io I relaties in nederland nieuwsredactie@wegener.nl Er wordt minder getrouwd maar ook minder gescheiden. En hoe zit het met de alleenstaanden? Zijn het 'happy singles' of'dolende mannen'? Het Centraal Bureau voor de Statistiek deed onderzoek naar relaties in Nederland. donderdag 26 november 2009 door Joost Bosman foto BrunoStock Het lijkt een para dox: driekwart van de jongeren wil trouwen, ter wijl het aantal hu welijken flink is af genomen. In 2009 haalden 'slechts' 72.000 mensen hun boter briefje. „Op een paar honderd na een laagte-record sinds 1946", weet professor Jan Latten, hoogle raar Demografie aan de Universi teit van Amsterdam en onderzoe ker bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat publiceer de gisteren het onderzoek Relatie en gezin aan het begin van de 21ste eeuw, waarin nauwkeurig het wel en wee van relationeel Nederland van de afgelopen vijfjaar beschre ven staat. Dat jongeren zo gretig in het huwelijksbootje willen stap pen, vindt Latten toch wel een van de opvallendste bevindingen. „De symboliek van het huwelijk blijft belangrijk. Toch heeft het niet altijd direct met romantiek te maken. Het is eerder andersom: de romantiek zit hem voor jongeren meer in het gaan samenwonen. Na een paar jaar trouwen ze pas om te vieren dat het hun is gelukt bij elkaar te blijven." Relatiedeskundige Fiona Brouwer ziet nog een andere verklaring voor het grote aantal jonge trouwlustigen. „Steeds meer jonge ren komen uit gebroken gezinnen, zij willen laten zien dat ze het in tegenstelling tot hun gescheiden ouders wél kunnen. Dat het vervol gens vaak niet lukt, is een ander verhaal. Ze hebben immers nooit het juiste voorbeeld gekregen." Volgens Latten is ook 'verrassend' dat het aantal echtscheidingen dit jaar is gedaald. Zeker gezien de heersende economische crisis. „Normaal ontstaan er dan spannin gen en stress in een huwelijk. Maar een scheiding is duur, dus is het financieel gezien handiger om die nog even uit te stellen tot bete re tijden. In die zin lijken de 'ratio nele' stellen aan de winnende hand", zegt Latten. Ook relatie-therapeute Brouwer denkt dat het geslonken aantal echtscheidingen vooral vastzit op de crisis. „Denk je eens in: een dubbele huur, een dubbel huishou den, dat kost allemaal meer geld." Uit het CBS-onderzoek blijkt, dat het merendeel (60 procent) van de vrouwen aangeeft in geval van scheiding daar zelf het initiatief toe te hebben genomen. Hoewel Latten geen uitspraak durft te doen over het waarheidsgehalte van die bewering, is Brouwer over duidelijk over wie het snelst tot een scheiding besluiten: „Vrou wen! Want die zijn veel bewuster met een relatie bezig. Vrouwen zijn een beetje de zeikerds: die ge ven aan wat er nog méér moet ge- 'Vrouwen zijn de zeikerds: die zeggen wat er méér moet in een relatie' beuren in de relatie. Mannen zeg gen sneller: kijk eens naar wat je al hebt." Volgens Brouwer stappen mannen pas op, zodra ze zicht heb ben op een nieuwe relatie. „Man nen zijn gewoon wat minder dap per dan vrouwen", grinnikt de rela tietherapeute. Het aantal alleen staanden in Nederland neemt toe, zo blijkt uit het rapport van het CBS. Gaat het hier om de 'happy singles'? Of om de 'dolende man nen', zoals Latten die een aantal ja ren geleden omschreef in zijn boek Liefde a la cartel De demo graaf onderscheidt een aantal cate gorieën. De happy single bestaat, maar er zijn meerdere soorten, stelt Latten. „Het zijn de drukbe zette twintigers voor wie een part ner inderdaad iets wezenlijks moet toevoegen. En om geen muurbloempje te lijken, roepen ze vaak dat ze geen partner willen, terwijl ze daar toch stiekem wel naar op zoek zijn." Daarnaast is er de veertiger, die al wel .meerdere relaties heeft gehad maar nu tevre den is met alles wat hij heeft. „Die weet wat relaties zijn en heeft dat boek wel uit", stelt Latten. De 'dolende man' is de alleenstaan de man die nooit aan een liefdesaf faire is toegekomen, omdat hij ge woon niet populair is bij vrouwen. Of juist een type dat meerdere rela ties heeft gehad, maar daar telkens op uitgekeken raakt. „Die kunnen niet accepteren dat verliefdheid na twee a drie jaar verdwijnt en ver breken hun relaties keer op keer." Brouwer: „De echte happy single is ouder dan vijftig, de jonge hap py single wil nog wel degelijk een relatie. Het is inherent aan men sen om de ware te vinden." Latten erkent dat. „Alle onderzoe ken wijzen uit dat mensen uitein delijk gelukkiger zijn met dan zon der relatie." Volgens hem kan een relatie, zeker voor mannen, zelfs van levensbelang zijn: „Mannen met partner leven langer dan al leenstaande mannen. Ze drinken bijvoorbeeld meer als ze geen part ner hebben, geen vrouw die hem daarin af en toe corrigeert. Man nen raken vrij snel geïsoleerd, waar vrouwen veel beter zijn in het in stand houden van sociale netwerken." Misschien is dat ook de reden dat vrouwen na een scheiding liever een lat-relatie aangaan, waar man nen graag hertrouwen. Latten: „Als mannen in de veertig zijn wil len ze worden verzorgd." Ik ook Aantal echtscheidingen en flitsscheidingen Aantal alleenstaanden '90 '91 '92 '93 '94 '95 '96 '97 '98 '99 '00 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '£8 i Echtscheidingen SB Flitsscheidingen Alleenstaande mannen Alleenstaande vrouwen Mannelijke ouders Vrouwelijke ouders Belangrijkste reden om te kiezen voor een latrelatie 60 50 40 30 20 L L Werksituatie laat het niet toe Slechte ervaring met samenwonen Wil vrijheid behouden Kinderen of die van de partner I Andere redenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10