PZC Scheldekwartier op restwarmte deDRVKKERY Zeeuwse steden in Oranjeroute Griep 22 en 23 30 Gymzaal maakt plaats Popquiz Sinterklaasliedjes almanak Donderdag 26 november 2009 Eylandt Legend is naam van eerste Zeeuwse whisky 21 Connexxion vernieuwt Zeeuwse ambulances Tip? walcheren@pzc.nl ENERGIE Gedeputeerde Wiersma pleit voor energiezuinig bouwen in laatste grote Zeeuwse woonwijk door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Huizen in nieuwbouw wijk Scheldekwartier in Vlissingen moeten worden verwarmd door middel van aardwarmte en rest warmte van Zeeuwse bedrijven. Dat zei gedeputeerde Marten Wiersma (GroenLinks, Economi sche Zaken) gisterochtend na af loop van de uitreiking van de Dow energieprijs in Den Haag. De bijeenkomst stond in het teken van energiebesparing. Wiersma: „Zeeuwse bedrijven kijken intern goed naar het energieverbruik. Maar er kan veel meer. Zeker als ze buiten de bedrijfspoort kijken. Door voorwaarden te stellen aan bedrijven waarmee ze zaken doen, verbeteren ze de efficiency van grondstof tot eindproduct." Maar de bedrijven moeten ook op zoek naar klanten, vindt Wiersma. „Scheldekwartier is de laatste gro te woonwijk die in Zeeland wordt gebouwd. Ik hou een ernstig plei dooi om gebruik te maken van restwarmte van bedrijven als Dow Benelux, Total Raffinaderij Neder land en Thermphos. De nieuwe technieken zijn nabij." Wiersma wijst er op dat vanaf 2020 alleen nog energieneutrale woningen mogen worden ge bouwd. „Tegen die tijd bouwen we geen woningen meer in Zee land. Als we niet nu al grote stap pen maken, is het hele Zeeuwse woningbestand in 2020 verouderd en minder waard. Gebruik de tus sentijd om bestaande woningen energiezuiniger te maken. Dat ge nereert ook lokale werkgelegen heid. We kunnen het ons niet meer veroorloven om zoveel ener gie te verspillen. Bedrijven, maar ook inwoners moeten dat beseffen en investeren in maatregelen." De Dow energieprijs is toegekend aan Jack Pronk van de TU Delft. Hij kreeg de prijs gisterochtend uit handen van minister Maria van der Hoeven (CDA, Economische Zaken) voor zijn bijdragen aan het ontwikkelen van duurzame, biotechnologische alternatieven voor transportbrandstoffen. De Dow energieprijs bestaat uit een oorkonde en een bedrag van 25.000 euro. De Dow dissertatie- prijzen 2009 gingen naar René Ro zendal en Elif Genceli. Zij kregen ieder een oorkonde en 5000 euro. MIDDELBURG - Aannemingsbedrijf Hoondert is de ze week begonnen met de sloop van de gymzaal van Scholengemeenschap Nehalennia aan de Breeweg. Het gebouw maakt plaats voor de bouw van nieuwe lokalen. De gemeente wil in 2011 op de Voorborch, tegenover de school, nieu we gymzalen bouwen voor het Nehalennia en de CSW Van de Perre. Verder zal de bestaande sport hal worden vernieuwd en komt er nog een twee de nieuwe sporthal. Zolang de nieuwe zalen niet in gebruik zijn, gymmen de scholieren in de sporthal aan de Nassaulaan. foto Ruben Oreel Stichting Evenementen Middelburg, Oranjevereniging en de gemeente Middelburg willen bewoners en verenigingen betrekken bij de festiviteiten en vragen om ideeën aan te leveren. Wilt u meedenken? Of heeft uw vereniging iets leuks te bieden? Kom dan naar de bewonersavond aanstaande maandag 30 november in de raadzaal van het stadskantoor. Vanaf 19.30 uur is de raadzaal open. Om 19.45 uur begint het officiële gedeelte. Kijk voor meer informatie op www.middelburg.nl. Markt 51 Middelburg T0118 886 886 donderdag 26 november 19.30-20.30 uur zaterdag 28 november 15.00-16.00 uur Zeeuwse Koorschool boeken bestellen? www.drukkerijmiddelburg.nl MIDDELBURG - Middelburg, Veere, Vlissingen en Sint Maartensdijk worden opgenomen in de Oranje route. De route voert langs plaatsen met een historische band met het Huis van Oranje. 21 Duitse en 7 Neder landse steden zijn er lid van. Giste ren spraken directeur Lothar Pe ters van het Nederlands Bureau voor Toerisme en Michaela Klare, directeur van het Duits Verkeers bureau Amsterdam, in het provin ciehuis met vertegenwoordigers van de vier Zeeuwse steden. Zij konden de toezegging doen dat de vier in de route worden opgeno men. In maart volgend jaar wor den de sfeden gepresenteerd op de internationale toeristenbeurs in Berlijn. Jan Geldof, de drijvende kracht achter het initiatief om Zee land opgenomen te krijgen in de route, wil ook Brielle (Den Briel) er nog bij hebben. De andere Ne derlandse steden in de Oranjerou te zijn Breda, Delft, Buren, Amster dam, Leeuwarden, Apeldoorn en Diepenheim. 1 0 Tip? redactie@pzc.nl Je kan geen bakker binnenlopen of het gaat er wel over: dé griep. Was het aantal gevallen geveld door de overzeese variant in Zeeland een paar weken geleden nog op één hand te tellen, inmiddels lijkt iedereen in zijn directe omgeving wel iemand te kennen die het virus onder de leden heeft. Nou kun je daar ongerust van wor den, zoniet de drummer van de Zie- rikzeese band. De vijftiger blinkt uit in nuchterheid. Bij de beleefde uitwis seling van kwaaltjes in de groep, kwam het gesprek op zijn zoon. Ja wel, geveld door de griep. „De Mexi caanse?", wilden zijn bandgenoten natuurlijk gelijk weten. „Ik geloof het niet. Hij lult nog steeds Zeeuws."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23