Mannen raken vrij snel geïsoleerdwaar vrouwen veel beter zijn in het in stand houden van sociale netwerken' II Happy single Trouwlustige jongeren (kt i j i j i 1 donderdag 26 november 2009 Jan Latten, hoogleraar Demografie en CBS-onderzoeker van jou Ze heeft in het verleden een relatie gehad van acht jaar, maar sinds haar 27ste is ze vrijgezel. Een happy single, vindt Olga Bondar zelf. Je hebt zoveel meer vrijheid. Ik hoef met niemand rekening te houden. Ben heel flexibel in afspraken maken. Als ik ineens zin heb om naar de bioscoop te gaan, dan bel ik een vriend of vriendin. Ik hoef geen compromissen te sluiten. Ik kan zo inspringen op leuke voorstellen. Zo naar het buitenland als ik zin heb." Eigenlijk leidt ze een heel prettig leven. Als afgestudeerde technisch wis kundige aan de Universiteit Delft heeft ze bij verschillende werkgevers gewerkt, voornamelijk bij consultancybureaus en in ontwikkelingssamenwerking. Ze is nu extern consultant. „Ik heb een vrij grote en heel prettige vriendenkring. Een zaamheid ken ik niet zo. In mijn relatie vroeger, tóen was ik eenzaam." Het beeld uit het CBS-onderzoek dat het voor hoogopgeleide vrouwen moeilijk is een man te vinden, dat herkent ze wel. „Mannen willen toch vaak zorgen en be schermen. Maar ik zorg heel goed voor mezelf, ik heb daarvoor geen man no dig. Bovendien moet een man behalve op emotioneel hetzelfde niveau zitten als ik, ook intellectueel uitdagend zijn. Ik heb wel eens korte relaties, maar de diepgang is er vaak heel snel vanaf. Ik heb met veel vrienden een diepgraven- der relatie." Toch zit Olga regelmatig op dating sites. Meer voor de lol, dan om serieus een partner te vinden. „Ik sluit niet uit dat ik nog eens een relatie krijg, maar ik zal dan toch wat langer tijd nodig hebben om te wennen aan perma nent samenzijn." F ons de Weert (21) en Vivian Innemee (22) wonen samen in hun apparte ment in Breda, maar voldoen perfect aan het beeld dat het CBS schetst van de meerderheid van hedendaagse jongeren: ze willen uiteindelijk trouwen. Echt heel duidelijk over het huwelijk had Fons niet nagedacht, vertelt hij. Maar zijn antwoord is duidelijk: „Je wilt toch vastleggen dat het echt is, de verbon denheid bevestigen. De relatie wordt door een huwelijk minder vrijblijvend. Nu is het natuurlijk ook niet zo dat alle opties nog open liggen, maar door een hu welijk maak je echt een keuze." Daarnaast spreekt ook hethuisje-boom pje-beestje' Fons aan. „We wonen al twee jaar samen en dan groei je naar el kaar toe. Trouwen hoort daar bij, vind ik." Voor Vivian geldt grotendeels hetzelfde. „Je wilt graag met familie en vrienden delen dat je met de ander verder gaat. Ik in een witte jurk, hij in een pak", mij mert ze. Dat driekwart van de jongeren aangeeft te willen trouwen, daar kij ken Fons en Vivian van op. „Van de meisjes kan ik het me wel voorstellen", zegt Vivian. „Maar van de jongens verbaast het me." Wat verwacht het stel van het huwelijk? Fons: „Dat alles zo blijft zoals het nu is en dat dat goed is." Vivian: „Dat we alles samen blijven delen. Vaak hoor je dat mensen in het eerste huwelijksjaar in een roes leven, maar ik ben me ervan bewust dat er echt niet veel verandert als je eenmaal bent getrouwd." Vivian denkt dat trouwen voor veel meisjes toch een droom is die uitkomt. „De mooi ste dag van je leven, en natuurlijk dé kus!" Olga Bondar Vivian Innemee (22) en Fons de Weert (21 Redenen waarom mensen definitief alleen willen blijven Aandeel samenwonenden in de totale bevolking per geslacht en leeftijd, 2008 mannen Slechte ervaringen in vorige relatie I Geen hoge verwachtingen I Een relatie geeft veel problemen vrouwen I Wil vrijheid behouden I Wil alleen blijven met de kinderen 65 jaar of ouder Als percentage van vrouwen met thuiswonende kinderen Infographic: CvWCBS Bron: CBS, Bevolkingsstatr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11