrachtschip. De eerste torpedo mist. De tweede is raak. Welk schip Schulze heeft getrof fen, weet hij niet. Het moet de Amerikaanse vrachtvaarder Alan A. Dale zijn geweest. Dit schip wordt tegen het eind van de mid dag op 23 december op de rede van Vlissingen getorpedeerd door een mini-onderzeeboot. Een dag later zinkt het. In 2003 wordt het wrak in het kader van de aanpas sing van de vaargeul opgeruimd. De missie van Schulze staat be schreven in Klein Venijn van mati- tiem publicist Cor Heikoop uit Middelburg. Het boek gaat over de inzet van zogenaamde Kleinkampf- mittel waarmee de Duitsers in de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog de geallieerde be voorradingskonvooien naar Ant werpen aanvielen. Dat gebeurde met een- en tweeper soonsonderzeeboten (onder ande re van het type Biber en Seehund) en snelle motorboten (de Linse De onderzeeboten waren uitge rust met twee torpedo's of een tor- Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind deze maand terug. door Ben Jansen Voor Kees Salomé (8) breekt een mooie tijd aan wan neer hij na de bevrijding van West-Zeeuws-Vlaanderen thuiskomt in de boerderij bij Groe de. Zijn ouders zijn druk in de weer met het herstel van woon huis en schuur en het werk op het land. Ze hebben geen tijd om de verrichtingen van Kees en zijn vriendjes in het oog te houden. Die kunnen hun pret niet op met de spullen die op het slagveld zijn achtergebleven. Vooral de ruime sortering schiettuig en munitie oe fenen een grote aantrekkings kracht uit op de jongens. Ze schie ten met een achtergelaten Mauser geweer en ze steken magnesiumko gels in de brand, wat een langdu rig en oogverblindend licht ople vert. Maar het mooiste resultaat le veren de zakjes kruit op. Een hoop van die zakjes en een tien meter lang spoor van los gestrooid kruit bij wijze van lont. Wham, een steekvlam van zeker tien meter hoog. Met knikkende knieën van schrik gaan Kees Salomé en zijn vriendjes op zoek naar de volgen de uitdaging. Maar de risico's zijn groot. Dat blijkt wanneer Kees en een van zijn vriendjes een veldtelefoon vin den. Ze slaan de eraan verbonden draad met een hamer los. Een ont ploffing volgt. De telefoon is ge- boobytrapt. De jongens krijgen scherven in hun gezicht. Kees' vriendje moet een oog missen. Een jongen in de buurt komt bij het spelen met munitie om het le ven. De schrik zit er goed in bij Kees Sa lomé. Later, als hij zijn ouders al lang is opgevolgd op de boerderij, stuit hij bij het werk op het land nog wel eens op een brisantgra- naat of een kist met Duitse steel- handgranaten. Hij zorgt ervoor dat de explosievenopruimingsdienst die rommel opruimt. Zelf kom t hij er niet meer aan. pedo en een mijn; de motorboten waren volgestouwd met explosie ven die ontploften wanneer de Lin se een geallieerd schip raakte. De inzet van dit soort strijdmidde len was niet nieuw. De Italiaanse marine gebruikte aan het begin van de oorlog al bemande torpe do's, de Japanners zette dwergon derzeeboten in bij de aanval op Pearl Harbour en de Britse marine bracht het Duitse slagschip Tirpitz met kleine onderzeeboten zware schade toe. Volgens Heikoop hebben de Bibers en hun soortgenoten een gering militair effect gehad. Veel van deze vaartuigen raakten uit koers. De in zet ervan veroorzaakte vooral on rust bij de geallieerden. Zestig sche pen zijn tot zinken gebracht en en kele tientallen beschadigd. Dat is 1 procent van de geallieerde verlie zen. De meeste schepen gingen door mijnen ten onder. Het ge bruik van kleine onderzeeboten kostte ongeveer 450 Duitse marine mensen het leven. Uitgeverij ADZ, 19.95 euro foto Ruben Oreel Cor Heikoop bij een Biber die in Fort Rammekens staat. Hvundaii KYtihOffi Hyundai ontwikkelt energiezuinige en milieuvriendelijke auto's zoals de Hyundai i30 Blue met het unieke start/stopsysteem. Maar hoe zuinig, rijd jij eigenlijk? Bewijs het in de Hyundai Blue Challenge, Maak een testrit in de Hyundai i3Q Blue en maak kans op 5 jaar lang GRATIS brandstof. Ga langs bij de Hyundai-dealer öf kijk öp www.hyundaiblue.nl en doe de Hyundai Blue Challenge'' Hyundai i10 vanaf: Hyundai i20 vanaf: Hyundai i30 vanaf: Gecombineerd brandstofverbruik volgens EEC-norm 1/100 km: 4,3 - 7,6 km/1: 23,3 -13,2 CO emissie g/km, 115-182 Matters7 J Hyundai bewijst kwaliteit: hyundai 3 |»ar garantie multipoint: Partner ronder kitometerbeporking I flABANfft MIDDELBURG: AUTOBEDRIJF M001ENAAR B.V., KLEVERSKERKSEWEG 7-9, TEL. 0118 - 636248, MIDDELBURG: AUTO STURM B.V., N00RDWEG 467, TEL, 0118-612042.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31