Wilders mag Turkije niet binnen 61 Opgepakte Somaliër in VS aangeklaagd Bijna kwart eeuw in wakkere coma DELEGATIE Bezoek Kamerleden onzeker Nepal offert massaal dieren Buitenlandcoördinator Ashton onder vuur Noodtoestand na slachtpartij Filipijnen Partij vaccins in Canada apart gezet woensdag 25 november 2009 Het bezoek van Nederlandse parlementariërs aan Turkije gaat niet door als 'Ankara' wei gert PVV-leider Geert Wilders te ontvangen. Het Kamerlid is volgens Turk se minister een 'racist met on acceptabele denkbeelden'. DEN HAAG - Nederlandse parlemen tariërs gaan niet op werkbezoek naar Turkije als de regering in An kara volhart in haar weigering om PW-leider Geert Wilders te ontvangen. Dit heeft de vaste Ka mercommissie voor Europese Za ken gisteren besloten. „Het is samen uit, samen thuis", verklaarde commissievoorzitter Harm Evert Waalkens. Hij ver wacht vandaag te horen of de Turkse regering de Nederlandse de legatie alsnog wil ontvangen op ministerieel niveau. „Ten minste door iemand op het niveau van on ze eigen minister Verhagen (Bui tenlandse Zaken) of staatssecreta ris Timmermans (Europese Za ken). Als dat niet gebeurt, gaan we niet." De Kamerleden zouden tijdens het kerstreces Turkije bezoeken, op uitnodiging van het parlement in dat land. Het feit dat Geert Wil ders een van de deelnemers zou zijn, schoot de Turkse regering ech ter in het verkeerde keelgat. De PW'er is volgens de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken een 'ra cist met onacceptabele denkbeel den'. Ankara deed een beroep op de Tweede Kamer om Wilders niet mee te nemen. Turkse media meldden gisteren dat indien de 'ex treemrechtse' Wilders meekomt, bij de Turkse regering in ieder ge val veel deuren gesloten zullen blij ven. Minister Ahmet Davutoglu van Buitenlandse Zaken en zijn collega Egemen Bagis van Europese Zaken zouden niet bereid zijn Wilders te ontvangen. Het bezoek zou door de aanwezigheid van de 'provoca teur' Wilders volkomen worden overschaduwd, aldus Ankara. „Dat zou een grote schande zijn. Neder land is een bondgenoot en goede vriend", verklaarde een woordvoer der. Of Wilders de toegang tot het land wordt ontzegd, is de vraag. „We gaan ervan uit dat Nederland vol wassen genoeg is om de juiste be slissing te nemen," luidt het diplo matieke antwoord. In een reactie zegt Wilders: „Als het waar is dan laat Turkije zijn ware gezicht zien en dat is een vies gezicht." De PW-fractievoorzitter wil de Tur ken persoonlijk vertellen dat Tur kije als islamitisch land niet in de Europese Unie thuishoort. Turkije streeft toetreding tot de EU wel na. Veel Turken zijn zelf overigens niet meer enthousiast voor Euro pa. Het zijn vooral Wilders' opvat tingen over de islam die in Turkije - een moslimland met zeventig miljoen inwoners - kwaad bloed zetten. Geert Wilders wil dat minister Verhagen van Buitenlandse Zaken de Turkse ambassadeur deze week op het matje roept om hem duidelijk te maken dat Nederland dit niet accepteert. „Het toont aan dat Turkije geen democratisch land is." Wilders ontkent stellig dat zijn be zoek aan Turkije een provocatie is. In 2007 ging Wilders niet mee met een bezoek van de Kamer aan Paki stan en Afghanistan vanwege be dreigingen aan zijn adres. Dat was vlak na het uitkomen van zijn an- ti-islamfilm Fitna. „Ik ben fascist noch racist", zei de PW-leider gis teren. CHICAGO - Een in Nederland opge pakte Somaliër is in de Verenigde Staten aangeklaagd voor het steu nen van Al Shabaab, een islamiti sche terroristische organisatie in Somalië. Dat hebben Amerikaanse aanklagers laten weten. De Somaliër is aangeklaagd we gens het financieren, van het ver voer van jongeren naar Somalië, die in het Afrikaanse land voor Al Shabaab wilden vechten. Ook zou de gedetineerde voor geld hebben gezorgd voor het kopen van wa pens. De man is met zeven ande ren aangeklaagd. De meesten zijn van Somalische afkomst. De 43-jarige verdachte werd twee weken geleden aangehouden in een asielzoekerscentrum in Dron- ten. De Verenigde Staten willen zijn uitlevering. Waarschijnlijk was de man sinds eind 2008 in Ne derland. Daarvoor woonde hij in Minneapolis in de VS. De andere zeven personen die zijn aangeklaagd voor betrokkenheid bij activiteiten van Al Shabaab zit ten niet vast. Amerikaanse justitie vermoedt dat de zeven verdachten buiten de VS verblijven. Al-Shabaab beheerst het zuiden van Somalië. Westerse inlichtin gendiensten gaan ervan uit dat de beweging banden onderhoudt met het terreurnetwerk Al Qaeda. BARIYAPUR - Ongeveer een miljoen hindoes zijn gisteren in Nepal bijeen gekomen om de massaslachting van honderdduizenden dieren bij te wo- LONDEN De kersverse EU-minister van Bui tenlandse Zaken, de Britse Catheri ne Ashton, ligt onder vuur. Zij was eind jaren zeventig, begin jaren tach tig penningmeester van CND, de Campagne voor Nucleaire Ontwape ning, in Londen. Die club kreeg des tijds geld van de Sovjet-Unie. Diver se leden van het Europees parle ment eisen een onderzoek. nen. Zij hebben vele kilometers af gelegd om het vijfjaarlijkse Gadhi- mai-festival bij te wonen, waarbij de godin van macht wordt vereerd. Na MANILLA De Filipijnse president Arroyo heeft de noodtoestand uitgeroepen in delen van het zuiden van het land. Ook zijn extra veiligheidstroe pen gestuurd naar de provincie Maguindanao, waar zeker 46 men sen omkwamen bij verkiezingsge- weld. Arroyo wil voorkomen dat het geweld tussen twee rivaliseren de groepen escaleert. de opening begonnen 250 slagers met het doden van 20.000 buffels. Gelovigen hadden de beesten naar de heilige tempel van Bariyapur ge- GENEVE In Canada is een partij vaccins te gen de Mexicaanse griep apart gezet na een ongewoon aantal vermoede lijke allergische reacties. Het vaccin wordt in ons land niet gebruikt. Vol gens GlaxoSmithKline zette het be drijf de partij apart toen bleek dat bij de 172.000 vaccins een vermoede lijke reactie was bij 1 op 20.000 men sen. Normaal is dat 1 op 200.000.. door onze correspondent Pascale Thewissen LUIK - Ze zoekt naar een toekomst. Naar een manier om het bestaan van haar 46-jarige zoon, die al zijn halve leven gevangen zit in zijn ei gen lichaam, draaglijker te maken. „Er is ons 23 jaar lang verteld dat hij zich niet bewust was van wat er om hem heen gebeurde. Dat hij in coma lag. Maar al die tijd wilde hij het uitschreeuwen." Op de tafel in haar flat in Luik lig gen foto's van haar zoon. Een spor tieve jongen met donkere haren. Rom samen met herdershond Kal- lo, Rom op een surfboard, Rom aan de Middellandse Zee. In 1983 sloeg het noodlot toe. Rom was op dat moment 20 jaar en on derweg naar huis na de judoles, sa men met vijf vrienden. Hij raakte levensgevaarlijk gewond en lag drie weken in coma. Toen deed hij zijn ogen weer open, maar volgens de artsen was hij zich niet bewust van zijn omgeving. Hij was een kasplantje. Hij bevond zich in een wakkere coma, een 'persistente neurovegetatieve toestand'. Fina Houben (73), uit het dorpje Kanne in de gemeente Riemst, net over de grens bij Maastricht, wou het niet geloven. Vijf keer trok ze naar Amerika om hulp te zoeken. „Hij ontspande zich voelbaar als ik hem aankleedde. Het was een re flex, zeiden de dokters. Maar wij wisten dat onze zoon er nog was." Nee, ze is niet verbitterd. „De tij den zijn veranderd. Tegenwoordig is medisch veel meer mogelijk." Haar zoon is soms wel erg boos. Witte jassen maken hem razend, vertelde hij tegen het Duitse blad Der Spiegel, dat zijn verhaal naar buiten bracht. „Ik wil niemand de scliuld geven, maar mijn leven dank ik aan mijn familie. De ande ren hebben het opgegeven om naar me te zoeken." Uit het artikel van Der Spiegel blijkt dat patiënten wel vaker ten onrechte comateus bestempeld worden? Maar een fout van 23 jaar is wel erg ongebruikelijk. Pas drie jaar geleden ontdekte neu roloog Steven Laureys van de uni- 'Ik wil niemand de schuld geven, maar mijn leven dank ik aan mijn familie' versiteit Luik dat Rom leed aan het Locked-In Syndroom: een zeld zame aandoening waar de patiënt in coma lijkt, maar in werkelijk vol ledig bij bewustzijn is. Volgens Laureys hebben de artsen die Rom onderzochten hun werk niet goed gedaan. „Maar ook goede artsen hadden zich kunnen vergissen." Roms oudere zus Tereïna vond uit eindelijk een manier om met haar verlamde broer te communiceren. Via een touchscreeneen compu terschermpje. Een fysiotherapeute helpt hem, ze tilt zijn elleboog op. Hij typt zelf de letters, de zinnen en is begonnen aan een boek waar in hij zijn lijdensweg beschrijft. Over hoe hij twaalf jaar geleden in tranen wilde uitbarsten toen zijn moeder vertelde dat zijn vader was overleden, bijvoorbeeld. Maar zijn lichaam deed niet mee. Pas nu kan hij verdriet uiten. „Ik heb 23 jaar lang gewoon wat liggen dag dromen." Zijn moeder haalt hem elke veer tien dagen op uit het centrum in Zolder, waar hij woont. Een zware opgave voor de vrouw die zelf borstkanker overwon. Al ziet ze dat zelf niet zo. „Het is toch mijn zoon. En we hebben nog zo veel in te halen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6