uit eten 15 4Prima maat; dat willen chef woensdag 25 november 2009 trend Tegen de klok van half vier 's ochtends begint inkoper Patrick Sterkens tekenen van serieuze ongerustheid te ver tonen. Hij móet scoren. door Hessel de Ree Sterkens stiefelt al anderhalf uur vergeefs langs de winkels van de tientallen vishandelaren op Rungis: „Het waait al dagen langs de Europese kusten. Veel kleine visbootjes varen niet uit. Het aanbod is niet groot." Niet alleen culinaire trends maar ook kliipaat en zelfs het dagelijkse weer beïnvloeden het professionele le ven van een inkoper. Sterkens zal en moet deze dinsdag drie verse vissen binnenhalen voor de traditionele weekaanbie- dingen in alle Sligro-vestigingen. „Baudit-oesters uit Marenes Oléron. Die neem ik. Da's één." De ervaren inkoper probeert de zilte delicatesse al enige tijd bij Sligro-klanten te pushen. Met succes kennelijk, want hij bestelt een volle pallet. Even later stuit hij op kisten dorade grise, (grijze) zeebrasem. De prijs is billijk, dopartij groot genoeg. „En de maat is ook prima: één visje pas precies op een bord. Dat willen chef-koks graag." TONIJN Sterkens loopt met een grote boog om de lichamen van prachtige blauwvintonijnen. „Dat is een bedreigde diersoort. We kopen liever duurzaam gevan gen of gekweekte vis. Dat is een ecologische, maatschappelijke trend", licht woordvoerder Marco lansen van het Sligro-hoofdkan- toor in Veghel toe. Hij ziet nóg een nieuwe trend in de gastrono mie, een economische: „Goedkope re ingrediënten, door de crisis: kweekzalm in plaats van tarbot bij voorbeeld." „Haha", kraait Sterkens, „en daar ligt nummer drie. gekweekte gam ba's uit Madagaskar. Wat prijziger De Sligro Food Group (jaarom zet 2,t miljard euro inclusief onder meer Golf- en EM-TE-su- permarkten) is een van de groot ste horecaleveranciers van Nederland. Het bedrijf heeft 45 groothandels, waaronder die in Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes, Vlissingen en Ter- neuzen. De filialen richten zich vooral op restaurants uit de mid denklasse. Sligro heeft 60.000 producten in het assortiment. Het bedrijf kent in Nederland ei gen vis-, vlees- en groentebedrij- Rungis in Parijs is de grootste en beroemdste voedselmarkt ter wereld. Winkeliers en hore caleveranciers uit de regio ko pen hier vanouds 's nachts hun verse producten, vandaar de bijnaam Buik van Parijs. In middels is Rungis verworden tot een internationaal voedsel- knooppunt dat dient als distri butiecentrum voor Europa. Het terrein met de markthal len is stad binnen een stad met een eigen wegennet, oplei dingscentra, busstation, ran geerterrein en tientallen res taurants. Jaarlijks passeren 6,7 miljoen (vracht)wagens de poort. De jaaromzet bedraagt 1,6 miljoen 'ton waaronder 930.000 ton groenten en fruit, 326.000 ton vlees, 155.000 ton vis, 104.000 ton specialiteiten, 75.000 ton melk- en kaaspro ducten en 54 miljoen snijbloe men en planten. cus. De kaashal zelf lijkt op een overvol racecircuit waar tientallen heftruckchauffeurs stoïcijns op en neer rijden. „Hier gebeuren de meeste ongelukken op Rungis", waarschuwt Sterkens. „Ach" relativeert collega Stuij, „het is vandaag niet eens druk." De groentehal is de volgende stop. Sterkens controleert pallets vol wilde paddestoelen en koopt extra tomaatjes. Geen eekhoorntjes- brood vandaag. „Veertig euro per kilo. Veel te duur." Tegen zes uur 's zit de trailer prop vol. Leo vertrekt meteen naar het distributiecentrum in Gilze van waar de producten in de loop van dinsdag over de SUgro-filialen in Nederland worden verspreid. Sterkens mailt via zijn telefoon de inkoopprijzen door. De vaste klanten weten dinsdag middag via de mail al welke waren ze vanaf woensdagmorgen in de Sligro-filialen kunnen kopen. ling van een vaste klant intussen een hele mahi mahi op de kop. De kakelverse goudmakreel is (nog) tamelijk onbekend in de Nederlandse horecakeuken. „Rauw en gegrild heerlijk." Misschien een nieuwe trend? BIJENKORF Nachtelijk Rungis is een gastrono mische bijenkorf waarin het kri oelt van de duizenden kopers, ver kopers, vervoerders en commissio nairs. Sterkens schudt aan de lo pende band handen en houdt tal loze sociale praatjes, ook met 'con- cullega's uit Nederland', bijvoor beeld het inkoopteam van Ha- nos-ISPC. Inmiddels rent ook Leo Stuij over de marktvloer. De vrachtwa genchauffeur vormt een hecht kop pel met Sterkens. Samen zetten ze de gekochte handel op pallets en rijden die in de koeltrailer. Rond vier uur verruilt het Sterkens de honderden meters lange vishal voor de kaashal. Hij inspecteert een tiental pallets met Franse kaasjes: „Verdorie de Münsterkaas is omgevallen!" Het vergt intussen de nodige stuurmanskunst en diplomatie van Stuij om tussen de tientallen manoeuvrerende vrachtwagens zijn truck precies te parkeren voor de laadsluis. Ongeduldige collega's claxonneren, anderen maken druk gebaren. ONGELUKKEN Het is een wonderlijk logistiek cir dan de kleine garnalen, maar onge looflijk van smaak." Het is de kunst van de inkoper om de chefs van de visafdelingen thuis te porren voor dit product. „Zij moeten vervolgens de restaurants zien te winnen en die moeten op hun beurt de gasten overtuigen", schetst Sterkens de onzekere keten van leverancier tot bord. De inkoper pelt en proeft een Afri kaanse garnaal en tikt op bestel ven maar koopt ook in op de wereldberoemde markt van Run gis. Daar is Patrick Sterkens (41) uit Breda sinds vijfjaar de vaste inkoper. Twee keer per week, dinsdag- en donderdagmorgen, laadt hij er een koeltrailer vol bij zondere gastro nomische producten, meest kazen, verse vis en v 1 groen- S V 4 tes. MSj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45