zeeland 119 naam van eerste Zeeuwse whisky Friezen eerste met Nederlandse whisky Officier eist zes jaar stoipweg i°nP tegen Zierikzeeënaar Nieuwerkerk Kosten voor openbare verlichting zijn drie keer hoger dan begroot woensdag 25 november 2009 'Speyside ligt net als Bruinisse op een eiland. De Schotse stokerij ligt aan de haven, net als wij' 'Onze zware 'peated' whisky is een mooie aanvulling op de mildere Millstone uit Baarle-Nassau' 3)Mashen De mout (zo heet de gekiemde gerst) wordt gemalen en met heet water vermengd in een stalen ketel (mashtun). Zetmeel in gerst wordt -^omgezet in suikers. Pulprest. door Ton van den Nouweland et is een kwestie van weken. Dan gaat het vuur onder de ketel en vallen aan de Vissersha ven van Bruinisse de eerste drup pels 'white spirit' uit de destilleer- kolom. Het is de geboorte van Ey- landt Legend: de eerste, echte Zeeuwse whisky. De 30-jarige Meinderd Kampen is een perfectionist. Dat blijkt al uit het kopje koffie dat hij op tafel zet: van versgemalen bonen en mine raalwater met een vleugje vanille. Sinds 2005 stookt Kampen grappa, ge, ofwel 'peated' whisky wil, kies ik voor de diepste branding, waar bij het hout schubben krijgt." De komende weken heeft Kam pen het druk. De gerst moet ge weekt tot hij gaat kiemen en vanaf dan 'mout' heet. Dat wordt uitge spreid over de vloer en vervolgens gedroogd boven een turfvuurtje. Ter illustratie steekt Kampen een stukje turf aan. „Ik wil alles vertel len, maar niet waar de turf van daan komt. Dat is het geheim van de smid." Hierna gaat de mout weer naar molen De Hoop waar hij grof wordt gemalen. „Met wa ter maak ik daar een beslag van. 'Vaten gaan veertig jaar mee. De whisky die er uit komt, wordt telkens lichter Meinderd Kampen calvados en likeuren. Dit voorjaar besloot hij de uitdaging van whis ky aan te gaan. Daartoe werd op een stuk land in Dreischor gerst ge zaaid. Dat graan is in molen De Hoop in Zierikzee geschoond en ligt nu te drogen op de zolder van Kampen Destillateurs in Bruinisse. Als verdere voorbereiding bestelde Kampen in de VS een aantal eiken houten Bourbonvaten. Die zijn in delen (duigen) naar Schotland ver voerd waar ze zijn gebrand en weer in elkaar gezet. Kampen: „De kuiperij in Speyside brandt ze in vier gradaties. Omdat ik een stevi- Eylandt Legend is de eerste Zeeuwse whisky, maar niet de eerste Nederlandse. In Friesland en Brabant wordt de Schots/Ierse borrel al langer ge stookt. Fryske Hynder is de eerste van het land, maar wordt door kenners minder hoog aangeslagen, omdat de whisky rijpt op Franse cognac- vaten. In het Brabantse Baarle-Nas sau wordt al enige jaren de Millsto ne gestookt. „Daar zijn ze goed be zig," zegt Meinderd Kampen. „Mill stone is een mildere soort. Onze zware 'peated' whisky is daar een mooie aanvulling op." In Goes veertig jaar mee. De whisky die er uit komt, wordt telkens lichter." Zo groeit een assortiment De eer ste Zeeuwse whisky wordt in de cember 2012 gebotteld een gaat tus sen 38 en 50 euro per fles kosten. Meinderd Kampen: „Ik maak een luxe-product. Deze whisky is om van te genieten. Niet om achter over te slaan." De Schotse gist die ik later toe voeg, zet de suikers om in alcohol. Het resultaat lijkt op bier en dat ga ik destilleren." Per keer stookt Kampen 225 liter, goed voor één vat. „Een klein deel verdampt in het proces. Het Angel Share noemen de Schotten dat." Kampen heeft dertien vaten. Die zijn straks goed voor zo'n 4000 flessen. De whisky heet dan single malt, omdat hij van één mouting afkomstig is. Het is ook het begin van een spel, want Kampen koopt hierna nieuwe vaten. „In de oude gaat weer nieuw destillaat. Ze gaan De nog lege whiskyvaten worden nat gehouden om te voorkomen dat ze splijten en straks gaan lekken. foto Dirk-Jan Gjeltema wordt de 'Goese Lucht' verkocht. Dat is een jaarlijks in het Schotse Speyside gekocht vat whisky dat in Goes verder mag afrijpen. Wijnhandel Barrique in Goes heeft een band met Kampen Destillateurs in Bruinisse. Barri que verkoopt aandelen in het eer ste vat Zeeuwse whisky. Verder wordt de Eylandt Legend gemaakt naar voorbeeld van de Laphroaig, een single malt uit Speyside. Kam pen: „Speyside ligt net als Bruinis se op een eiland. De Schotse stoke rij ligt aan de haven, net als wij. Ik mis eigenlijk alleen een beekje ach ter mijn bedrijf" Gerst uit Dreischor is de belangrijkste grondstof voor Eylandt eerste Zeeuwse whisky. foto Dirk- Legend, de -Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland zierikzee - De gemeente is jaar lijks 354.000 euro kwijt aan het on derhoud van lantarenpalen en an der openbare verlichting. Tot dit jaar stond daar slechts een ton voor op de begroting. Bij die 354.000 euro moet nog 170.000 eu ro voor beheer worden bijgeteld. „Dit is zo'n beetje het laatste grote project van openbare werken," legt wethouder Wijnand Renden uit. B en w brachten eerder zaken op orde voor wat betreft wegen, ge bouwen en bruggen. Die staan nu met de werkelijke jaarlijkse kosten op de begroting. De aanmerkelijk hogere kosten voor verlichting kunnen volgend jaar nog worden opgevangen. „Maar vanaf 20it zal er in de begro ting jaarlijks geld voor moeten worden vrijgemaakt", zegt Ren den. Voor wat betreft onderhoud en vervanging van de verlichting kiest de gemeente voor een model op basis van inspecties. Dat kost 354.000 euro. De andere optie - op basis van levensduur - kost 565.000 per jaar. Verder is de buitendienst bezig met achterstallig onderhoud. Dat is ontstaan, omdat is gewacht op provinciebrede aanbesteding van het werk door de Vereniging Zeeuwse Gemeenten. De 95.000 euro die dat kost, is in kas. Schou- wen-Duiveland telt 7356 lantaren palen ter waarde van 7,2 miljoen euro. Ze slurpen jaarlijks voor 230.000 euro elektriciteit. rotterdam - Een mobieltje, dat op 29 november vorig jaar in café De Vlinder in Zierikzee bij een 19-jarige vrouw uit de handen is gegrist, is opgedoken in een Rotter damse moordzaak. De vorig jaar december daar dood geschoten dealer Projol Zeegers stal met twee maten het telefoon tje dezelfde nacht op het Kraan plein van de cafédief, waarbij rake trappen en klappen vielen. Bij het onderzoek naar de moord op de Rotterdamse dealer, dook het mo bieltje op in een pandhuis. De dealer was in Zierikzee bezig met het opzetten van een drugsnet werk met zijn 27-jarige, Zierikzee- se zakenpartner. Die hoorde giste ren voor de Rotterdamse recht bank zes jaar tegen zich eisen voor drugshandel en gewelddadige bero ving. De eis voor de al vaker ver oordeelde Zierikzeeënaar viel hoog uit, omdat hij - volgens de aanklager - ook betrokken is bij een poging een drugsklant te liqui deren. De verdachte ontkende elke betrokkenheid bij de drie ten laste gelegde misdrijven. „Ik heb in Zie rikzee geprobeerd de vechtenden te scheiden. Toen viel dat telefoon tje en dat heb ik waarschijnlijk aan de verkeerde teruggegeven," zei de verdachte. Uitspraak volgt op 8 december. nieuwerkerk - Het werk aan de Stoipweg in Nieuwerkerk gaat maandag beginnen. De verkeers remmers op deze weg worden ver vangen door drie verkeersdrem pels. De klus is, naar verwachting, vrijdag 4 december geklaard. Tot die tijd moet al het verkeer omrij den. Aanpak van de weg is hard nodig. Uit metingen blijkt dat 66 procent van de auto's sneller rijdt dan de toegestane 30 kilometer per uur. De huidige snelheidsrem mers zijn bovendien versleten. Over de Stoipweg rijden veel fiet sers en het wordt ook steeds druk ker in het Duivelandse dorp door winkel- en woningbouw. Met de klus is 30.000 euro gemoeid. Wort gaat met gist in een ton (washback). Gist zet suiker om in alcohol. Vergisting tot circa 7% alcohol. Resultaat heet 'wash' of 'beer'. I Koperen ketel 5) Distilleren Alcohol verdampt bij lagere temperaturen dan water. Alcoholdamp Feints Resultaat is 27% alcohol (feints). Dit gaat naar 2e distillatie. Fijnste alcohol van ruim 70%) wordt whisky. I Restant wordt weer gemengd I met wash. 6) Lageren I Whisky moet minimaal 3 jaar I op eikenhouten vaten rijpen I (eerst gebruikt voor bourbon I of sherry). Single malt minimaal j 10 jaar. 7) Bottelen I Bij het bottelen wordt het I alcoholpercentage met water teruggebracht tot 40 of 43% Suikerhoudende vloeistof (wort) 4) Gisten S*U*#I I.E«EÜ KM.Ï FIJIKST WI7r.ll «WXXY EUMSfl «Si

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73