uit eten n Met de seizoenen verandert ook defl woensdag 25 november 2009 VRAGEN Enkele vragen die kunnen opdoe men bij restaurantbezoek: Doet een chefkok chocolade in de saus bij de haas (iets wat zeker niet on gebruikelijk is)? Is een impressie van anijs bij een visgerecht niet be palend voor de keus van het glas wijn dat dat gerecht moet begelei den? Als bij de kip dragonsaus wordt geserveerd, wat drinken we daar dan bij? Voor het antwoord op dat soort vragen kun je in een restaurant terecht bij het bedien end personeel. Als je thuis drinkt ben je aangewezen op het advies van je leverancier. Gerhard Horstink: „Thuis koken heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Trends die je ook in restaurants ziet, keren terug bij de mensen thuis. Oosters, Noord- Afrikaans, je ziet steeds meer dat de thuiskok grenzen verlegt. Dat leidt tot een andere wijnkeus." tig euro per fles, daar zit je dan gauw aan. Dan heb ik het niet over dorpen als Chambertin, Vol- nay of Pommard, want die wijnen kosten een vermogen. Maar let eens op de goede Italianen. Niet al tijd goedkoop, wel verrassend. En zeker passend in deze tijd, waarin de Italiaanse keuken enorme vlucht maakt. Naast grote jongens als Amerone, Brunello en Barolo zijn goede alternatieven voorhan den, uit Puglia of de Marken." „Trend is ook het thuis schenken van dessertwijn. Hoge restsuikers, volle, geconcentreerde zoete wij nen. Kanjers. Ze kosten wat, maar ze vormen een goddelijk sluitstuk van de maaltijd. En ze zijn vaak verkrijgbaar in halve flesjes." „De 'bubbels' tenslotte hoeven niet uit de Champagne te komen. „Goede alternatieven zijn de cré- mants uit de Elzas, een Blanquette de Limoux of een Clairette de Die. Ook Duitse Sekt en Spaanse cava kan prima zijn. Betaalbare cham pagne bestaat ook, maar die zul je zeifin de streek van herkomst moeten gaan zoeken. Wat op zich ook een aardige bezigheid is." BEWEGINGEN „Er zijn klassieke bewegingen. De wijn beweegt mee met de seizoe nen. In het voorjaar de jonge groentes, zoals asperges, peultjes. Met lamsvlees. De vraag naar jon ge, fruitige en frisse wijnen is dan groot. Van de sauvignon-blanc- druif, een rueda'uit Spanje, of een rosé, liefst zo'n kruidige uit de Pro vence of de Languedoc in Zuid- Temidden van volledig bestofte flessen uit een grijs verleden - de oudste vermeldt 1937 op het etiket! - waken Gerhard Horstink en Esther Slootweg over de wijnrijkdom die onlosmakelijk verbonden is met hun bedrijf'Gerhard Horstink, wijn en wetenschap'. door Paulus Smits Op een herfstige zondagmiddag zit hun grote proeflokaal net bui ten het dorp Hoogerheide vol met liefhebbers van een 'beter glas'. Ze komen van heinde en verre om de aanbiedingen van de maand onder de neus-te houden, over de tong te laten rondgaan en langs de huig te laten wegglijden. Horstink en Slootweg zijn aange sloten bij de landelijke inkoop- groep Les Généreux, onlangs uitge roepen is tot wijnspeciaalzaak met het beste assortiment van Neder land. Tot deze groep behoort ook Aarts Wijnen in Prinsenbeek. Horstink is hierbij één van de wijninkopers. Hij is duidelijk méér dan een kenner of een ervaren proever. Gerhard Horstink is aan de wijnuniversiteit van Bordeaux afgestudeerd in de 'oenologie', de wijnwetenschap. Hij is oenologue de Bordeaux. En dat zijn er niet veel in Nederland. Met een glas Amerone - een supe rieure en verre van goedkope Noord-Italiaanse wijn - en al even heerlijke ham van het befaamde Spaanse zwartpootvarken, is het een genoegen met deze Gerhard Horstink te praten over wijn-spijs- combinaties. Zowel voor thuis als voor in het restaurant Frankrijk of uit Spanje. Maar na verloop van tijd zie je dat de men sen uitgekeken raken op de frisse wijnen van het voorjaar. Dan ko men de fruitige rode wijnen op ta fel, vroeger vooral uit de Beaujo- lais. Maar tegenwoordig net zo goed uit Valpolicella in Noord-Ita- lië, gemaakt van de merlot-druif die oorspronkelijk uit Bordeaux stamt. Sommige tinto's uit de Rio- ja of Carinena in Spanje zijn dan ook goed te schenken." „In de zomer, als de goede vissen op tafel zwemmen, is chardonnay vanouds dé wijn. Vroeger kwam die uit de Bourgogne, maar tegen woordig is de hele wereld verge ven van de chardonnays. De tijd waarin mensen zichzelf uitriepen tot ABC'ers is gelukkig voorbij. ABC staat voor 'Anything but char donnay' ('alles, als het maar geen chardonnay is'). Dat hoeven we nu niet meer te verkondigen, want de diversiteit van wijnen van deze grote druif is ongelimiteerd. Ook de Franse chardonnays komen trouwens terug." „Als de herfst eraan komt, willen we rode wijn drinken. Vol en krachtig, passend bij de lange avon den, knapperend haardvuur en zwaardere gerechten. Tegenwoor dig worden de wijnen minder zwaar gemaakt dan vroeger. Min der alcohol, minder houtlagering. Meer druif, minder cosmetica." FEESTDAGEN „Het is de tijd van de wildgerech- ten, de feestdagen. Dit jaar zullen veel mensen thuis extra uitpak ken, met gerechten én met wijn. Mensen die dure wild-, vlees- en vissoorten in huis halen, willen daar een exclusieve wijn bij drin ken. Dat is de periode van de klas sieke wijnsoorten. Een 'gewone' Bourgogne van achttien tot twin- wijnkeuze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51