Terneuzen wil Delta niet verkopen zeeland 121 Veel geld nodig voor vernieuwing riool Hulst Brandweerkazerne in Aardenburg loopt onder water na hoosbui Onderzoek vervuiling schepen in Kanaalzone Buren schieten bewoonster te hulp bij brand in Terneuzen Opgraving van gevechtsvliegtuig pas volgend jaar allesoverdegriep.nl dinsdag 24 november 2009 CORRECTIE Wethouder Co van Schaik teruggefloten door andere collegeleden door Harmen van der Werf terneuzen - Het heeft gespetterd in het college van B en W van Ter- neuzen. PvdA-wethouder Co van Schaik zei onlangs als verantwoor delijke voor financiën niet tegen verkoop van de gemeentelijke aan delen in nutsbedrijf Delta te zijn. Jaap Bos (CDA) voelde zich als Del ta-wethouder in zijn hemd gezet. Het college van B en W haastte zich te melden dat het standpunt van Van Schaik niet dat van het college is. Van Schaik kwam er ook op terug. Hij had het 'niet zo bedoeld'. Schaalvergroting in de energiesec tor is niet tegen te houden, ver klaarde Van Schaik, en wees daar bij op het vertrek van Delta-onder delen uit Zeeuws-Vlaanderen. Wet houder Bos onderkent dit ook, maar de betekenis van Delta voor Zeeland moet volgens hem nog al tijd niet worden onderschat. Als werkgever, als sponsor. Maar zeker ook als bedrijf dat belangrijk is voor de aandeelhouders, de provin cie en de Zeeuwse gemeenten. Na de provincie (50 procent) is Ter- neuzen de grootste aandeelhouder (7,5 procent). Terneuzen is dus geen kleintje. De uitspraken van Van Schaik vielen daarom ook slecht, zeker nu be sprekingen gaande zijn over een nieuw akkoord over de winstuitke ring van Delta. Sinds 2008 wordt minstens 50 miljoen euro over de aandeelhouders verdeeld. In 2010 loopt deze overeenkomst af Wet houder Bos zet opnieuw in op een meerjarige afspraak voor 'mini maal drie jaar', zodat Terneuzen en andere aandeelhouders zeker heid hebben en hef Delta-geld kunnen inboeken op de begroting. Voor Terneuzen gaat het dit jaar om 3,7 miljoen euro. Of dit zo hoog blijft, is de vraag. Delta raakt het netwerkbedrijf kwijt, op last van Den Haag. Ver koop van aandelen in waterbedrijf Evides, zoals Provinciale Staten wil, dreigt daar nog bovenop te ko men. Bos is daartegen. „Zonder de aandelen van Evides daalt de waar dering, de rating, van Delta bij ban ken, waardoor geld lenen minder gemakkelijk wordt. Dat moeten we niet willen." Delta is financieel belangrijk voor de provincie en gemeenten. Dat gaat volgens Bos niet ten koste van de consumenten. Andere aandeel houders willen ook dividend en, geeft hij aan, 'Delta heeft één van de laagste tarieven in ons land'. terneuzen - Bij een brand in een woning aan de Zel- denrustlaan in Terneuzen is zondagnacht kort na één uur de bewoonster gewond geraakt. Zij had schadelijke rook ingeademd. Het had nog veel erger kunnen aflo pen. Buren hoorden de rookmelder in het huis afgaan, sloegen de ruit in de voordeur in en hielpen de bewoon ster naar beneden. De buurman probeerde het vuur ook nog te blussen met behulp van een tuinslang, waar na de brandweer Terneuzen arriveerde. De brand is in de keuken ontstaan. Daar is veel schade, foto Tim Koster door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst heeft de komende jaren veel geld nodig voor de vernieuwing van het riool stelsel. Elf kilometer riolering zou eigenlijk per direct vervangen moe ten worden. Dat blijkt uit informatie van het college van burgemeester en wet houders aan de gemeenteraad. De gemeente moet eigenlijk jaar lijks 2,2 miljoen euro reserveren voor vervanging van riolering. Het college wil daar echter maar een miljoen euro voor uittrekken. Dat maakt het uitvoeren van een in haalslag in de vervanging van de riolering niet mogelijk, waardoor de gemeente dus extra risico loopt. Gezien de risico's van instortende riolen neemt de gemeente elk jaar wel vijftigduizend euro op voor de oplossing van calamiteiten. De gemeente heeft zich de afgelo pen jaren geconcentreerd op de aanleg van riolering in het buiten gebied en dat is ten koste gegaan van de vervanging van riolen el ders in de gemeente. Volgens de planning moest tussen 2005 en dit jaar elk jaar zo'n drie kilometer riool worden vernieuwd, maar in werkelijkheid is slechts 750 meter per jaar vervangen. Inwoners van de gemeente moe ten er verder rekening mee hou den dat ze met ingang van 2011 meer rioolrecht gaan betalen. Om uiteindelijk kostendekkend te zijn, zou het rioolrecht per 1 januari 2010 liefst 391 euro moeten bedra gen, terwijl dat tarief nu op 161 eu ro ligt. Rekenscenario's die de ge meente daar op los heeft gelaten, variëren van een jaarlijkse stijging met tien euro tot een stijging van het tarief met tien procent per jaar. Besluiten zijn echter nog niet genomen. De gemeente wil vol gend jaar nader onderzoek doen naar een oplossing. De commissie Ruimte van de gemeenteraad brengt dinsdag 1 december advies uit over het rioolbeleid. De open bare bijeenkomst is om 19.30 uur in het Hulster stadhuis. door Martijn de Koning aardenburg - Leden van de brandweer die gisteren in Aarden burg garages en een kelder leeg pompten, spoedden zich na die klussen terug naar de eigen kazer ne. Niet om bij te komen van het werk, maar om de klus in het ei gen onderkomen gewoon voort te zetten. Ook de kazerne stond on der water, nadat er een leiding was gebroken. „Er viel in een uur tijd 35 milime- ter", verklaart Freddy Moens van de brandweer. „Dat was een beetje te veel van het goede voor het rioolstelsel." Vlakbij de Haven liep een aantal garages onder water. „Het ging om een flinke hoeveelheid van vijftig, zestig centimeter", zegt Moens. „Eén auto kon net op tijd wegge haald worden. Die had anders hele maal onder water gestaan." Het laaggelegen gebied kent overigens wel vaker problemen met water overlast. De Aardenburgse brandweer werd ook naar een kelder in de buurt ge roepen en ging vervolgens dus aan de slag met de eigen kazerne. Ook de brandweer in de gemeente Terneuzen kreeg diverse meldin gen. In Biervliet waren er proble men in de Boterzandestraat. Daar liep de straat onder water, net als een aanliggende garage. Ook in de Zandstraat bij Sas van Gent en in Sluiskil (Bosjesweg) kon de riole ring de afvoer van het water niet aan. In Midden-Zeeland ontstonden op verschillende plaatsen problemen. Onder meer in Middelburg, Oost-Souburg, Wemeldinge, Yerse- ke, Krabbendijke en Goes moest de brandweer erop uit om water uit kelders, garages en straten te pompen. Nogal wat land kwam blank te staan, zoals in een nieu- bouwwijk in 's-Heerenhoek. PHILIPPINE - Het opgraven van een Messerschmitt-gevechtsvliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog, net over de grens bij Philippine, kan niet voor 2010 beginnen. Volgens oorlogsverzamelaar Luc Vermeire, die zich als Vlaams-Be- langraadslid inzet om oorlogstuig in de regio Assenede boven water te halen, zijn de vergunningen nog niet rond. „De bal ligt nu bij de provincie. Er moet een milieu vergunning worden aangevraagd omdat er bij de opgraving moge lijk brandstof zou kunnen lekken uit het vliegtuig. Ook moet er toe stemming gegeven worden om een kraan te laten komen." Vol gens Vermeire hebben twee oogge tuigen onafhankelijk van elkaar de plaats bevestigd waar de tweemo- torige jachtbommenwerper, die door de Luftwaffe werd ingezet als nachtjager, is neergekomen. Naast het vliegtuig zou er onder de dikke sliblaag in de Bodemloze Put bij Boekhoute nog een tank lig gen, die daar is gedumpt tijdens het terugtrekken van de Duitsers in 1944. terneuzen - Kanaalzone-bewo- ners kunnen opgelucht ademha len. Giel van Boom, raadslid in Ter neuzen voor TOP/Gemeentebelan- gen, maakte zich Zorgen over de luchtvervuiling door schepen die over het Kanaal Gent-Terneuzen tuffen. Vanwege de lage vrachtprij zen zouden rederijen steeds meer geneigd zijn giftig restafval aan brandstof toe te voegen. Van Boom is niet de enige die dit in de gaten heeft, blijkt uit de reac tie van het college van B en W van Terneuzen. Onderzoek naar de uit stoot van schepen is 'speerpunt in het luchtkwaliteitsplan'. Dit komt in 2010 naar de gemeenteraad. Uit vergelijkbare onderzoeken elders in Nederland is overigens gebleken dat de normen buiten de vaarwe gen niet worden overschreden. Van Boom pleit alvast voor extra maatregelen, zoals de inzet van de provinciale snuffelauto langs het Kanaal en een wereldwijde actie om zeelui op te roepen de knop op de goede olie te zetten. mmm-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83