181 zeeland Plek voor het Bevelandse Dorpsraad Nisse vindt stek jeugd op Zuidzaksedijk volledig misstaan KWESTIE MUSEUM Voorzitter Joost Adriaanse van gemeenschappelijke Nog topfit Buurt 's-Heerenhoek overweegt juridische strijd om uitrit Paree Lachen is gezond Kosten Eigen Richting vindt nieuwe vennoot Wethouder Kosten: 'PvdA zit ernaast' Zelf kaarsen maken? .bezorgers.nl woensdag 25 november 2009 door Raymond de Frel NISSE - De dorpsraad van Nisse ageert tegen de jongerenontmoe tingsplaats (jop) op de Zuidzakse dijk in Heinkenszand. De gemeente Borsele plaatste drie weken geleden twee containers op de dijk langs de Heinkenszandse- weg richting Nisse. „Wij vinden deze containers helemaal misstaan in het landschap", legt Lenny Nieu- wenhuijse van de dorpsraad uit. „Bovendien hebben wij zeker vijf tien jaar gestreden voor een veilige fietsverbinding tussen Nisse en Heinkenszand. Wij beweren niet dat deze jongeren kwaad van zin zijn, maar we hebben al meerdere ouders gehoord die hun kind lie ver niet meer via deze route laten fietsen. En ook ouderen hebben argwaan. Van zo'n jop gaat dus een remmende werking uit." Het gevoel van onveiligheid wordt nog eens extra vergroot doordat jongeren met scooters en brom mers over de dijk rijden. De dorps raad wil in overleg met de gemeen te. Wethouder Marga Vermue is daartoe bereid. „Al ga ik er ge woon van uit dat de jongeren van de jop zich aan de afspraken hou den. Er is nu ook helemaal niets aan de hand, je kan er rustig langs fietsen." WOLPHAARTSDIJK - De evacuatie in 1944 van Nieuwerkerk naar Wolphaarts- dijk had ook voordelen. Evacuée Annie van Dienst liep er Levien de Blaeij tegen het lijf. Cisteren was het Wolphaartsdijkse paar zestig jaar getrouwd. Beiden zijn nog topfit. Levien kweekt nog steeds groenten, die te koop zijn in de lokale buurtsuper van zijn dochter. foto Ronald den Dekker door Raymond de Frel 'S-HEERENHOEK - Acht bewoners van de Werrilaan in 's-Heeren hoek overwegen juridische stap pen om te voorkomen dat elektro- bedrijf Paree een tweede in- en uit rit in hun laan aanlegt. Ze vrezen meer drukte en onveilig heid. Bovendien vermoeden de be woners dat de gemeente en Paree een hèrenakkoord hebben geslo ten óver de bouw van drie wonin gen aan de 's-Heerenhoeksedijk. Aanvankelijk was de uitrit name lijk op die plek bedacht. „Maar wij hebben beoordeeld dat een uitrit op de Werrilaan veiliger is", zegt wethouder Marga Vermue. Op de locatie aan de 's-Heeren hoeksedijk wil Paree drie wonin gen bouwen. De buurt vermoedt dat de gemeente en Paree het op een akkoordje hebben gegooid over bebouwing, nog voordat Pa ree deze gronden kocht. „De ge meente Borsele heeft de voormali ge eigenaren van de locatie 'Pier Huizen' steeds geweigerd om nieu we huizen te bouwen. Alleen reno vatie of herbouw beh'oorde tot mo gelijkheden", schrijven de bewo ners aan de gemeenteraad. Dat klopt, stelt Vermue. „Maar het ver val van de bestaande woningen werd veel mensen een doorn in het oog. Daarom zijn wij van me ning veranderd." Vermue bestrijdt dat de gemeente en Paree vooraf afspraken hebben gemaakt. „Dit plan moet gewoon alle gebruikelijke procedures door lopen." De bewoners krijgen mor gen een brief met uitleg. KLOETINGE - In de theaterzaal van Emergis aan de Oostmolenweg in Kloetinge geeft cabaretgroep La chen is Gezond dinsdag decem ber een optreden. De aanvang is om 14.00 uur. Entree 5 euro. Het Borselse college wil uit de Bevelandse museumrege ling stappen, een raadsmeer- derheid voelt daar niks voor. Museumvoorzitter Joost Adriaanse denkt dat Borsele alleen te verliezen heeft bij uittreding. door Frank Balkenende Even dreigde er een uit tocht uit de gemeenschap pelijke regeling museum Zuid- en Noord-Beveland, waaronder het Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes én het Fruitteeltmuseum in Kapelle vallen. Als Borsele zou afhaken, overwoog Kapelle hetzelfde, liet wethouder Leo Kosten weten. Goes en Noord-Beveland zouden dan het streekmuseum met veel minder geld moeten exploiteren. Als de Borselse raad 3 december besluit het samenwerkingsverband overeind te houden, blijft de ge vreesde kettingreactie uit. Een te rug- en vooruitblik met museum- voorzitter Joost Adriaanse (wet houder van Goes) en museumdi recteur Hans Oomen. Was u verbaasd over het voornemen van het Borsels college de gemeen schappelijke regeling de rug toe te ke ren? Adriaanse: „Met name over het moment. Vlak voor de zomer maakte wethouder Mart de Bruij- ne duidelijk dat Borsele overwoog eruit te stappen, terwijl het be stuur in het voorjaar beleidsdoe len had besproken. Doelen waar Borsele aan hecht, zoals samenwer king met het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp en de Stoomtrein Goes-Borsele, een nieuwe bestuursvorm ofwel een stichting en openstelling op zon dag. Persoonlijk heb ik tegen de zondagsopenstelling gestemd, evenals wethouder Leo Kosten van Kapelle (beiden zijn SGP'er. red.), maar de meerderheid koos ervoor en dat gebeurt dan ook per 1 januari 2010." Bent u blij dat het Borselse tij lijkt te keren? Een meerderheid in de raad voelt niks voor uittreding. Adriaanse: „Zeker. Het zou toch een verarming zijn als het streek museum niets meer aan erfgoed in Borsele doet? Want dat zou ge MEEST GELEZEN 1. Zeeland verliest Michelinster 2. Wachtrij door selectie vaccins 3. Pootjebaden TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto beuren als Borsele uittreedt. Al die dorpen in de Zak hebben een ei gen culturele identiteit. Er moet toch ergens een plek zijn waar het Zuid- en Noord-Bevelandse collec tieve geheugen is ondergebracht, waar je erfgoed bewaart, regis treert en bestudeert?" Oomen: „En toegankelijk maakt. Ik zou dat rentmeesterschap wil len noemen." Waarom zou Borsele uit de kar wil len springen? Adriaanse: „Dat heeft, denk ik, te maken met de noodzaak van ge meenten om te bezuinigen." Wat zijn de consequenties als Kapel le zou volgen? Adriaanse: „Kapelle betaalt nu tweederde van de kosten van het Fruitteeltmuseum. In haar eentje is de gemeente dus duurder uit." Oomen: „Vergeet niet dat ik als museumdirecteur - maar ook de conservator - twintig procent van mijn tijd aan het Fruitteeltmu- seum besteedt. We hebben er net een nieuw depot in gebruik geno men. De collectie wordt geordend, beschreven en gedigitaliseerd. Dat verlies je als je je terugtrekt." Borsele klaagt dat de bezoekersaan tallen van het streekmuseum in Goes teruglopen. Klopt dat? Oomen: „Nee. De laatste vier jaar vertonen een stijgende lijn, met uitzondering van een dipje in 2008, toen we 9400 bezoekers had den. Dit jaar gaan we echter royaal over de 10.000 bezoekers heen." „Kijk en wat mensen niet zien, is dat het museum ook een bredere maatschappelijke functie heeft. We hebben nu honderd vrijwilli gers. Een aantal daarvan zorgt er voor dat de Grote Kerk al drie zo mers is opengesteld. Daarnaast lo- Borsele, Goes, Kapelle en Noord-Beveland exploiteren sa men het Historisch Museum De Be velanden in Goes en het Fruitteelt museum in Kapelle. De kosten zijn dit jaar als volgt ver deeld: Goes 271.000 euro; Kapelle 106.800; Borsele 81.000 euro en Noord-Beveland 26.500 euro In 2010 blijven deze bedragen het zelfde. Noodzakelijke aanpassingen aan het museum in Goes worden uit een legaat betaald. www.hmdb.nl; www.fruitteeltmu- seum.nl BAARLAND Zorgbedrijf Eigen Richting uit 's-Heer Abtskerke heeft in Nel Gey- teman een nieuwe vennoot gevon den. Eigen Richting zet voor het be heer van dorpshuis The Camero- nian in Baarland cliënten in om ho- reca-achtige dingen te oefenen. Ei gen Richting richt zich op dagbeste ding voor kinderen met een beper king. Geyteman, van Zeeuwse af komst, had in Noordwijk aan Zee twaalf jaar een eigen-praktijk, waar in ze hoogbegaafde kinderen bege leidde in en buiten het onderwijs. pen leerlingen bij ons maatschap pelijke stages en doen we mee aan re-integratieprojecten." Het museumbestuur heeft een defini tief beleidsplan vastgesteld. Komt dat tegemoet aan de kritiek van Bor sele? Adriaanse: „Gezien de financiële donkere wolken die boven ge meenten hangen, is besloten de ambities meer tijd te geven. Op ter mijn willen we ons specialiseren in volkskunde, eventueel in combi natie met een provinciaal kennis centrum voor streekdrachten. Dat is een kwestie van lange adem. Op korte termijn werken we toe naar opname in het museumregister. Daarvoor moeten intern aanpas singen worden gedaan op het ge bied van klimaatbeheersing, uv-wering, beveiliging, calamitei ten- en collectieplannen. Daar voor huren we deskundigen in. Voor die kosten gebruiken we de helft van de zes ton die Cornelia Ja- coba van der Linden uit Hellevoet- sluis het museum heeft nagela ten." Dus de kosten van de gemeenschap pelijke museumregeling blijvend vol gend jaar hetzelfde? Adriaanse: „Ja, de vier gemeenten betalen hetzelfde als in 2009. Al leen een inflatiecorrectie wordt toegepast." Maar komt er samenwerking met het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp? Adriaanse: „Wat ons betreft wordt dat museum opgenomen in de ge meenschappelijke regeling." Oomen: „Dat die gesprekken nu pas worden gevoerd, heeft een re den. De vrijwilligers van het mu seum in Nieuwdorp moesten kei hard werken om alles rond te krij gen voor de opening op 30 okto ber. Ze hadden even iets anders aan hun hoofd." En de Stoomtrein Goes-Borsele? Adriaanse: „Daarover hebben we gesproken met de provinciaal mu seumconsulent, die de stoomtrein echter minder goed binnen onze museumregeling vindt passen." Er komt ook een nieuwe bestuurs vorm? Adriaanse: „Ja, we werken toe naar een stichting, waar vooral voordelen aan vastzitten. Je kunt bijvoorbeeld subsidies aanvragen. Daarboven zal een soort subsidiën- tenbestuur moeten staan met afge vaardigden van Goes, Kapelle, Bor sele en Noord-Beveland." KAPELLE „De PvdA zit ernaast", is het ant woord van wethouder Leo Kosten (SPG, cultuur) van Kapelle op vra gen van de fractie over museum De Bevelanden in Goes. Nadat Bor sele bekendmaakte uit de regeling voor financiering van het museum te willen stappen, zou Kosten vol gens de PvdA aan de raad hebben gezegd geen standpunt in te ne men. Een dag later vertelde Kosten deze krant dat als Borsele opstapt, Kapelle volgt. „Dat heb ik óók de raad zo verteld", aldus Kosten. KAARSENMAKERIJ (H |J ij) ZEELAND T (0612) 786 027 of bel 0800 - 022 27 10 weGeNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56