Kennisgeving Kernenergiewet Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer Startnotitie milieu-effectrapportage voor een nieuwe onderzoeksreactor Pallas De Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer maakt, mede namens de Ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit het volgende bekend: Op 17 november 2009 is van de Nuclear Research and consultancy Group v.o.f. te Petten een startnotitie voor de milieu-effectrapportage (m.e.r.) ontvangen in verband met hun plan tot het Bouwen en het bedrijven van een nieuwe onderzoeksreactor genaamd 'Pallas' Achtergrond Initiatiefnemer voor het project is de Nuclear Research and consultancy Group v.o.f. (verder: NRG). NRG is vergunninghouder van de bestaande Hoge Flux Reactor (HFR) te Petten. De HFR is een onder zoeksreactor die wordt gebruikt voor de productie van medische radio-isotopen en voor technologisch en wetenschappelijk onderzoek. De reactor is sinds 1961 in bedrijf. De HFR is veilig maar oud. De kans op technische problemen en stopzetten van de productie van medische isotopen neemt hierdoor toe. Dat leidt tot verminderde beschikbaarheid van radiofarmaca in Nederland, Europa en wereldwijd. NRG heeft daarom plannen voor de bouw van een nieuwe moderne reactor in Nederland, met de naam Pallas. De nieuwe reactor zal de bestaande HFR vervangen. De voorbereidingstijd voor de bouw van een nieuwe reactor bedraagt al gauw enkele jaren en daarom start NRG op dit moment met het project voor een nieuwe onderzoeksreactor. Voor de vestiging van de nieuwe reactor zijn nog twee locaties in beeld: Petten en Borssele. NRG heeft op dit moment nog geen keuze tussen beide locaties gemaakt. Voor een nieuwe onderzoeksreactor zijn vergunningen nodig op grond van de Kernenergiewet (artikelen 15, 29 en 34) en de Wet verontreiniging oppervlaktewateren (artikel 1). Daarnaast moeten er besluiten worden genomen op grond van onder meer de natuurwetgeving. Voor de besluitvorming over de onderzoeksreactor moet ook een milieu-effectrapport (MER) worden gemaakt. Een MER is een rapport waarin alle milieugevolgen van de onderzoeksreactor en een aantal alternatieven daarvoor systematisch en objectief worden beschreven. Het doel van een MER is om ervoor te zorgen dat het milieu een volwaardige plaats krijgt in de vergunningbesluiten die moeten worden genomen. Procedure Voorde bouw van een nieuwe onderzoeksreactor moet voorafgaand aan de vergunningprocedure een m.e.r.-procedure worden doorlopen. De m.e.r.-procedure start met deze kennisgeving. De m.e.r.-procedure kent vijf stappen: 1. NRG dient een startnotitie m.e.r. in voor een nieuwe onderzoeksreactor. 2. Iedereen kan zijn of haar mening geven over de startnotitie m.e.r. 3. De Commissie voor de m.e.r. geeft advies aan de Ministers over de richtlijnen voor het MER. In dit advies worden ook de reacties op de startnotitie m.e.r. meegenomen. 4. De Ministers stellen de richtlijnen vast waaraan het MER moet voldoen. 5. NRG stelt op basis van de richtlijnen een MER op. Tijdens de m.e.r.-procedure worden geen besluiten genomen over de Kernenergiewetvergunning en de overige benodigde vergunningen. Dat gebeurt pas nadat NRG het MER heeft "afgerond en een vergunningaanvraag heeft ingediend. In het vergunningbesluit wordt beslist of NRG een onderzoeks reactor mag bouwen. Ook in het kader van de vergunningprocedure is het voor eenieder mogelijk om in te spreken. Op dit moment bevinden we ons bij stap 2: U kunt uw mening geven over de startnotitie. Waar kunt u de startnotitie m.e.r. vinden? De startnotitie ligt vanaf 26 november 2009 tot en met 15 januari 2010 ter inzage op de volgende plaatsen: - FrontOffice van de afdeling Documentaire Informatie van het Ministerie van VROM, Rijnstraat 8 te Den Haag. Dit FrontOffice is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 17.00 uur. Bij toegang tot het ministerie is identificatie verplicht. - Provincie Noord-Holland, Dreef 3 te Haarlem. Het provinciehuis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00 uur tot 17.00 uur. - Rijkswaterstaat Noord-Holland, afdeling Water en Scheepvaart, Vergunningverlening en Handhaving, Toekanweg 7.te Haarlem. Het gebouw is geopend op maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. - Gemeentehuis van Anna Paulowna, De Verwachting 1 te Anna Paulowna. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 16.00 uur en op maandagavond van 17.00 uur tot 19.00 uur. - Gemeentehuis van Bergen, Jan Ligthartstraat 4 te Alkmaar. Het gemeentehuis is geopend op maandag, donderdag en vrijdag van 8.30 uur tot 12.30 uur, op dinsdag en woensdag van 8.30 uur tot 16.30 uur en op donderdagavond van 17.00 uur tot 20.00 uur. - Gemeentehuis van Den Helder, drs. F. Bijlweg 20 te Den Helder. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 12.00 uur. - Gemeentehuis van Harenkarspel, Oostwal 2 te Tuitjenhom. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur. - Gemeentehuis van Niedorp, de Meet 1 te Nieuwe Niedorp. Het gemeentehuis is geopend op maandag toten met vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur. - Gemeentehuis van Schagen, Laan 19 te Schagen. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.00 uur tot 12.00 uur. - Gemeentehuis van Zijpe, Schagerweg 97 te Schagerbrug. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur. - Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 6 te Middelburg. Het informatiecentrum is geopend op afspraak, telefoon 0118 - 63 14 00. - Rijkswaterstaat Zeeland, afdeling Vergunningverlening en Handhaving, Poelendaelesingel 18 te Middelburg op voorafgaande afspraak, telefoon 0118 - 62 23 87. Op werkdagen te bereiken van 9.00 uur tot 12.00 uur envan 13.00 uur tot 16.00 uur. - Openbare bibliotheek van de gemeente Borsele, Stengeplein 1 te Heinkenszand. De bibliotheek is geopend op maandag, Woensdagen vrijdag van 14.00 uur tot 20.30 uur. - Gemeentehuis van Borsele, Stevenate.10 te Heinkenszand, het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 12.30 uur. - Stadskantoor Goes, M.A. de Ruijterlaan 2 te Goes. Het stadskantoor is geopend op maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.30 uur, donderdagavond van 17.00 uur tot 20.00 uur en zaterdagochtend van 10.00 uur tot 12.00 uur. Waarom inspreken? U krijgt de gelegenheid te reageren op de startnotitie milieu-effectrapportage van NRG over de door NRG geplande bouw van een nieuwe onderzoeksreactor 'Pallas'. In uw reactie kunt u onder meer aangeven of u de door NRG in de startnotitie gegeven informatie voldoende vindt om als uitgangspunt te dienen bij het door NRG op te stellen milieu-effectrapport. Ook kunt u in uw reactie alternatieven aangeven voorde geplande activiteit, die nog niet in de startnotitie staan. Uw inspraakreactie kan leiden tot uitbreiding van de te onderzoeken (milieu-)effecten en daarmee doorwerken in het door NRG op te stellen milieu-effectrapport. Tot en met 15 januari 201 o heeft u de mogelijkheid om zowel mondeling als schriftelijk in te spreken. Voor meer informatie zie ook: www.vrom.nl/nieuweonderzoeksreactor. - Gemeentehuis Kapelle, Kerkplein 1 te Kapelle. Het gemeentehuis is geopend op maandag en op woensdag van 9.00 uur tot 16.00 uur, op dinsdag en op vrijdag van 9.00 uur tot 13.00 uur en op donderdag van 9.00 uur tot 13.00 uur en van 17.00 uur tot 20.00 uur. - Gemeentehuis van Middelburg, Kanaalweg 3 te Middelburg. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 16.30 uur. - Gemeentehuis Noord-Beveland, Voorstraat 31 te Wissenkerke. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met donderdag van 8.30 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 15.00 uur en op vrijdag van 8.30 uur tot 12.00 uur. - Gemeentehuis van Veere, Traverse 1 te Domburg. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met woensdag en op vrijdag van 9.00 uur tot 16.00 uur en op donderdag van 9.00 uur tot 19.00 uur. - Gemeentehuis van Vlissingen, Paul Krugerstraat 1 te Vlissingen. Het gemeentehuis is geopend op maandag tot en met woensdag en op vrijdag van 9.00 uur tot 16.00 uur en op donderdag van 9.00 uur tot 19.00 uur. Ook is de startnotitie m.e.r. in te zien op de website www.vrom.nl/nieuweonderzoeksreactor. Informatiebijeenkomsten Om ervoor te zorgen dat iedereen zo goed mogelijk is geïnformeerd, worden er twee informatie bijeenkomsten georganiseerd. Deze bijeenkomsten bestaan uit twee delen. In het eerste deel van de bijeenkomst wordt informatie gegeven over de procedure en de inhoud van de startnotitie. Ook kunt u hierover dan vragen stellen. In het tweede deel kan iedereen mondeling zijn of haar reactie geven op de inhoud van de startnotitie. De bijeenkomsten worden gehouden op: - 7 december 2009 van 19.00 uur tot 22.00 uur in Vergader- en Congrescentrum De Stenge, Stengeplein 1, 4451 CL Heinkenszand; -10 december 2009 van 19.00 uur tot 22.00 uur in Recreatiepark De Watersnip, Pettemerweg 4,1755 KK Petten aan Zee. Het programma voor de informatiebijeenkomsten kan worden gedownload van de website www.vrom.nl/nieuweonderzoeksreactor. Een halfuur voor aanvang van de informatiebijeenkomsten wordt de zaal geopend Aanmelden In verband met de organisatie horen we graag van tevoren of u op 7 of 10 december aanwezig bent. U kunt zich aanmelden per e-mail via Postbus.OnderzoeksreactorPallas@minvrom.nl. Ook kunt u zich telefonisch aanmelden bij het Inspraakpunt nieuwe onderzoeksreactor Pallas (070 - 339 49 91). Nadere informatie Voorvragen over de inhoud van de startnotitie of over de inspraakprocedure kunt u terecht bij het Inspraakpunt nieuwe onderzoeksreactor Pallas, telefoon 070 - 339 49 91 of per e-mail: Postbus.OnderzoeksreactorPallas@rriinvrom.nl, onder vermelding van 'Startnotitie Pallas'. Ook op de websitewww.vrom.nl/nieuweonderzoeksreactorkuntu terecht voor nadere informatie. Tot wanneer en hoe kunt u reageren op de startnotitie m.e.r.? U kunt tot en met 15 januari 2010 reageren op de startnotitie nieuwe onderzoeksreactor 'Pallas'. U kunt daarmee invloed uitoefenen op deinhoud van de richtlijnen en op het door NRG te maken MER. Reageren kan zowel schriftelijk als mondeling. Schriftelijk U kunt uw schriftelijke reactie, onder vermelding van 'Startnotitie Pallas', sturen naar: Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer Portefeuille Milieu, Directie Risicobeleid/IPC 645 Postbus 30945, 2500 GX Den Haag Per e-mail kunnen reacties worden ingediend bij Postbus.OnderzoeksreactorPallas@minvrom.nl onder vermelding van 'Startnotitie Pallas'. Mondeling Mondeling reageren kan op twee manieren. Tijdens de twee hierbovengenoemde informatie bijeenkomsten en bij het Inspraakpunt nieuwe onderzoeksreactor Pallas, telefoon 070 - 339 49 91. Wat gebeurt er met uw reactie? Alle inspraakreacties worden door de Commissie voor de m.e.r. betrokken bij het opstellen van het advies voor de richtlijnen voor het door NRG op te stellen MER. Dit advies voor de richtlijnen zal naar de reacties verwijzen indien deze nieuwe inzichten aan de orde stellen over specifieke lokale milieu omstandigheden. Het advies wordt op de VROM-website geplaatst. Nadat de Ministers het advies voor de richtlijnen van de Commissie voor de m.e.r. hebben ontvangen, stellen zij de richtlijnen vast waaraan het MER moet voldoen. Zij betrekken hierbij de reacties en het advies van de Commissie voor de m.e.r. Na vaststelling van de richtlijnen ontvangen de individuele insprekers: - een notitie met de hoofdlijnen van alle reacties, - het advies van de Commissie voor de m.e.r. en - de vastgestelde MER-richtlijnen. Verwacht wordt dat dit in het tweede kwartaal van 2010 gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30