uil eten 19 Nood verhoogt creativiteit www.pzc.nl Tips van de deskundige woensdag 25 november 2009 concurrentie Horecaondernemers hebben ondanks de moeilijke tijden volop vertrouwen in de toekomst. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Horecava heeft uitgevoerd. door Liseiotte Vermolen Waren de berichten eerder dit jaar nog positief, nu gaat ook de hore ca de klappen van de economische teruggang voelen. De nood doet een beroep op de creativiteit van ondernemers. Inmiddels zijn er tal van ideeën om als ondernemer het hoofd boven water te houden. Opvallend is dat een ruime meer derheid van mening is dat innova tie helpt om je te onderscheiden. De omstandigheden dwingen on dernemers creatief en innovatief te zijn. Dit uit zich soms in opvallen de, grappige, maar vooral ook effec tieve acties. Naast de creatieve ideeën van diverse ondernemers heeft Nanon Soeters zelf ook nog wat tips: Verlies vooral het sociale aspect niet uit het oog. Denk mee met de klant, verplaats je in de klant. Verklein je menukaart. Biedt minder gerechten aan. Mensen maken altijd wel een keus. Richt je niet teveel op vernieuwing. Mensen willen comfort food. Vertrouwde gerechten die een bepaald gevoel oproepen. Als je iets naast je restaurant wil beginnen, start dan iets als een afhaalwinkel waar mensen bijvoorbeeld gerechten van de kaart mee naar huis kunnen nemen. Biedt workshops aan. Laat mensen zien hoe dingen bereid worden. Tegenwoordig koken we graag zelf thuis. Ook om de kosten te sparen, maar zeker ook voor de gezelligheid. Speel hier als ondernemer op in. Hoe behoud je als ondernemer je klanten? Hoe trek je nieuwe klan ten aan? Dit zijn vragen die mo menteel zwaar wegen. Het is tegen woordig een stuk lastiger om klan ten naar je zaak te krijgen en ze te behouden. De concurrentie is enorm en het is als ondernemer af en toe moei lijk onderscheidend te blijven. Daarnaast zijn we als consument kritischer geworden en denken we twee keer na over waar we ons geld aan uitgeven. DE TRENDWATCHER Op het gebied van trends en ont wikkelingen zijn er continue veran deringen. Als ondernemer moet je blijven vernieuwen. Deze trends worden door professionals in kaart gebracht. Nanon Soeters is een van deze mensen. Met haar bureau Rozenbrood, doet zij on der meer onderzoek naar trends en ontwikkelingen en brengt deze in kaart. „Wat bij restaurants opvalt is dat er nu vooral op prijs geconcur reerd wordt", vertelt Soeters. Ze is van mening dat restaurants juist niet de nadruk moeten leggen op innovatie. „De consument wil juist het oude vertrouwde. Het so ciale aspect is van groot belang in restaurants. Dit aspect is aan het veranderen. Mensen hebben tegen woordig andere ideeën en ver wachtingen bij openbare ruim ten", aldus Soeters. „De gast ziet de horeca als het verlengstuk van zijn eigen huiskamer. In het mid den en lagere segment komt de gast om het gezellig te hebben met zijn vrienden, om vertrouwde din gen te eten en vanwege het gemak. Gasten in het hogere segment willen nog steeds graag verrast worden. Daar werkt innovatie nog steeds. In de andere seg menten kan innova tie ook, maar dan geleidelij ker." ARANGEMENTEN Naast veranderingen in de prijs zijn er tal van opvallende crea tieve ideeën ont staan. Zo zijn er bij een aantal restau rants speciale arrangementen ont wikkeld. Zo kun je een eenvoudig crisismenu kiezen voor 10 euro en kun je afdingen als het gaat om het zogeheten onderhandelingsme nu. Het ruilen van schoenen bezorgde een restaurant veel toeloop en aan dacht. Vrouwen kunnen er hun schoenen achterlaten en zelf ande re schoenen uitzoeken. Inmiddels zijn er al tachtig paar schoenen ge ruild. Ook de wijnfles gewoon op tafel zetten en het aan de gasten overla ten hoe ver ze komen lijkt te wer ken. Ongemerkt drinkt men ver volgens meer wijn en zo verhoogt de omzet per persoon. Het meest opvallende is dat klanten zelf kunnen bepalen wat ze betalen voor een menu. Onderhande lingen lijken veel voor te ko men. Het belangrijkste is dat je je als onder nemer ver plaatst in je klanten. Wat wil len ze? Waar. heb ben ze behoefte aan? Om ideeën op te doen, is luisteren naar je gasten echter van essentieel be lang. De tip van Ruud Vismans, voorzitter van de Commissie Innovatie van Konink lijke Horeca Nederland: „Vraag hen wat ze van je bedrijf vinden - en wat er volgens hen beter kan. Hier kun je veel dingen uithalen." bron: www.horecaentree.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49