41 binnenland Bij het graf komen de emoties Folder met tatoeagetip veroorzaakt onrust Bos zinspeelt op vertrek Zalm peter van straaten Verdachte moord crèche sloeg eerder toe Dijksma past regels gastouders aan Jongeren slaan met knuppels passanten Vorstin trotseert wind woensdag 25 november 2009 DEN HAAG - Staatssecretaris Ank Bijleveld (Binnenlandse Zaken) doet aangifte tegen de verspreiders van een huis-aan-huisfolder waar in mensen wordt geadviseerd het burgerservicenummer (BSN) op de linkerarm te laten tatoeëren. De folder is afkomstig van een organi satie die zich Het Nieuwe Rijk noemt en een logo heeft dat lijkt Afbeelding in de folder van Het Nieuwe Rijk. op het officiële beeldmerk van het rijk. In de folder staat dat mensen op vertoon van hun reisdocumenten de tatoeage gratis kunnen laten aanbrengen. De lezer wordt door verwezen naar de gemeente voor meer informatie. Bijleveld noemt de inhoud smakeloos omdat deze associaties oproept met de Holo caust. Ze hoopt dat mensen besef fen dat de folder niet van de rijks overheid afkomstig is. Het Cen trum Informatie en Documentatie over Israël (Cidi) ontving gisteren klachten over de zaak. Sinds gisteren is de website Het Nieuwe Rijk op het internet te vin den. De makers verzetten zich te gen het afnemen en opslaan van vingerafdrukken van mensen die een paspoort of identiteitsbewijs aanvragen.Volgens hen druist de aanleg van een database in tegen het grondrecht op privacy. Een aantal kunstenaars heeft zijn naam verbonden aan de site. On der anderen zanger Maarten van Roozendaal, tatoeëerder Henk Schiffmacher en zangeres Frédéri- que Spigt zouden het initiatief steunen. Bezoekers aan de site kun nen een petitie tekenen. DEN HAAG - Als blijkt dat Gerrit Zalm grote fouten heeft gemaakt als bestuurslid van DSB dan kan hij niet aanblijven als topman van ABN Amro. Minister Wouter Bos heeft gisteren gezegd dat hij niet yerder wil met een ABN-topman waar steeds discussie over gevoerd wordt. Onafhankelijk onderzoek moet uit wijzen of Zalm nog wel de onbe rispelijke reputatie heeft die Bos noodzakelijk acht voor de hoogste positie bij de bank, die eigendom is van de Nederlandse staat. Voor alsnog heeft de minister 'vertrou wen in de uitkomst van dat onder zoek', zei hij gisteren in zijn weke lijkse gesprek met nieuwszender RTL Z. De minister reageerde gisteren op nieuwe berichten dat Zalm als fi nancieel directeur van DSB op de hoogte was van foute praktijken bij de inmiddels failliete bank, maar daar niets aan deed. DEN HAAG - Koningin Beatrix moet haar hoed vasthouden als zij met burgemeester Jozias van Aartsen (1) aankomt bij de Ridderzaal in Den Haag. Ze trotseerde gisteren de wind om aanwezig te kunnen zijn bij de uitreiking van de Koningin Wilhelmina Onderzoeksprijs, de grootste Nederlandse prijs voor we tenschappelijk kankeronderzoek. Zes topwetenschappers ontvingen ieder twee miljoen euro. De prijswin- Honderden mensen begeleidden gisteren de vermoorde Dirk Post naar zijn laatste rustplaats op Urk. Daarna volgde een stille tocht, met de familie voorop. De zon schijnt nog. De verwachte regen drijft nog niet over Urk en toch hangt er deze dinsdag een grauwe waas over de vissersplaats in de Noordoostpolder. Het voor malige eiland ligt er stil bij. In het kleine centrum zijn winkels geslo ten. Het dorp rouwt massaal om de dood van de 14-jarige Dirk Post. Honderden inwoners van Urk en andere belangstellenden vullen het enorme kerkgebouw De Ark bijna in zijn geheel. Veel jeugdi gen, onder wie de leerlingen van de onderbouw van het Emelwerda college in Emmeloord. Dirk, die vorige week dood werd aangetrof fen in het Urker bos, zat op die school in havo 2. De leerlingen leggen bij aanvang van de uitvaartdienst rode en wit te rozen bij de kist van hun school- genoot. Afdelingsleider Willemsen van de onderbouw havo noemt Dirk een rustige, lieve jongen, op wie soms ook gemopperd moest worden. „Maar Dirk begreep dat we dat deden in zijn eigen be lang." Dominee Oberink leidt de dienst gedreven en is af en toe dui delijk geëmotioneerd. Hij richt zich met regelmaat tot de jongeren in de kerk en staat stil bij het mas sale verdriet en de vraag naar het waarom van de plotse dood van de jongen. „We hadden hem zo graag in onze handen gehouden", zegt Oberink. Zo'n driehonderd mensen begelei den Dirk daarna naar zijn laatste rustplaats op de begraafplaats. Daar klinkt het uit ieders mond: 'Genacht Dirk', Urks voor welte rusten. Waren in de kerk de emo ties nog redelijk onder controle ge bleven, nu laten veel klasgenootjes hun tranen de vrije loop. 's Avonds houden vrienden van Post een stille tocht. Die brengt volgens de politie meer dan twee duizend mensen op de been. Voor op loopt de familie van Post, on der wie de vader en het zusje van Dirk, en burgemeester Jaap Kroon. De tocht eindigt bij het gemeente- VïEwOOKJ Zo A/AAS-r tLKAAk t /óGtV /M t H o E- FT T O c Nj I fi_ r AMSTERDAM De 41-jarige man die wordt ver dacht van de moord op de 32-jarige crècheleidster Arzu Erbas in Am sterdam, is eerder in Turkije ver oordeeld voor moord. Volgens het Openbaar Ministerie is hij daar uit een gevangenenkamp ontsnapt. Dit bleek gisterochtend tijdens een tussenzitting op de rechtbank. Er- bas werd 10 augustus voor haar kin derdagverblijf in Geuzenveld opge wacht. Zij werd zeker twintig keer gestoken. Justitie gaat ervan uit dat de man in opdracht handelde. DEN HAAG De lijst met diploma's die geldig zijn voor gastouderopvang wordt, langer. Daardoor hoeven minder mensen een aanvullende opleiding te volgen. Dat meldde staatssecreta ris Dijksma (PvdA) gisteren aan de Tweede Kamer. Bovendien kondigt ze aan het toezicht op de kwaliteit van de opleidingen te verscherpen, om fraude te .voorkomen. Dijksma nam de maatregelen na overleg met ouders, gastouders en gastou derbureaus over de nieuwe wet Kinderopvang die 1 januari ingaat. MUSSELKANAAL De politie heeft tien jongeren uit Musselkanaal (Groningen) en omge ving aangehouden omdat die wille keurige voorbijgangers zwaar zon den hebben mishandeld met honk balknuppels. Dat maakte de politie gisteren bekend, het gaat om acht jongens en twee meisjes van tussen de 15 en 23 jaar oud. Volgens de poli tie gingen zij groepsgewijs op pad en waren dan onder invloed van drank en drugs. Ze sloegen vijftien minderjarige jongeren in elkaar. Dat gebeurde in september van dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4