Shoppen tussen speculaas en lingerie zeeland 121 Pvda Goes ziet af van aquaduct voor spoor Vrijwilligers Hospice bij 'Afscheidsmonologen' KOOPOCHTEND Vrijwilligers UW op stap met bewoners zorgcentra Jeremiasse www.fietsplezier.nl Overleg over zoutbloei in wand kerk woensdag 25 november 2009 S door Esme Soesman Graaien in de schappen doet Lucia Meer- dink-Booij niet. Al is het zeker al een jaar ge leden dat ze door de Hema struin de. De Zierikzeese beperkt haar aankopen, tijdens de Sint Nicolaas- koopochtend van de Unie van Vrij willigers (UW), tot twee pakjes gevulde speculaas. „Ik hoef niet zo nodig van alles en nog wat te ko pen. Maar ik vind het wel leuk om hier weer eens rond te lopen", stelt ze genietend vast. Al zeker 35 jaar zorgen de U W-vrijwilligers ervoor dat bewo ners van Schouwen-Duivelandse zorgcentra een ochtendje kunnen shoppen. Nog altijd voorziet die ac tie in een behoefte, meent voorzit ter Anneke Bouman. „We merken dat mensen er ongelooflijk van ge nieten. Ze kunnen nu zelf een ca deautje voor hun kleinkind kopen of, wat ook veel wordt gedaan, even langs de opticien voor een bril die afzakt." Taxibedrijf De Vlie ger brengt de deelnemers (inclu sief begeleiders ging het gisteroch tend om een club van ongeveer honderd mensen) gratis naar de binnenstad waar onder meer de deuren van de Hema wagenwijd open staan. Het warenhuis spon sort koffie met banketstaaf na af loop en geeft alle rolstoelen en rol- lators de ruimte. „Als je dit voor de omzet doet, kun je beter iets an ders verzinnen", zegt Ingrid van de Plasse over de insteek van de Hema. „We doen mee omdat we zo iets voor ouderen kunnen doén. Dit past bij ons. Klantvrien- GOES - De Goese PvdA ziet geen gat meer in de plannen voor een aquaduct en een spoorbak. Niet te betalen, zeggen de so ciaal-democraten. Hun alternatief voor de spoorbak: schermen langs het spoor, net zoals in Kapelle en Krabbendijke. Voor het aquaduct is ook een goedkopere oplossing: tijdens de spits blijft de Ringbrug dicht. De PvdA maakt duidelijke keuzes in haar verkiezingsprogramma, hoewel het college van burgemees ter en wethouders (waar de PvdA niet in is vertegenwoordigd) denkt dat alle infrastructurele miljoenen projecten wel te betalen zijn. Het college wil uit allerlei potjes een fonds van minstens 30 miljoen eu ro vormen. Daaruit kan Goes de projecten of haar aandeel daarin in één keer bekostigen. Luchtfietserij, vindt PvdA-fractie- voorzitter Henk Hoogerland. „Het dekkingsplan voor dat fonds ram melt namelijk aan alle kanten. Het college denkt bijvoorbeeld zes tot zeven miljoen euro terug te krij gen van het Landsbanki-debade, terwijl dat verre van zeker is." delijkheid staat op de eerste plaats. En het is ook gewoon leuk." Dat blijkt wel bij de afdeling lingerie waar de winkelende dames zich gek lachen om het kleurige onder goed. Lucia Meerdink loopt met door Ali Pankow ZIER1KZEE - Het overgrote deel van de vrijwilligers van Hospice en de VPTZ-Thuis Schouwen-Duiveland bezoekt dinsdag de theatervoorstel ling De Afscheidsmonologen in de Stadsschouwburg Middelburg. De ze voorstelling van Bos Theaterpro ducties met steeds wisselende spe lers is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met het Landelijk Steunpunt Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg (VPTZ). Na de Vagina Monologen en de Ge sluierde Monologen is het nu de beurt aan De Afscheidsmonologen, ofwel een reeks verhalen over de dood. De VPTZ heeft daar in het kader van zijn 25-jarig bestaan op dracht voor gegeven. De productie biedt een bijzondere manier om het belang van vrijwillige palliatie ve terminale zorg breder onder de aandacht te brengen. „Gesprekken met de stervende mens zijn van het grootste belang bij palliatieve zorg." Dat advies kre gen de vrijwilligers van het Hospi ce Schouwen-Duiveland drie jaar geleden al bij de officiële opening van dit bijna-thuis-huis in Zierik- zee. Het advies kwam van Mari- nus van den Berg uit IJsselmonde, pastor in de palliatieve zorg. Nu drie jaar na dat officiële begin begint het hospice inderdaad 'een schoonzus Sientje de Jonge (UW-lid) ondertussen op het ge makje door de winkel. Normaal is De Jonge verbonden aan Duin oord, maar dit Zierikzeese uitstap je wil ze - samen met haar schoon huis vol verhalen' te worden, zoals Van den Berg de organisatie toen al toewenste. „Zo'n gezamenlijk theaterbezoek lijkt me wel goed voor een jonge organisatie als de onze. Het moet zich allemaal nog een beetje voe gen en met circa zestig betrokke nen zie je elkaar ook niet zo vaak", zegt voorzitter Inge Heuff van het Hospice Schouwen-Duiveland. Zij hoopt dat De Afscheidsmonologen stof tot nadenken zullen bieden. „Wellicht kunnen we er in de bij eenkomsten met onze vrijwilligers nadien doelgericht op teruggrij pen. Zo'n voorstelling heeft in elk geval veel raakvlakken met ons werk", vindt Heuff Zij constateert dat het taboe rond de dood heel langzaam aan wat minder wordt. „Maak het be spreekbaar. Een stervensproces biedt ook de mogelijkheid om af scheid te nemen. De laatste mo menten van iemands leven kun nen ook heel mooi zijn. Het kan heel inspirerend zijn die momen ten zo goed mogelijk in te vullen", aldus de voorzittter. Anderszijds hoeft er volgens haar ook niet voortdurend te worden gepraat. Soms heeft de bewoner behoefte aan stilte. „Ook dan is het aan de vrijwilliger aan te voe len dat het tijd is om even terug te treden." zus - maar al te graag maken. „Het is toch fijn dat zoiets gebeurt" UW-voorzitter Bouman verwacht dat het nut van de UW alleen maar toeneemt. Door bezuinigin gen wordt zorg steeds meer afge- KORTGENE - Het kerkbestuur wil graag een nieuw interieur voor de Nicolaaskerk in Kortgene, maar eerst moet worden vastgesteld wie de 'probleemeigenaar' is van de zoutbloei in de torenwand achter de preekstoel: de gemeente of het kerkbestuur. Kerkbestuur en ge knepen. „Wij begeven ons op het gebied van de mantelzorg, waar fa milie het niet meer kan bijfietsen." Daar zijn wel leden voor nodig. Meer informatie is te krijgen bij Anneke Bouman via om-653163. meente spreken elkaar daar bin nenkort over, zegt wethouder Kees van der Weele. Het kerkbe stuur vraagt de gemeente bij te dragen aan de bouw van een voor- zetmuur, die het doordringen van zout moet stoppen. De kosten be dragen circa 18.000 euro. fiets fitness VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel. 0118- 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75