D Topkok is zélf ster geworden 21 zeeland Liever een Minister onderzoekt of geld regionale omroepen eerlijk wordt verdeeld PZC woensdag Tegenaanval WBBBKBnMmmmmmMlÊaKÊm De krant 5 weken voor 15 euro! Zeeland staat met acht Michelinsterren culinair aan de top van Nederland. Sergio Herman is het boegbeeld. woensdag 25 november 2009 door Ernst Jan Rozendaal e ZMF is nog niet jarig. Weliswaar viert de koe pel van Zeeuwse na tuurbeschermingsorga nisaties volgende week zijn zilve ren jubileum, maar ik zie direc teur Tjeu van Mierlo nog niet met een feestmuts op door de Hedwi- gepolder hossen. Daarvoor ligt zijn organisatie te veel onder vuur. De Staten van Zeeland heb ben onlangs flink gekort op de subsidie van de ZMF. Een meer derheid van de politici vindt dat het overheidsgeld te vaak ge bruikt wordt om te procederen tegen overheidsmaatregelen. Wat een malle redenering. Organisa ties als de ZMF komen op voor de natuur. Daarvoor gebruiken ze al le beschikbare legale middelen. Geeft de rechter ze gelijk, bijvoor beeld in kwesties als de mosselvis serij en de verdieping van de Wes- terschelde, dan ligt de fout niet bij de ZMF maar bij de overheid. Uit frustratie wordt vervolgens de subsidiekraan dichtgedraaid. De frustratie druipt ook af van veel ingezonden brieven en reac ties op internet. Hadden natuurbe schermers vroeger het imago van vriendelijke boskabouters, tegen woordig nemen Jan en alleman zonder aarzeling termen als 'de groene maffia' en 'de groene leu gen' in de mond. Lange tijd leken de natuurbescher mingsorganisaties de publieke schrobbering lijdzaam te onder gaan, maar sinds kort zijn ze in de tegenaanval. Zo zaten tijdens het Westerscheldedebat van de PZC minstens evenveel voorstanders van ontpoldering in de zaal als te genstanders. Wat aan één van de laatsten de opmerking ontlokte dat kennelijk alle boswachters- verloven waren ingetrokken. En het subsidiebesluit van de Zeeuw se Staten wordt door veel brief schrijvers in de PZC overtuigend afgekraakt. Er is zelfs een toeloop aan nieuwe leden voor de ZMF. Ik zou sympathisanten wel willen waarschuwen niet door te slaan in hun enthousiasme. Zo zat deze week een luchtje aan de uitslag op onze internetstelling, vanwege een abnormaal grote respons van ZMF-aanhangers. Dat was nou echt een groen leugentje. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E; zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis 'en neem aansluitend: D een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) O een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088-01399 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zofgvuldig om met penoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie STERRENKOKS door Cornelleke Blok Vlaanderen zat gister avond aan de buis ge kluisterd om te zien wie de finalisten werden van het televisie programma 'De beste hobbykok van Vlaanderen'. Sergio Herman en zijn Vlaamse collega Peter Goossens beoordelen in het programma de kookkunsten van amateurkoks. Topkoks kregen gisteren de jaarlijk se Michelin-sterren toebedeeld. Maar steeds vaker treden ze zélf op als ster. „Ik denk dat Sergio Herman in Vlaanderen moeilijk over straat kan lopen. Hij staat in alle bladen. Het programma is een enorme hit", beweert programmatie-mana- ger Luc D'Haene van de Vlaamse Media Maatschappij. „Goossens en Herman zijn echte artiesten. Ze praten zó gepassioneerd over hun vak. Ze doen iets met eten wat ge wone mensen niet kunnen. Hun kennis is fenomenaal. Voor die amateurkoks is het alsof ze voetbal les krijgen van Maradona. Boven dien kunnen ze in gewone men sentaal uitleggen wat ze aan het doen zijn. Hoe Sergio over eten babbelt, dat is een zegen. Hij is pit tig en kan goed uitleggen. En het is een mooie man hè. Hij heeft sex appeal." Ook in Nederland duiken chef koks regelmatig op in kookpro- gramma's op televisie. Onlangs wa ren Sergio Herman en de andere Nederlandse driesterrenkok ion- nie Boer (De Librije in Zwolle) nog te zien in het RTL-program- ma 'Topchef Vips'. Herman schreef daarnaast het kookboek 'Puur Zeeland'. Ook de minder bekende koks hou den het niet alleen bij het fornuis. Eigenaar lannis Brevet van twee sterrenrestaurant Inter Scaldes in Kruiningen schreef zijn eigen kookboek: Cuisine Art, net als Edwin Vinke van De Kromme Wa tergang in Hoofdplaat (één ster). Eten en koken zijn hip. En daar mee verwerven chefkoks steeds meer status, zegt culinair trend- watcher Anneke Ammerlaan. Ze schrijft al jarenlang over koken voor tijdschriften en gaf zelf ook kookboeken uit. „In tegenstelling tot Frankrijk was eten in Neder land nooit belangrijk. Als je vroe ger vertelde dat koken of eten je hobby was, dan keken mensen je meewarig aan. Muziek en kunst hadden die status wél. Nu zie je voor het eerst dat koks sterren zijn. Koken is bij de hogere kun sten gaan horen. lamie Oliver heeft op televisie de trend gezet in Engeland. Hartstikke leuk. Mensen krijgen via die televisieprogram ma's meer informatie over eten en weten beter hoe ze ermee om moeten gaan. Eten is geen last meer, maar een lust." En de sterrenrestaurants zijn niet langer alleen toegankelijk voor rij kelui, weet Ammerlaan. „Topres taurants moeten het niet meer hebben van de elite, maar van de voyeurs. Mensen gaan naar het res taurant met de instelling: 'eens kij ken of die kok écht zo goed kookt als 'ie zegt'." Dat legt volgens Ammerlaan een extra grote druk op de schouders van de chefkok. „Een topkok als Sergio Herman kan alleen floreren als hij z'n huiswerk goed doet. Hij móet wel veel in de keuken staan. Die Michelin-ster is een titel voor de chefkok, terwijl het vroeger een titel voor het restaurant was. Als het eten een dag niet goed is, heeft hij een probleem. Dan loopt hij het risico een ster te verliezen. Ge loof me, harder kan je niet vallen. Sergio Herman heeft jarenlang geïnvesteerd in een heel goed res taurant. Nu kan hij een beetje oog sten." door Sheila van Ooorsselaer T" ean Pierre l'Empereur, eige- I naar van een heus frituurimpe- I rium in Sluis kan zich een béétje meten met Sergio, die Sluise kok die zo bekend is dat hij geen achternaam meer nodig heeft. Is Oud Sluis sowieso het bes te restaurant van Zeeland, l'Empe reur bestiert de beste cafetaria van de provincie. Friet met sterren, zo- door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Ronald Plas- terk (PvdA, Cultuur) wil onderzoe ken of regionale omroepen in klei ne provincies, zoals Omroep Zee land, voldoende subsidie krijgen. Hij wil weten of het rijksgeld eer lijk genoeg over de provincies wordt verdeeld. Plasterk zei dat gisteravond in de 1\veede Kamer. Hij voert de studie pas uit als de regionale omroepen en de provincies het zelf willen. „Een andere verdeling van geld kan betekenen dat grote provin cies minder krijgen", zei Plasterk. In het debat verdedigde CDA-Ka- merlid Joop Atsma zijn nota Stem men uit de Regio. Het stuk be schrijft de huidige en toekomstige positie van de regionale omroe pen. „Wil de regionale omroep de sterke positie behouden, dan moe ten bakens worden verzet", aldus Atsma. Hij stelt voor om 15 mil joen euro extra uit te trekken. Vooralsnog lijkt daarvoor geen Ka mermeerheid. Het Rijk geeft de provincies jaar lijks 132 miljoen euro voor financie ring van regionale omroepen. Om dat de minister vindt dat omroe pen een steuntje kunnen gebrui ken, stelde hij onlangs een paar miljoen extra beschikbaar (onder andere voor internet). „Regionale omroepen moeten niet alleen nieuws brengen, maar ook de re gionale identiteit versterken. Daar aan is behoefte in een wereld die globaliseert." Hij deelt de zorgen van de Kamer dat omroepen in Zeeland en Flevo land te weinig krijgen om kwalita tief goede programma's te maken. Toch wil Plasterk niet nog eens in de buidel tasten. „De provincies trekken niet veel meer uit dan waar de Mediawet ze toe verplicht. Als inwoners meer geld willen voor hun regionale omroep, moe ten ze op een partij stemmen die dat voorstaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2