Van klomp naar hightech voetbalschoen Wm 121 consument PZC Nieuwe schoenen Eén jaar abonnement op Buitenleven voor slechts 15,- Abonnement stopt automatisch Een jaar lang voor slechts 15,- woensdag 25 november 2009 H Groen, geel, oranje, roze en blauw: voetbalschoe nen zijn er in alle kleu ren. Terwijl voetballers zeventig jaar geleden nog speelden op bruinlede- ren schoenen met meta len noppen en harde sta len punten, is dat anno 2009 ondenkbaar. door Jeroen Bijma Abe Lenstra speelde in zijn topjaren de sterren van de hemel op Quickies. De oud-spe ler van SC Heerenveen scoorde op deze voetbalschoenen 33 keer voor het Nederlands elftal in 47 duels. Mede dankzij Lenstra groeide Quick in Nederland uit tot een van de beroemdste sportmerken. In 1905 werd het bedrijf in Henge lo opgericht door de gebroeders Janssen. Het duurde een halve eeuw voordat de voetbalschoen zijn echte doorbraak kende. In Abe Lenstra's jaren vijftig voetbal de ruim 75 procent van de man nen op Quickies, later herkenbaar aan de twee strepen met blokjes. Ook Faas Wilkes, Sjaak Swart en Dick Nanninga vertoonden hun kunsten op dit merk. De eerste voetbalschoenen waren gemaakt van hard leer, hadden sta len punten onder de zool en de schoenen kwamen tot ver boven de enkels. Het was niet ideaal hier op te spelen, maar zonder grip was het bijna onmogelijk je staan de te houden op het veld. Rond 1950 werden de allereerste schoenen van plastic gemaakt. De noppen onder de zolen ondergin gen ook een enorme verandering. Van hard metaal naar lichter plas tic. Daar bleef het niet bij. Al snel stonden ook andere fabrikanten klaar om de voetbalschoen verder te evolueren. Abe Lenstra (midden) in 1948 in actie op het voetbalveld. Rechts van boven naar beneden: de Copa Mundial, de Adi- Pure, de F50i en de Predator. foto ANP/GPD Een van die fabrikanten was Adi das. Het verhaal van dit sportmerk en de voetbalschoen is inmiddels legendarisch. Allemaal dankzij een slimme truc van de oprichter, Adolf (Adi) Dassier, tijdens de fina le van het wereldkampioenschap voetbal in Zwitserland in 1954. Het onverslaanbaar geachte Honga rije speelt in deze finale tegen Duitsland. Het veld is kletsnat. De Hongaren zijn in de eerste helft be ter en lijken te gaan winnen. In de rust neemt Dassier, assistent-trai ner bij de Duitsers, de schoenen apart en schroeft er langere pin nen onder. Het blijkt een gouden greep. Duitsland wint en 'het won der van Bern' is een feit. Vanaf dat moment gaat Adidas zich succesvol bezighouden met het maken van voetbalschoenen. Een van de grote succesnummers is de Copa Mundial. Dit model werd ontwikkeld voor het WK van 1982 in Spanje. De gehele Duit se selectie speelde er zijn wedstrij den op. Sinds de intrede van de Copa Mundial zijn er wereldwijd ruim tien miljoen paren van dit model verkocht. Geen ander type voetbalschoen kan hieraan tippen. Adidas is trots op de Copa Mun dial, zegt Frank Basters van Adidas Benelux in Leusden. „Er bestaat volgens mij geen enkele sport waarbij een schoen het al ruim 25 jaar volhoudt. Klanten vinden dat een voetbalschoen er zo moet uitzien. Maar als ik ze dan vraag in wat voor auto ze rijden of wat voor mobiele telefoon ze hebben, dan is dat vaak het nieuwste van het nieuwste. De prijs is ook een groot voordeel. Voor 100 euro heb je al een paar." Toch is er een modernere versie van het model gemaakt: de adiPu- re. Profspelers als Kaka en Demy de Zeeuw spelen hier wekelijks op. Deze schoen is beter bruikbaar bij slecht weer, iets wat bij de wa- terdoorlatende Copa Mundial nog wel eens tegenviel. Waar concurrenten als Nike en Pu- ma aan de lopende band gekleur de schoenen produceerden, hield Adidas lang vast aan het vertrouw de zwart. In de jaren negentig ging het bedrijf toch overstag. De Copa verdween langzamerhand naar de achtergrond en een nieuwe ster verscheen: de F50L Deze blauwe kicksen zijn een goudmijn voor Adidas. Frank Basters: „Ómdat de beste spelers ter wereld hierop voetballen, wil de jeugd ze ook dra gen. Het is een lichte schoen voor snelle, opvallende spelers." De vraag is natuurlijk of je beter voetbalt op een ander type schoen. Basters: „Voor een prof maakt het wel uit, maar een ama teur gaat heus niet beter spelen als hij van schoen verandert. Wel Binnenkort ligt er een nieuwe voetbalschoen van Adidas in de winkels: de tiende variant van het model Predator. Deze zwart-gele schoen staat be kend om zijn details. Bovenop is er een rubberen strook te vinden, die de schotkracht moet bevorderen. In de as van de zool is een speciale 'ruggen graat' gebouwd. Deze moet voor stevigheid zorgen en bles sures helpen voorkomen. De tiende Predator is getest door oud-voetballer Zinédine Zida- ne. Adidas heeft inmiddels ook een speciale schoenenlijn voor kunstgras ontworpen. De mo dellen zijn hetzelfde gebleven, op de zolen na. Om de wend baarheid te vergroten zijn de noppen op het draaipunt in een cirkel geplaatst. Ook heeft de schoen een brede leest en bredere achternoppen voor de stabiliteit. Verder zijn de voor ste noppen smaller en korter en is de rand van de buiten- zool verhoogd zodat de schoen langer mee kan. moet je één ding doen als je schoe nen koopt: je laten adviseren door een winkelmedewerker. Als je ver keerde kicksen draagt, kun je je voeten helemaal de vernieling in helpen." Wat vinden de profvoetballers zelf eigenlijk van de ontwikkeling van de voetbalschoen? Cambuur-spe- ler Oguzhan Türk heeft wel zo'n beetje ieder merk gedragen en weet exact welke schoenen hij wel of niet wil dragen tijdens een wed strijd. Voor de training gebruikt hij zwart-groene Nikes en tijdens wedstrijden is hij te bewonderen op witte kicksen, ook van Nike. Bij het zien van de Quickies ver schijnt er een lach op het gezicht van Türk. „Het zijn net klompen. Dat Abe Lenstra daar zijn beste wedstrijden op heeft gevoetbald." reageren? consument@wegener.nl ftr. ABONNEE VOORDEEL f* fkosleïtonr* Hollandse;'wijnen - 1Hi-oiniv^rs Holianase wii**®»» «n» Koken me» ZöïJgfeft'S •De natuur Is „ooit smakeloos Heeft u zin in een magazine om bij weg te dromen? Buitenleven gaat over seizoen trends, wonen, koken, tuinieren, en de mooiste plekjes in Nederland. Met in elk nummer prachtige fotoreportages, inspi rerende artikelen, tuinadviezen, tips en adresjes om te genieten van alles wat het leven de moeite waard maakt! U betaalt nu als abonnee van de PZC geen 38,95 maar slechts 15,- om een jaar lang te genieten van dit inspirerende magazine. Het abonnement stopt automatisch na ontvangst van het laatste nummer. Dit aanbod is geldig tot en met 31 december 2009. Kijk op www.buitenleven.nl voor een inkijkexemplaar. www.pzc.nl/abonneevoordeel X Ja, ik ben abonnee van de PZC en wil graag een jaarabonnement op Buitenleven (8 nummers) Ik betaal 15,-. BUWE Ik ben lid van de ANWB NEE JA, lidnr.: Naam ÜM ÜV Geboortedatum E-mail De betaling geschiedt op dezelfde wijze als uw andere betalingen aan de ANWB. Niet-leden ontvangen een accept giro. Uw gegevens worden gebruikt voor de verzending van de tijdschriften door de ANWB. Stuur de volledig in blokletters ingevulde bon in een enveloppe naar: ANWB Contact Center, Antwoordnummer 93034, 2509 VB Den Haag. gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aai] ons Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon de kranten op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. f -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12