Aparte status plattelandshuis zeeland 25 Schermutseling in de polder bij Colijnsplaat kpn EX-BOERDERIJ Niet klagen over geur en geluid Kinderen kiezen beste Zeeuwse nieuwsfoto Doe snel de Digitenne Bespaarcheck. (¥1 Digitenne -- M De Slag om de Schelde woensdag 25 november 2009 Vul je postcode in op kpn.com/bespaarcheck of vraag ernaar in de winkel. Postcode 6828 AG Huisnummer 25 Direct tv-kijken voor st.50 per maand. kpn winkel Lange Vorststraat 46, Goes Middelburg stuitje aan door Jeffrey Kutterink den haag - De provincie Zeeland is blij verrast dat plattelandswonin gen een aparte status krijgen. Ge deputeerde Toine Poppelaars (CDA, Vitaal Platteland): „We heb ben in Zeeland nogal wat klagers. Het is goed dat wordt geregeld dat iemand die op het platteland woont verdraagzamer moet zijn." De Tweede Kamer wil dat platte landswoningen een aparte status krijgen. De Kamer hoopt daarmee problemen op te lossen rond de bewoning van voormalige boerde rijen. CDA-Kamerlid Ruud van Heugten heeft met steun van PvdA, VVD eij. SGP een motie ingediend die minister Jacqueline Cramer (Pv dA, VROM) vraagt om voor 1 juli 2010 met een wetsvoorstel te ko men, die regelt dat gemeenten de bestemming 'plattelandswoning' kunnen toepassen. De nieuwe bestemming moet het mogelijk maken een boerderij die geen deel meer uitmaakt van een boerenbedrijf, te bewonen, zonder dat er conflicten ontstaan met agra riërs in de omgeving over beper kingen op het gebied van bijvoor beeld geluid- en stankoverlast. De ze zomer presenteerde Van Heug ten een initiatiefnota voor de plat telandswoning. Volgens het Ka merlid zijn er naar schatting meer dan vijfduizend voormalige boer derijen. Na afsplitsing van een boerenbe drijf blijft de ex-boer er vaak wo nen. Of het bedrijfspand wordt verkocht aan iemand die graag op het platteland wil wonen. Daar door ontstaat er op het gebied van milieuwetgeving een gewone wo ning met allerlei gevolgen voor omliggende agrarische bedrijven. Poppelaars: „Het kan niet zo zijn dat je op het platteland gaat. wo nen en dan vervolgens klaagt over boeren die 's ochtends vroeg gaan werken of die met een mestkar rondrijden. Maar dat gebeurt wel." De provincie Zeeland en de ZLTO strijden al jaren voor andere regels voor wonen op het platteland. Ze boden toenmalig minister Cees Veerman een nota daarover aan. En in Veere en Hulst zijn projec ten gestart om soepeler met be stemmingsplannen om te gaan. „Dat krijgt nu een wettelijke soli de basis en daarmee een mooi ver volg." Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind deze maand terug. door Ben Jansen In de slagschaduw van de zwa re gevechten in West-Zeeuws- Vlaanderen en op Walcheren hebben de Canadezen tussen 30 oktober en 4 november Tholen en Sint-Philipsland in handen gekre gen. Daarmee is in Zeeland de si tuatie bereikt die tot aan het eind van de oorlog zal voortduren: Zeeuws-Vlaanderen, Zuid- en Noord-Beveland, Walcheren, Tho len en Sint-Philipsland zijn be vrijd, maar de Duitse bezetting van Schouwen-Duiveland is nog niet ten einde. Een plan om met een door te stoten naar het eiland, de operatie Sailmaker, wordt niet uitgevoerd. Pas op 7 mei 1945 zal ook voor Schouwen-Duiveland de oorlog voorbij zijn. Intussen loopt het front dwars door Zeeland. Ondanks dat de geal lieerden de operatie Sailmaker heb ben geschrapt, doen zich regelma tig schermutselingen voor. Soms nemen geallieerden poolshoogte op Schouwen-Duiveland en soms landen Duitse patrouilles op de Be- velanden, Tholen en Sint-Philips land. Om de paraatheid van de vij and op de proef te stellen en om vernielingen aan te richten. In de nacht van 24 op 25 novem ber 1944 steekt zo'n Duitse een heid, 26 man sterk, de Oosterschel- de over naar Noord-Beveland. Met de opdracht een uitwateringssluis vliegteam boven Zeeland Airport (Ruben Oreel). In de categorie 'Sport' werd de NK Surf Tour in Domburg ge kozen (Ruben Oreel). In de categorie 'Vrij' viel de keuze op een katje in het dierenasiel in Vlissingen (Lex de Meester). De nationale verkiezing is op 9 januari 2010. bij de Nieuw- en Oud-Noord-Be veland bij Colijnsplaat te verwoes ten en de hervormde kerk in het dorp op te blazen. De Duitse landing blijft aanvanke lijk onopgemerkt. De militairen dringen een boerderij binnen. Een knecht en een man die er geëvacu eerd is, weten te ontkomen en alar meren de in Colijnsplaat gestatio neerde eenheid van de Prinses Ire- nebrigade. Die komt in actie. Er ontstaat een hevig vuurgevecht. Nadat Britse artillerie zich in de strijd heeft gemengd, geven de Duitsers zich over. De Nederland se luitenant Ian Havelaar sneuvelt. Hij wordt geëerd met een plaquet te en zijn helm in de muur van de hervormde kerk en een naar hem genoemde straat. De verhalen over de Slag om de Schel de worden in een speciale, geïllustreer de uitgave gebundeld. Het boek ligt 12 december in de Zeeuwse boekhandels. MIDDELBURG - Leerlingen van groep 8 van basisschool De Vossenburch uit Middelburg hebben drie Zeeuwse nieuwsfoto's geselecteerd, die de krant opstuurt naar de nationale Krantenfoto Kinderjury. In de categorie 'Re gio' kozen de leerlingen voor een foto van een stunt-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27