uit eten 13 Fooi voor Susan Boyle woensdag 25 november 2009 column Over hoofdredacteuren bestaan misverstanden. Vele. Eén daarvan is dat zij met regelmaat exquise restaurants bezoeken, alwaar zij een korte, maar trefzekere blik op de wijnkaart werpen en vervolgens in volledige ge moedsrust de rekening afwachten. Dat was niet geheel bezijden de waarheid toen ik zelf leerling-verslaggever was. De hoofdredacteur behoorde destijds tot de kaste der journalistieke Brahmanen, troonde ver weg en werd zonder voorbehoud aange sproken met 'U\- Maar de nivellering heeft haar tol geëist. Ook op het ge bied van culinaire secundaire arbeidsvoorwaarden. Een Van Dobbe-kroket is tegenwoordig de maat. Beeldvorming is evenwel hardnekkig. Want daarop stoelt kennelijk het verzoek om een stukje te schrijven over fooien. Veronderstellende dat ondergetekende op dat gebied een bovengemiddelde expertise zou hebben. Welnu; ik geef fooien. Zoals iedereen. Omdat het zo hoort. Gewoon 5 tot 10 vertaald in een afronding naar boven. Immers, ik wil na een gezellig avondje het etablissement niet achtervolgd door een misprijzende blik verlaten. Het geven van een fooi (van het Franse voie weg, reis) is weliswaar vrijwillig, maar ga daar over maar eens met gladgestreken gezicht in conclaaf met een taxichauffeur op het Rembrandtsplein of een Rotterdamse serveerster. Meestal geef ik dus niet uit volle overtuiging. Omdat de keukenbrigade - en primair gaat het om hun prestaties - zelf nooit fooien krijgt. Fooien gaan meestal in één grote pot, waarmee de persoonlijke waardering voor de dienstverlening teloorgaat. En fooien dienen feitelijk ter compënsatie van een weinig riante salariëring in de ho reca. Niet voor niets heeft de fooi volgens de Dikke van Dale ook een negatieve betekenis. In de zin van schijn tje, vaak gebruikt in combinatie met afschepen. Al wil ik er ook weer niet te principieel over doen. De discussie over het geven van fooien wordt meestal ge voerd door de mensen die fooien geven en niet door de genen die ze ontvangen. Maar, tegen die uiterst voorkomende caissière zeg je toch ook niet "laat de rest maar zitten" als je 18,20 euro betaalt met een briefje van twintig? En de fooi-cultuur verschilt per land. In de Verenigde Sta ten vormen fooien een substantieel deel van de belo ning. Een fooi van minder dan 15 geldt in New York als een belediging van de ober. Logisch dat in Amerika veel onderzoek is gedaan naar fooien. En wat blijkt? Fooien hebben nauwelijks enige relatie met het gebode- ne. Mensen geven uit gewoonte en gene om niets te ge ven. Uit de VS komen ook eindeloos veel 'tips voor tips'. Va riërend van 'Hurk bij het opnemen van bestellingen', 'Gun de klant jouw gulste lach' tot 'Raak de gast sub tiel' aan. Ik geloof niet dat het bij mij zo werkt. Ik geef toch wel een fooi. Tenzij de kok er echt een vreselijk potje van heeft ge maakt, het inlevend vermogen van de ober niet uitstijgt boven dat van John Cleese of de serveerster een eeneii ge tweelingzus van Susan Boyle is. Seksistisch incorrect. Statistisch correct. Want mannen geven meer fooien dan vrouwen, en sowieso als ze met een vrouw uit eten zijn. En een aantrekkelijke serveerster, krijgt van de an dere sekse gemiddeld 25 meer fooi. Johan van Uffelen COLOFON fotografie Aad Meijer vormgeving Angela van Eek sales Team Zeeland 0118 434070 coördinatie Herbert Kats Ook de wekelijkse UitGids besteedt aandacht aan uitgaan en restaurantbezoek. Voor nog meer info: www.pzc.nl/eten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43