9 'Als nationale homo heb je geen privéleven' 'We zijn een klein blad, maar de impact is vaak groot' Moslims waren vroeger wel homovriendelijk' Adri van Esch, eindredacteur woensdag 25 november 2009 Februari ^1 2003 Juli 1989 Januari 1980 a, jj[y November 19^0 2009 Vreselijk vindt hij het af en toe, door het le ven gaan als Bekende Nederlander, als natio nale homo. „Ik kan nooit meer een avond gaan stap pen, word overal aangesproken. In het begin was ik ijdel genoeg om die bekendheid leuk te vinden. Nu niet meer. Je eigen privéleven ligt aan gort." Zijn ziekte - tien jaar ge leden had hij darmkanker - heeft hem geleerd dat ij delheid je niets brengt. Henk Krol, 59 jaar, is misschien wel bekender dan zijn Gay Krant. De voormalige woordvoerder van de WD in de Tweede Kamer (in de jaren zeventig) weet de bood schap van de homo-emancipatie als geen ander naar voren te breng en. In talloze praatprogramma's op radio en televisie mag hij ko men opdraven om de stem van de homo's te laten horen. Zijn echtge noot Reon Nettenbreijers, die als vanzelf wordt meegezogen in het drukke leven van Krol, baalt er wel eens van. De Cisca Dressel- huys van de homo's, noemt hij zijn man gekscherend. „Maar als ik hem dan op televisie hoor praten, denk ik, dat doet hij toch wel weer goed. Beter dan een of andere aan stellerige nicht met een gek kap sel." Met zijn maatpak, stropdas en in middels snorloze gezicht, is Krol de 'keurige' homo, die onvermoei baar en zonder haperen het be staansrecht van homo's verdedigt. Hij gaf begin jaren tachtig zijn goedbetaalde baan als woordvoer der bij het telecommunicatie be drijf ITT op om definitief hoofdre dacteur van de Gay Krant te wor den. „Het COC in Amsterdam vond het maar niks. Zo'n blaadje uit de provincie. Ondertussen werd ik steeds vaker gevraagd voor programma's. Ook dat stuitte op veel weerstand bij het COC, som migen konden mijn bloed wel drinken. Er was eens een COC-voorzitter die mij bij zijn aan treden te verstaan gaf dat als 'Hil versum' weer belde, ik zijn tele foonnummer moest doorgeven. Zo werkt dat dus niet. Maar daar door ontstond wel frictie tussen het COC en de Gay Krant. Momen teel is de samenwerking wel weer goed, maar dat heeft vooral te ma ken met het bestuur van nu. Ik hoop dat in de toekomst de samen- „Een te grote groep homo's krijgt een hekel aan allochtone jochies. En een te grote groep al lochtonen krijgt een hekel aan ons. Ik zou die steeds groter wordende kloof dolgraag willen overbruggen", zegt Henk Krol. Hoe, dat is nog de grote vraag. „Ik wil heel graag de boodschap overbrengen dat juist de islam twee eeuwen geleden heel ho mo-vriendelijk was. Er bestaan prachtige Arabische lofzangen op de homoliefde. Pas door de komst van de puriteinse Wester se imperialisten is men anders tegen homo's gaan aankijken. Als iets dat niet mocht. Maar het staat nergens in de Koran. Het verhaal van Sodom en Go- morra - dat ook in de Bijbel staat - gaat over het verkrachten van mensen. Het was daar na melijk de gewoonte om na het beroven van een karavaan ook de mensen te verkrachten, inclu sief de mannen. En dat verkrach ten moest stoppen. Niet de even tuele liefde tussen mannen." werking alleen maar beter wordt." Ook bij zijn inzet voor het open stellen van het burgerlijk huwelijk voor homo's werd hij aanvankelijk tegengewerkt door het COC: „Ze vonden het huwelijk een ouder wets en achterhaald instituut. Daar moesten wij ons als homo's verre van houden. Maar het huwe lijk is het enige wettelijke contract met derdenwerking dat wereld wijd erkend wordt. Bij ziekte, bij overlijden, bij erfenissen, alleen echtgenoten worden erkend. Daar om hebben we er zo voor gevoch ten. In het buitenland zijn ze ook bezig met het invoeren van het ho mohuwelijk. Ik probeer ze ervan te overtuigen dat je geen apart ho mohuwelijk moet willen, je moet gewoon het burgerlijk huwelijk voor homo's openstellen." Daarvoor reist Krol regelmatig naar landen waar homo's nog geen huwelijksrechten hebben. In eigen land heeft de strijd zes tien jaar geduurd. Veel langer dan gedacht. Het heeft de Stichting Vrienden van de Gay Krant met een flinke schuld laten zitten, van wege advocaat- en onderzoekskos ten, 350.000 euro om precies te zijn. De schuld was nog groter, maar uit de winsten van de Gay Krant en giften is een deel al afge lost. „Ik heb wel eens gezegd, als el ke bruiloftsgast bij een homohu welijk 50 cent afstaat, zijn we zo van de schuld af. Nee, subsidie hebben we nooit gekregen. Plas- terk zou ons wel willen helpen, maar hij mag niet achteraf nog eens subsidie geven." Als die schuld is afgelost, gaat Krol nog actiever op zoek naar een op volger. Iemand die naast hoofdre dacteur van de Gay Krant.ook een goede woordvoerder is. „Het is een functie die niet van tevoren is bedacht, maar gaandeweg is ge groeid. Ik heb wel een paar jonge mensen op het oog die het zou den kunnen, maar ik heb ze nog niet benaderd. Ik hoop wel dat de Gay Krant als spreekbuis voor de homo's nog lang zal bestaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9