zeeland 119 aan tuinbouwkassen bij Terneuzen 'Wij voelen ons hier als ondernemer welkom' Pim Broekhuysen sluit zich aan bij TOP/Cemeentebelangen Terneuzen SCP onderzoekt wat er leeft in de samenleving V MEUBELCENTRUM VERDEGEM NAJAARSACTIE woensdag 25 november 2009 Vanaf half december krijgen tuinders ook zuivere CO, geleverd via het project WarmCo2 'Een pluim voor de wijze waarop de gemeente het glastuinbouwgebied heeft ingericht Jan van Duijn, tuinder door Eugène Verstraeten In het glastuinbouwgebied ten zuiden van Terneuzen wordt vandaag een feestje ge- vierd.Via het project Warm CO, wordt officieel de eerste warmte geleverd aan de twee al ge vestigde tuinders, Kwekerij de Westerschelde en auberginekweke rij Gebroeders van Duijn. Een voor Nederland uniek project. Vanaf kunstmestfabrikant Yara in Sluiskil wordt via een leidingennet werk 95 graden heet water naar de bedrijven gepompt, waarmee de tuinders hun kassen kunnen ver warmen. Via een gesloten systeem gaat het gebruikte water, dan nog zo'n 40 graden warm, vervolgens weer terug naar Yara. Vanaf half december krijgen de tuinders ook CO, geleverd via Yara. Gisteren deden directeur Jan Uilen- reef van WarmCO, en wethouder Adhemar van Waes een laatste in spectie bij de warmte-installaties. Ze zagen tevreden dat er bijna geen kinderziekten zijn. Het aange voerde water heeft al meteen de goede temperatuur. Alles werkt prima. „Het is toch altijd een span nend moment", zegt wethouder Van Waes. De warmtelevering ge beurt nu nog onder het mom van een proef die tot eind deze maand duurt. Daarna beginnen de forme le warmteleveringen aan de tuin bouwbedrijven. Speciaal om duurzame warmte en CO, naar de Terneuzense kassen te brengen is WarmCO, opgericht. Een samenwerkingsverband tus sen Zeeland Sea Ports en Yara en aannemer Visser Smit Hanab, die het leidingennetwerk heeft aangelegd. „Bij het productiepro ces van Yara komt veel restwarmte vrij", schetst Uilenreef het idee. „Daar hadden ze geen toepassing vert maximaal 84 megawatt rest warmte en 70.000 ton per jaar zui vere CO,. Voor de productie van CO, stoken tuinders normaal ge sproken het hele teeltseizoen een gasketel die naast CO, ook warmte produceert. Of ze gebruiken een zogeheten WKK-installatie die aardgas omzet in warmte, CO, en elektriciteit die wordt teruggele verd aan het elektriciteitsnet. De le vering van warmte en CO, via WarmCO, zorgt voor een bespa ring van in totaal 52 miljoen kubie ke meter aardgas per jaar. Dit le vert een besparing op tot 90 pro cent aan fossiele brandstoffen. 'Het is het meest duurzame glastuinbouwproject in Nederland' Jan Uilenreef, directeur WarmCO, voor en dus werd die warmte ge woon in de lucht geblazen. Wij ko pen nu die warmte en leveren die aan de kassen." Daarvoor heeft Ya ra op haar terrein de benodigde in stallaties gerealiseerd. Bij de tuin ders zijn warmtewisselaars ge bouwd. Alle leidingen zijn er al op berekend om in de toekomst to taal bijna 170 hectare kassen van warmte te voorzien. WarmCO, le- De glastuinbouw in Terneuzen is onder deel van Biopark Ter neuzen. Dit project is een initiatief van havenschap Zeeland Seaports en is gericht op het tot stand brengen van zogenoemde 'smart links' waarbij bedrijven eikaars bijpro ducten en reststoffen opnieuw ge bruiken. De warmtelevering aan de kassen is daarvan een voor beeld. Op dit moment hebben zich drie tuinders gevestigd in het gebied: auberginekwekerij Gebroe ders van Duijn, paprikateler de Westerschelde en tomatenkweke- rij Tomaholic. Vanwege de econo mische recessie wachten andere kandidaten voorlopig even af „Nee, we hebben zeker geen spijt dat we nu hier een grote investe- door Harmen van der Werf terneuzen - Het is zover. Onafhan kelijk raadslid Pim Broekhuysen uit Terneuzen is bij de gemeente raadsverkiezingen maart 2010 kan didaat voor TOP/Gemeentebelan- gen. De partijleden hebben de ex- WD'er zelfs op de derde plaats ge zet, na wethouder en lijsttrekker Frank van Hulle en fractievoorzit ter Giel van Boom. Van Hulle, Van Boom en Broek huysen draaien al flinke tijd mee. De top van de lijst van TOP/Ge- meentebelangen bevat voor de rest ook weinig nieuwe gezichten. El len Mekkaoui-De Neef (op vier) is de eerste kandidaat die nog geen raadslid is. Zij stond vorige keer ook al op de lijst. Vijf en zes staan de raadsleden Jos Verdurmen en Peter Snoodijk. Marijke Hemelsoet- de Jaeger is 'nieuw' op zeven. Zij was al actief in de gemeente Sas van Gent. Raadslid Bram Stoffels volgt op acht. Nieuwelingen zijn Frank Deij (negen) en John Lind- green (tien). Raadslid en oud-wet houder Jo Baart vertrekt. Hij vond de hem toebedachte vijftiende plaats te laag. TOP/Gemeentebelangen kampt zo als zoveel partijen met vergrijzing. Van Hulle (50) is de jongste in de top van de lijst. Partijvoorzitter Re- né de Houck laat weten persoon lijk voor een beperking te zijn van de zittingsduur van raadsleden, tot drie periodes van in totaal twaalf jaar. „Maar het is het aan de leden om dat te beslissen." „Het is een voor Nederland uniek project, omdat het restwarmte is die vanuit de industrie aan andere bedrijven wordt geleverd. Dat ge beurt nog nergens", weet Uilen reef „Het is het meest duurzame project in Nederland. Negentig procent van de energie is duur zaam. Daar zijn we best wel hart stikke trots op." „We denken ook dat we goedko- ring hebben gedaan", zegt Jan van Duijn, die als eerste tuinder de warmte geleverd krijgt. „Wij zien het als een groeikans voor de toe komst." Gebroeders van Duijn heb ben een hoofdvestiging van 8,5 hectare glas in Steenbergen en een vestiging van 4 hectare glas in Oos- terland. In Terneuzen heeft het be drijf 14 hectare grond. Er is nu een kas van 5 hectare op gebouwd met een verpakkingsloods. Dit kan la ter uitgebreid worden met nog eens 5 hectare. Jan van Duijn geeft de gemeente Terneuzen een pluim voor de wijze waarop het kassenge- bied is ingericht. „Mooie brede we gen, een goede ontsluiting. En we krijgen hier van de gemeente alle medewerking. Er wordt meege dacht met de ondernemers. Je bent welkom, dat merk je." per zijn dan gas", zegt wethouder van Waes. „Want de gasprijs wordt steeds hoger." Volgens Jan van Duijn van Gebroeders van Duijn is het moeilijk te vergelijken met de WKK-installatie die veel tuinders elders gebruiken. „Maar ik denk dat dit warmtesysteem ze ker concurrerend is. En wat ook belangrijk is, het is bedrijfszeker, het geeft rust." De kas van Van Duijn is net volgeplant met 70.000 aubergineplantjes. In januari al ho pen ze de eerste groenten te oog sten. Paprikateler De Westerschel de is ook al ingericht. Bij tomaten- kwekerij Tomaholic gaan de toma tenplanten half december de kas in. Het systeem voor gebruik van rest warmte is mooi, maar het water komt toch altijd nog terug bij Yara met een temperatuur van rond de 40 graden. Vooral in de zomer, als de tuinders weinig warmte afne men, moet er een grote hoeveel heid warmte weggekoeld worden op het Yara terrein. „We zijn bezig te onderzoeken of we ook daar iets mee kunnen doen", zegt Uilenreef. „We hebben wel ideeën maar het is nog te vroeg om daar al iets over te kunnen zeggen." terneuzen - De SGP-ffactie in Ter neuzen bezoekt verschillende maatschappelijke organisaties om aan de weet te komen wat er zoal leeft in de gemeente. De SGP wil zich hiermee grondig voorberei den op de gemeenteraadsverkiezin gen. Inmiddels Is er al overleg ge weest met de Seniorenraad, de WMO-raad en het adviesorgaan Wet werk en bijstand. Volgens raadslid Jerry Pladdet is het belang rijk om als volksvertegenwoordi ger te weten wat er leeft in het veld en welke accenten er de ko mende raadsperiode gelegd moe ten worden. De informatie wordt verwerkt in het verkiezingspro gramma van de SGP. De 5 hectare grote kas van Gebroeders van Duijn BV is vorige week vol ge plant met 70.000 aubergineplantjes. foto's Mark Neelemans Fjords' Nieuwstraat 68, 4501 ND Oostburg - tel. 0117-453453 - www.verdegem.nl GRATIS VOETENBANK* ter waarde van 450,- U krijgt een voetenbank cadeau bij aanschaf van een relaxfauteuil Deze aanbieding geldt voor alle modellen in de Fjords collectie. Bezoek ons voor advies op maat en doe nu uw voordeel! informeer naar de voorwaarden www.fjords.no

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89