binnenlandI 5 Consequent en onkreukbaar Goeif.j los verrassend sintcadeau! HERBENOEMING Commissaris voerde uitgekiende campagne Oudste verdachte blijft langer vast Veel zittenblijvers Kroes krijgt vrijwel zeker ICT-portefeuille lif mpiLLon CNV: ontzie zware beroepen bij AOW-plan Oud-klasgenoten Anne Frank op tv Cel voor bijlmoord op echtgenoot en dochter i HTC Touch2 kpn woensdag 25 november 2009 naars zijn Hans elevens, Cock van de Velde, Fred Falkenburg, Anton Berns, Daniel Peeper en Jelle Ba- rentsz. foto Frank van Beek/ANP huis, waar een vriendin een ge dicht voorleest. Volgens de burge meester heeft de familie de tocht als een troost ervaren. De rechter-commissaris heeft het voorarrest van de oudste verdachte van de moord op Dirk Post met twee weken verlengd. De 15-jarige jongen zit opgesloten in een jeugd inrichting. De twee jongste ver dachten (12 en 13) zijn door het Openbaar Ministerie naar huis ge stuurd. De jongens zitten mede in verband met hun leeftijd thuis. Ze moeten zich wel voor justitie be schikbaar houden. Neelie Kroes maakte indruk met haar optreden als Euro pees commissaris. Dat ze een vrouw is geeft net als in 2004 de doorslag. door onze correspondent Hans de Bruijn Neelie Kroes heeft een uitgekiende én geslaag de campagne gevoerd om herbenoemd te worden tot Europees commissaris. Eerder dit jaar ging zij er nog van uit dat aan haar politieke carrière dit najaar een einde zou komen, maar de financiële crisis kwam haar te hulp. Met haar nietsontziende optreden tegen regeringen, banken en bedrij ven die de crisis probeerden te overleven door de EU-regels aan hun laars te lappen, maakte zij zich niet geliefd, maar maakte ze wél indruk. „Je moet dit werk niet doen als je prijs stelt op een lange vriendenlijst", zegt ze. Kroes (68) bleek consequent, on kreukbaar. Dat maakte dat de roep om aanblijven toenam. Zij voedde die zelf door eerst te zeggen alleen Behalve Neelie Kroes keren nog dertien van de 27 huidige Eurocom missarissen terug in de nieuwe Eu ropese Commissie. Alle lidstaten hebben nu hun kandi daten bekendgemaakt. Op die van voorzitter (José Manuel Barroso) en de hoge vertegenwoor diger voor het buitenlands beleid (Catherine Ashton) na, zijn hun portefeuilles nog niet bekend. Daar over beslist Barroso deze week. Alle commissarissen moeten nog voor het Europees Parlement ver schijnen, dat zijn goedkeuring aan de nieuwe commissie moet geven. Neelie Kroes (68) is voorlopig de oudste van de 'nieuwe' kandidaten. Het merendeel bestaat uit manne lijke vijftigers. De meeste van de in totaal negen vrouwen zijn relatief jong. wederom Mededinging te willen, vervolgens door aan te geven toch open te staan voor andere posten, en uiteindelijk door te stellen dat zij om partijpolitieke redenen ge passeerd werd. Prompt kwam de actie 'Houd Nee lie in Brussel' op gang, gevoed door haar WD, die een buiten kans rook. )an Peter Balkenendes CDA en coalitiepartij PvdA wer den in de hoek gedrukt. Konden ze wel zo'n succesvolle commissa ris aan de kant zetten voor eigen partijpolitiek gewin? Tenslotte profiteerde Kroes ervan dat de lidstaten er maar niet in sla gen genoeg vrouwen voor Europe se topbanen te leveren. Opnieuw, want zo kwam zij in 2004 ook in Brussel. Voorzitter van de Europe se Commissie José Manuel Barro so zat toen te springen om méér vrouwen. Balkenende had er een in de 'aanbieding'. Voorwaarde was dat zij een zware post zou krij gen. Mededinging dus. Er waren meteen veel twijfels. Ze zou te nauwe banden hebben met het bedrijfsleven om onafhanke lijk te kunnen oordelen, zei men. Ze presenteerde zich zwak, kende haar dossiers nauwelijks, sprak ge brekkig Engels en al helemaal geen Frans (dat laatste nog steeds niet). Kroes kreeg het voordeel van de twijfel. Die twijfel verdween snel. Ze pakte grote concerns keihard aan. Intel, Microsoft, liftenfabrikan- ten en glasbedrijven kregen zware boetes, oplopend tot meer dan een miljard euro wegens concur rentievervalsing of kartelvorming. De teller staat inmiddels op twaalf miljard euro. De zakenkrant Wall Street Journal plaatste haar in 2007 op de zesde plaats van de lijst met machtigste vrouwen ter wereld. Zij koos voor een niets en niemand ontziende aanpak. Alleen zo creëer je een ge lijk speelveld voor iedereen, zei ze ter verdediging. Dat is immers de basis van de vrije markt. Ze verge leek de concurrentievervalsers met dopinggebruikers, valsspelers. En toen kwam de financiële crisis. Banken dreigden om te vallen, be drijven kwamen in de problemen, massawerkloosheid dreigde. Rege ringen kwamen met miljarden- steun voor banken en bedrijven, en leken het daarbij niet zo nauw te willen nemen met de Europese concurrentieregels. Ze rekenden evenwel buiten Kroes. Juist nu het financieel-economisch systeem op wankelen staat, moeten de regels voor iedereen gelijk worden toege past. Zo niet, dan duurt het langer voordat de schade is hersteld, zegt zij. Met dat uitgangspunt beoordeelde zij plannen om banken en bedrij ven met staatssteun te helpen. Ze dreef ministers en regeringsleiders soms tot wanhoop. Regeringsleiders deden nog een be roep op Barroso om haar aan ban den te leggen. Aanvankelijk leek de Commissievoorzitter, toen nog uit op herverkiezing, daar gevoelig voor, maar uiteindelijk stelde hij zich vierkant op achter Kroes. De kritiek richtte zich op hem, Kroes kon intussen haar gang gaan. BRUSSEL - Deed Neelie Kroes vijf jaar lang banken, softwarereuzen of liftenfabrikanten sidderen, de ko mende jaren zullen telecombedrij- ven onder haar knoet moeten le ven. Want de 68-jarige WD-politi- ca krijgt in de nieuwe Europese Commissie vrijwel zeker de ICT-portefeuille. Die is nu nog in handen van de Luxemburgse Vivia- ne Reding, die de Europese tele foon- en internetbedrijven de afge lopen jaren dwong hun prijzen te verlagen en hun service te verbete ren. Dat bijvoorbeeld de tarieven voor gsm-bellen sterk zijn gedaald, is vooral aan haar te danken. Kroes' ervaring als commissaris voor Mededinging kan haar van pas komen, want zij zal zich moe ten bezighouden met de concurren tie in de telecomsector. Die valt in Brussel namelijk niet onder Mede dinging, maar onder de portefeuille 'informatiemaatschappij' ofwel ICT. Vooral op nationaal niveau valt er voor Kroes veel te doen, omdat in de lidstaten nog veel monopolies heersen binnen de telecomsector. Zij wordt mogelijk ook eerste vice- voorzitter, en daarmee de plaatsver vanger van José Manuel Barroso. t/m 5 december 2e ticket halve prijs tickets 1 jaar geldig fV$tWRF)/?TêV? (076) 514 53 72 iv.adballon.nl DEN HAAG - Wie 45 jaar heeft ge werkt, moet op zijn 65e met pen sioen kunnen met een volledige AOW-uitkering. Op die manier worden mensen die al op jonge leeftijd zijn begonnen met werken - meestal ook degenen met de zwaarste beroepen - ontzien als de AOW-leeftijd in de toekomst naar 67 gaat. Dat is de kern van een 'verbeter- voorstel' dat de CNV-bonden Hout en Bouw en Bedrijvenbond gisteren met hulp van Sinterklaas aanboden aan een aantal leden van de Tweede Kamer. Het kabi net heeft voorgesteld om de AOW-leeftijd in twee stappen te verhogen; in 2020 naar 66 en in 2025 naar 67 jaar. Alleen wie kan aantonen tenmin ste 42 jaar onafgebroken te hebben gewerkt, mag in de toekomst nog op 65-jarige leeftijd met pensioen. Deze categorie krijgt dan wel een 'strafkorting'. aw—ui .1 mm mimmmmsmmmmesmmmtum HILVERSUM - In een aflevering van het KRO-programma De Reünie staan klasgenoten van Anne Frank centraal. In de speciale uitzending van 27 december komen vijftien oud-klasgenoten bij elkaar, liet de KRO gisteren weten. Het gaat om leerlingen uit de zes de klas van de 6de Montesso rischool in de Amsterdamse Niers straat (1940-1941) en leerlingen uit klas 1L2 van het Joods Lyceum (1941-1942). Als Anne Frank nog geleefd had, was ze dit jaar 80 geworden. De klasgenoten geven een nieuw in zicht in het leven van Anne Frank voordat zij naar Westerbork werd afgevoerd, aldus de KRO. HAARLEM Een 64-jarige vrouw uit Badhoeve dorp is gisteren veroordeeld tot acht jaar cel wegens dubbele moord. De rechtbank Haarlem acht bewezen dat de depressieve vrouw thuis haar echtgenoot (61) en doch ter (22) in hun slaap heeft gedood met een bijl. Het OM had elf jaar cel geëist. De rechtbank stelt dat de oud-stewardess ten tijde van de moord september vorig jaar ver minderd toerekeningsvatbaar was. Dit vanwege een ernstige depressie en persoonlijkheidsstoornis. ■f® Bij een nieuw 2-jarig BedrijfsFlexibel abonnement i.c.m. een nieuw 2-jarig mobiel internet abonnement. Toestel vanaf €0r ''oor Deze actie loopt t/m 31 december 2 larden. Genoemde pr kpn.com/goeiedeals 0800 0105 kpn Business Center sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5