81 30 jaar gay krant Geboren als grap, uitgegroeid tot een driewekelijkse glossy. De Gay Krant bestaat in december dertig jaar. Met nog steeds Henk Krol als boegbeeld. En nog steeds de homo-emancipatie als doel. woensdag 25 november 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl De roze glossy door Tanja Kits illustratie Chantal van Wessel Eigenlijk was de eerste uitgave van de Gay Krant niet meer dan een grap. In een homo café in Eindhoven, dat elk jaar in december iets speciaals deed voor zijn klan ten, deelde Henk Krol zijn zelfge- stencilde blaadje uit, in een oplage van tweehonderd. De reacties wa ren zo positief en bemoedigend, dat Krol - ook voor de grap - voor stelde dat iedereen die hem geld gaf een volgende uitgave zou krij gen. Tot zijn verbazing stroomde het geld binnen. Blijkbaar was de behoefte aan een blad waarin ho mo's aan het woord kwamen groot. Samen met zijn toenmalige part ner Joop Boonstra richtte Henk Krol de Gay Krant op. De eerste uitgaven waren niet meer dan een dubbelgevouwen A-viertje. Ze wer den in 'discrete' enveloppen ver stuurd, zodat de postbode of huis genoten het blad niet zouden her kennen. Inmiddels is de Gay Krant een glossy tijdschrift dat elke drie weken verschijnt. In plastic ge- seald met een neutraal voorblad, dat nog wel. Alleen aan de zijkant van het blad staat in kleine letter tjes GK Magazine. „En nog kregen we laatst van een lezer een mailtje dat hij een vervelende postbode aan de deur had gehad. Die had aangebeld en hem meesmuilend het blad gegeven: 'Kijk meneer, uw Gay Krant'. Ongelooflijk toch. In deze tijd." Eindredacteur Adri van Esch (48) werkt sinds tien jaar bij de Gay Krant. De van oor sprong onderwijzer rolde er auto matisch in, nadat hij als vrijwilli ger had gewerkt voor de dagelijkse nieuwsbrief die de Gay Krant uit gaf tijdens de Gay Games in 1998. Het kantoor in Best wordt bezet door een vijftiental personeelsle den, voor het merendeel vrouwen en voor het merendeel hetero. Maar de schrijvende redactie be staat nu toevallig uitsluitend uit homo's. Tien jaar geleden stapte de Gay Krant over van krantenfor maat naar een fiillcolor tijdschrift. De naam bleef behouden. „Dat was inmiddels zo'n sterk merk ge bleken, daar moet je dan niet aan sleutelen", verklaart Van Esch. De oplage blijft vrijwel constant op 30.000. „We zijn een klein blad, maar de impact is vaak groot. Heeft ook te maken met de rol van Henk. Hij is ons boegbeeld. Als we onderdeel van een grote uit gever waren geweest, waren we al lang weggesaneerd." De Gay Krant richt zich voorname lijk op mannen. Voor lesbische vrouwen bestaat het blad Zij aan Zij waarmee nauw wordt samenge werkt. De inhoud bestaat vooral uit poli tieke verhalen, reportages, co lumns (onder anderen Marjan Berk), lifestyle en uitgaanstips. De lezer die op zoek is naar uitdagen de blootfoto's van mannen komt bedrogen uit. Naakt wordt sinds een jaar of tien bewust uit de Gay Krant gehouden, zodat het blad zonder gêne op een leestafel van bibliotheek of café kan liggen. 'We willen wel scherp zijn. Maar ons doel is vooral voor homo's op te komen' Nou ja, zonder gêne. Om homo seksualiteit ook in bejaardenhui zen bespreekbaar te maken, had de Gay Krant onlangs tweedui zend exemplaren naar verzorgings huizen gestuurd voor op hun lees tafels. „Uit onderzoek van de AN- BO bleek namelijk dat veel homo seksuelen in het bejaardenhuis weer de kast ingaan. Durven er niet voor uit te komen dat ze ho mo zijn. Hebben geen kracht of zin meer om voor zichzelf op te komen. Ze draaien de foto van hun partner om als een verpleeg ster binnenkomt. Je wilt niet we ten hoeveel negatieve reacties we kregen op onze actie. We kregen de bladen gewoon weer terugge stuurd met teksten als: hou die vui le rotzooi bij je", vertelt Krol. Veel homo's die jarenlang abon nee waren, hebben hun lidmaat schap opgezegd omdat ze inmid dels ook in andere media hun ge luid kunnen (laten) horen. Toch bleef de oplage op peil. Sommigen vinden de Gay Krant te braaf, niet kritisch genoeg. Eind redacteur Van Esch kan zich die kritiek wel voorstellen: „We heb ben een heel diverse doelgroep te bedienen, van links tot rechts, jong tot oud, van laag- tot hoogop geleid, van cultuurminnend tot -hatend. Het enige dat hen bindt, is het homo-zijn. Nou ja, probeer daar iedere keer maar weer een middenweg in te vinden", zegt van Esch. „We willen wel pittig en scherp zijn. Maar ons doel is voor al om voor homo's op te komen. Moet je dan een reportage maken over allerlei misstanden tijdens de Gay Pride? Moet je allerlei beerput ten opentrekken, bekende mensen noemen die in homokroegen wor den gezien? Dat is een dilemma. Wij houden daarom vooral ons doel van homo-emancipatie voor ogen. 'Jongens' Toen Henk Krol (1 april 1950) op zijn vijftiende stond te zoenen met een jon gen uit zijn klas werd hij ge snapt door een van de pa ters op de kostschool waar hij zat. Het was voor het eerst dat hij het woord 'ho moseksueel' hoorde. Hij ging naar de bibliotheek om op te zoeken wat dat betekende. In die tijd werden homo's ook vaak homofiel ge noemd, maar die term raak te in onmin omdat het noga! eens werd geassocieerd met pedofiel. Tegenwoordig is homo de meeste gebruikte term. Maar ook daar hebben som migen moeite mee, omdat het vaak als scheldwoord (vooral op scholen en sportclubs) wordt gebruikt. Daarnaast wordt gay veel gebruikt. Onderling wordt wel eens OSM gebruikt, wat staat voor Ons Soort Mensen. Een veelgehoorde term is 'jongens'. Als het over een homopaar gaat, heet het al snel 'twee jongens'. Terwijl die mannen best al rond de vijftig of zestig jaar kunnen zijn. En dan zijn er nog tal van onvriendelijke benamingen, variërend van flikker tot poot en van nicht tot mietje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8