zeeland 119 werkt beter dan een e-mailtje' Eén plek voor streekdrachten Gedenksteen Wibauts huis Lange Noordstraat woensdag 25 november 2009 W 'De belangstelling wisselt. Soms komen er zes mensen tegelijk binnen 'Waarom plaatst de gemeente de bankjes aan de President en een andere dag zie je niemand' Michei van Driei, gemeente viissingen Rooseveltlaan niet gewoon terug?' bewoonster van Ter Reede Servicebus brengt gemeente dichterbij door Annemarie Zevenbergen De servicebus wiegt in de harde wind. Er is weinig volk op straat. Slechts een enkele hon- denuitlater trotseert het weer. Geen topdrukte dus voor de servi cebus van de gemeente Vlissingen, die geparkeerd staat bij Ter Reede. Peter Stok zit achter zijn laptop. Senseo-apparaat bij de hand, even als internet, een kacheltje en een witte vouwfiets. Voor 'als we ter plekke willen kijken'. Stok bemant de bus en wacht... „Het is hier over het algemeen een rustige plek", verontschuldigt hij zich voor het gebrek aan belangstel ling. Echt erg vindt hij dat overi gens niet, want de 'busbeman ning' kan gewoon werken. „Ik kan hier hetzelfde doen als op kantoor, dus het is geen verloren tijd als er niemand komt." Eind mei dit jaar introduceerde Vlissingen haar servicebus. Doel was om directer met de burger in contact te komen. Die kan er op zijn beurt klachten, opmerkingen, suggesties of vragen over de open bare ruimte kwijt. Dat kan uiteen lopen van een losliggende stoepte gel en overlast door hangjongeren tot kapotte speeltoestellen en infor matie over de vooruitgang van bij voorbeeld het Scheldekwartier. Hoewel het antwoord op die laat ste vraag waarschijnlijk niet zo één, twee, drie te geven is. De bus rijdt in de even weken door de gemeente en staat dan op een aantal vastgestelde plaatsen. Zo kunnen bewoners van de wijk Paauwenburg op maandag de hele De servicebus van de gemeente Vlissingen is op 29 mei gestart. Iedere even week rijdt de bus door de gemeente. Doel: directer contact tussen bur ger en gemeente. Standplaatsen: Maandag: winkel centrum Paauwenburg; 09.00 - 11.30 uur en 13.00- 15.30 uur Dinsdag: Gildeweg (AH) 09.00 - 11.30 uur; Ter Reede (Ingang Vre dehoflaan) 13.00 - 15.30 uur. ?v Woensdag: Karolingenburg, Oranje plein 09.00 - 11.30 uur en 13.00 - 15.30 uur. Donderdag: Papegaaienburg, win kelcentrum 09.00 - 11.30 uur; Scheldestraat (Mies Bloemenhuis) 13.00- 15.30 uur. Vrijdag: Scheldestraat (Mies Bloe menhuis) 09.00 - 11.30 uur en Fon- teyne; 13.00 en 15.30 uur. dat hij nu wel op de hoogte gehou den wordt. De belangstelling voor de bus is wisselend. Op sommige dagen loopt het goed en stappen er veel bewoners binnen, op andere da gen is het rustiger. „Het is een proef en we merken dat de bekend heid nog niet groot is. Maar voorlo pig gaan we er wel mee door. Het persoonlijk contact werkt beter dan via een e-mailtje", aldus Stok. Hij vertelt dat de plaatsen van de bus zijn uitgezocht op 'de verwach ting dat daar belangstelling zou zijn'. „Zo hebben we twee maan den in Ritthem gestaan, maar daar kwam dus echt helemaal nie mand. In overleg met het wijkco- mité hebben we besloten die plaats te schrappen." De bewoners van Ter Reede laten de bus deze dag voor wat die is. In het verzorgingshuis is het droog en warm en zowel de schakers als de klaverjassers zitten aan tafeltjes en houden zich slechts met het spel. Bewoonster mevrouw Pol wil nog wel even kwijt dat 'ze de bus kent en graag ziet dat de gemeente de bankjes aan de President Rose- veltlaan weer terugplaatst'. Mis schien gaat ze zelf nog wel de bus in. Werk aan de winkel dus. De servicebus van de gemeente stond gisteren de hele middag bij verzor gingshuis Ter Reede. dag terecht bij het winkelcentrum. De Scheldestraat staat op donder dagmiddag en vrijdagochtend op het programma. De bus is te vin den op een speciale parkeerplek, aangegeven met een bord. Inmiddels is Peter's collega Michel van Driel gearriveerd en installeert zich aan het bureau. Voor de be zoekers staan er twee stoelen en is er een bankje. En koffie natuurlijk. „Sommige bewoners komen hier om even een praatje te maken. Dat is ook prima, want tussen de re gels door hoor je vaak heel veel. Zo kom je te weten wat er in een bepaalde buurt leeft en ook wat er in haar buurt veroorzaakt. Alle meldingen, klachten en opmerkin gen worden door de medewerkers van de servicebus, in totaal zijn dat er zeven in wisseldiensten, in gevoerd in het digitale systeem van de gemeente en vinden zo hun weg naar de juiste persoon. Op die manier is ook altijd terug te vinden wie er waarover iets op gemerkt heeft. „Wij proberen altijd om contact te houden met degene die een klacht heeft gedeponeerd. Dat betekent dat we terugbellen als we weten wat de oplossing van een bepaald probleem is of als we weten hoe 'Wij proberen altijd om contact te houden met degene die een klacht heeft gedeponeerd.' minder goed gaat. Daar kun je als gemeente op inspelen en in enkele gevallen zelfs je beleid op afstem men", zegt Peter Stok. Hij werkt op de afdeling burgerparticipatie en is derhalve uiterst geïnteres seerd in wat de Vlissingers bezig houdt. Een Vlissingse met hond nadert de bus en wordt binnen genood. Liesbeth duPon kende het feno meen servicebus al, maar laat zich toch voorlichten over het doel er van. Ze vraagt zich af of met de komst van de bus de zogenaamde SOR-teams verdwijnen. Dat zijn serviceteams die kleine problemen in de openbare ruimte direct oplos sen. Stok geeft aan dat de service bus een aanvulling is en geen ver vanging van wat dan ook. Gerustgesteld wil Liesbeth vervol gens weten waar ze terecht moet voor de overlast die scooterjeugd lang het duurt voordat het pro bleem opgelost kan worden", ant woordt Stok. Maar waar mensen werken, gaat wel eens wat verkeerd en om de woorden van Stok te logenstraffen stapt mijnheer lansen binnen en deelt mede dat hij 'nooit ant woord heeft gehad op vragen die hij heeft gesteld'. Ruiterlijk geeft Peter toe dat 'dat een fout is ge weest' en belooft de heer Jansen door Raymond de Frel KAPELLE - Burgemeester Siebe Kra mer van de gemeente Kapelle streeft naar een kenniscentrum voor Zeeuwse klederdracht. Vanaf vandaag doet hij dat in de rol van voorzitter van de Stichting Zeeuw se Streekdrachten. Het plan voor een kenniscentrum is niet helemaal nieuw. Twee jaar geleden doemde het idee ook al eens op, maar een gedachte om de streekdrachten samen te brengen in het Oude Manhuis in Goes werd nooit concreet. Kramer laat zich nog niet uit over een locatie. „Daarover moeten we overleggen met onder meer de streekdracht- verenigingen en verschillende mu sea. Feit is dat er in Zeeland veel oude kledij is te vinden. In depots, in musea en bij mensen thuis; de versnippering is enorm. Daarom hebben wij de wens om tot één lo catie voor Zeeuwse streekdracht te komen. Dat hoeft niet per defini tie een museum te zijn. Het zou mooi zijn als mensen die iets over Zeeuwse klederdracht willen we ten, automatisch bij één punt te rechtkomen." Als voorbeeld noemt hij de kennis, die een werk groep van de stichting op dit mo ment opdoet over patronen. „De ze mensen brengen in kaart hoe je van een gewone stof authentieke kleding kan maken." Huidig voorzitter Adrie Quaak uit Kruiningen draagt vandaag de voorzittershamer over aan Kra mer. „Ik denk ook dat het goed is dat er iemand aan het roer komt, die helemaal geen band heeft met een van de Zeeuwse klederdracht verenigingen. Kramer heeft mis schien niet zoveel met kleder dracht, maar dat hoeft ook niet. Hij kan fungeren als bruggenbou wer, bijvoorbeeld als het gaat om subsidie-aanvragen", zegt Quaak. Kramer: „Ik ben erg betrokken bij streekdrachten, ringrijden en de Zeeuwse taal. Veel leden van de streekdrachtverenigingen vinden het geweldig om met hun hobby bezig te zijn, maar bestuurszaken hebben niet altijd hun hoogste prioriteit. Daarom zochten ze ie mand met bestuurlijke ervaring." MIDDELBURG - Lange Noordstraat 33 in Middelburg krijgt een ge denkplaat om aan te geven dat de latere Amsterdamse wethouder Floor Wibaut daar een groot deel van zijn leven heeft gewoond. De gedenkplaat wordt donderdag ont huld door wethouder Hannie Kool-Blokland. Dit jaar is het 150 jaar geleden dat Wibaut in Vlissingen werd gebo ren. Na zijn opleiding kwam hij in Middelburg terecht waar hij bij houthandel Alberts opklom tot mededirecteur. Wibaut raakte be trokken bij de sociaal-democrati sche beweging en werd daarbin nen een van de leidende figuren. In 1904 verhuisde Wibaut met zijn gezin naar Amsterdam. Daar werd hij wethouder en maakte naam als bedenker en uitvoerder van volkshuisvestingsprojecten. Dat laatste had hij in Middelburg al gedaan met de bouw van de Ei- genhaardstraat. Het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen geeft morgen in de Zeeuwse Biblio theek vanaf 15.00 uur drie lezin gen over Wibaut als kapitalist, volkshuisvester en socialist. Ook is er een expositie. Op 3 december ontvangt minister Van der Laan in de Vlissingse Sint Jacobskerk het boek 'Wibauts op Walcheren'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21