i8l zeeland Biervliet kan het Wassenaar Vier hopperzuigers J Qmm Pieper ENQUETE Inwoners van Biervliet geven aan hoe ze hun stadje over twintig jaar zien Dronken rijder moet rijbewijs inleveren Benefietconcert en lezing van evangelist An van Iwaarden studeert af in Tilburg MEEST GELEZEN Tijl Damen en Baspiet vrolijken Sinterklaasfeesten op almanak Galerie toont tassen van jok$ Vergouwe dinsdag 24 november 2009 Z IJZENDIJKE In de Oranjestraat in IJzendijke werd gisternacht rond 01.30 uur een 20-jarige Rotterdamse automo bilist betrapt op rijden onder in vloed. De blaastest wees uit dat hij bijna 3,5 keer de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. Hij moest zijn rijbewijs inleveren, maar kon dat niet omdat hij het en kele maanden geleden was verlo ren. De man vraagt een nieuw rij bewijs aan en levert dat daarna in. SLUIS De Volle Evangelie Gemeente Sion uit Sluis houdt komend weekeinde twee bijeenkomsten. Zaterdag zingt worshipband All To You tij dens een benefietoptreden voor de stichting HCR, die hulp biedt in Roemenië. Aanvang is 20.00 uur. De volgende dag, om 10.30 uur, geeft straatevangelist Johan van Ooijen een lezing. De gratis bijeen komsten zijn in mfc De Keure aan de Kloosterstraat in Sluis. AARDENBURG An van Iwaarden uit Aardenburg is afgestudeerd aan de Universiteit van Tilburg. De 22-jarige Van Iwaarden deed de opleiding Logistics and Operations Management. Ze behaalde haar Master of Science met lof. Dat betekent dat haar gemiddelde cijfer boven de 8 ligt. An is oud-leerlinge van het Zwin Colle ge in Oostburg. mmmHtrnrnrnmummmmmmmeBBSMmsMÊmmmm 1Getuigen overval meisje gezocht 2. Betrapt bij stelen straatklinkers 3. Showband feestelijk opgeheven STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Stem op stelling op www.pzc.nl 'starterswoningen niet nodig' door Frank van Cooten De enquête van de werkgroep 'Biervliet een Maatje groter' komt eigenlijk pre cies op tijd. De pro vincie brengt onder de noemer NieuwZeeland de toekomst van de provincie in beeld. Biervliet heeft de gegevens al paraat. „Creativiteit en samenwerking lei den Biervliet naar 2030. Dat is de belangrijkste aanbeveling van ons onderzoek", zegt Jaap van Wijck van de werkgroep. „We willen ons dorp op niveau houden." Opdrachtgevers van het onder zoek onder de inwoners van Bier vliet zijn de dorpsraad en onderne mersvereniging Willem Beukels- zoon. In 2002 was er een soortge lijk onderzoek, maar dat was speci fiek gericht op wonen. Dit onder zoek stond aan de basis van het nieuwe woonwijkje rondom de Geuzenstraat. „Toen we vorig jaar met het nieuwe onderzoek begon- Leon Bisschops, eigenaar van super markt Attent, „ledereen vindt wel dat de buurtfunctie van de super markt behouden moet blijven, maar dat is makkelijk praten. Ik moet veel doen om het hoofd boven wa ter te houden. De omzetdaling is acht jaar geleden al ingezet. Te veel jongeren doen hun boodschappen elders. Ik start in januari met voetbalplaat jes. De hele selectie van Biervliet, in clusief jeugd, trainers, en kantine vrouwen is gefotografeerd. Met de ze actie hoop ik meer jongeren in mijn winkel te krijgen." nen, hadden we geleerd dat we de vraagstelling breder moesten trek ken. Dat hebben we dus gedaan", zegt Jack van Harn van de onder nemersvereniging. De resultaten, conclusies en aanbevelingen zijn keurig samen gevat in het handza me boekje 'Biervliet een Maatje groter?' De respons op de enquête was 54 procent. Tekenend voor de grote betrokkenheid van bewoners bij hun stadje, zegt Truus Lijbaert van de dorpsraad, tevens lid van de werkgroep 'Biervliet een Maatje groter'. „Het onderzoek is daarom zeker representatief te noemen." Van Harn beaamt dat 75 procent van de vraagstelling ook in andere dorpen toepasbaar is. Het percenta ge betekent echter ook dat 25 pro cent van de vragen direct betrek king heeft op Biervliet en dat is volgens Van Harn het belangrijke verschil met het onderzoek van in stituut Scoop naar de leefbaarheid van de kleinste dorpen in West- Zeeuws-Vlaanderen. „Scoop han- Robin Versluys is een 'echte' inwo ner van Biervliet. Zijn vader en opa zijn er ook geboren en getogen. Hij deed maandagmiddag boodschap pen bij de buurtsuper. Ook Robin heeft de vragenlijst inge vuld. „Het is een mooi dorp. Ik zou best weer graag een slagertje in ons dorp willen zien, maar ik besef wel dat dit niet meer gaat. Als ik zou verhuizen zou dat alleen naar Hoofd plaat of Breskens zijn, omdat daar ook familie woont. Verhuizen is ech ter nu niet aan de orde. Ik woon nog steeds met veel plezier in Bier vliet." teerde een uniforme vragenlijst. Een kwart van onze vragen heeft echt direct betrekking op Bier vliet." Zo blijkt uit het onderzoek dat de voorkeur uitgaat naar vervanging van veroudere woningen door nieuwbouw in plaats van een nieuwbouwwijk, dat dertien pro cent van de inwoners verhuisplan nen heeft, dat dertig procent van de jongeren tussen 15 en 24 jaar in Biervliet blijft wonen als ze ge schikt werk vinden in de regio en dat 43 procent behoefte heeft aan meer kleinschalige bedrijvigheid. Opvallend is overigens dat 23 be drijven uitbreidingsplannen heb ben. Om de leefbaarheid op peil te hou den moeten de huisarts, de apo theek, de thuiszorg, de kinderop vang, serviceflat Annelot ter Walle en de pinautomaat blijven. Maar dan moeten de mensen wel daad werkelijk in Biervliet pinnen. „An ders trekt de bank de stekker er uit", waarschuwt Van Wijck. Bianca de Boer haalt haar dochtertje Melanie op van basisschool De Maat jes. Bianca is een echte Biervlietse. „Het is weliswaar een klein dorp, maar wel met veel voorzieningen zoals een supermarkt, een kapper, een bakker en twee scholen." Bianca deed ook mee aan de en quête. „Het is een goede actie van de dorpsraad en de ondernemers vereniging om de toekomst van Bier vliet in beeld te krijgen. Ik zou best een kleine drogisterij en weer een stomerij in Biervliet willen hebben, maar ik besef ook dat dat vrij lastig is." Dat geldt ook voor de plaatselijke supermarkt. Ruim 28 procent van de respondenten doet de dagelijk se boodschappen in Biervliet. De mensen die dat niet doen vinden het aanbod te klein en te duur, vin den de bediening vaak onvriende lijk en vinden het aanbod niet al tijd vers. „De meeste inwoners zijn trots op hun dorp", weet Van Harn. „Net zo trots als de inwoners van IJzen dijke. De IJzendijkenaren lopen daar echter nog wel eens mee te koop. Wij zijn wat bescheidener." De werkgroep beveelt aan een woon- en bouwvisie te ontwikke len in de vorm van bijvoorbeeld het aanwijzen van een beschermd stadsgezicht en plaatsen waar ver pauperde woningen plaats kun nen maken voor nieuwbouw. En speel in op cultuurhistorisch erf goed, fiets- en wandeltoerisme en ontwikkelingen rondom de Braak man. „Gezien de ligging kan Bier vliet worden wat Wassenaar is voor Den Haag", zegt Van Harn. Truus Lijbaert, lid van de dorpsraad en tevens lid van de werkgroep 'Bier vliet een Maatje groter': „De res pons van 54 procent op onze enquê te toont de betrokkenheid van de in woners bij ons dorp aan. En 87 pro cent van de nieuwkomers wordt hier goed ontvangen. Maar daar moet je als nieuwkomer wel wat voor doen natuurlijk. Niet gek veel: als je normaal doet en af en toe eens een praatje maakt, is dat vaak goed genoeg. Inwoners geven ook aan dat ze de huisarts met apo theek en de pinautomaat willen be houden." foto's Mark Neelemans GROEDE - De Bressiaanse artiest Tijl Damen en zijn Baspiet treden komend weekeinde twee keer op in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zater dag gaat het duo na de Sinterklaas- intocht, rond 15.30 uur, naar café De Drie Koningen op de Markt in Groede. Een dag later begint het tweetal om 11.00 uur in partycen trum Mauritshof in IJzendijke, Tip? redactie@pzc.nl De regioredacties van deze krant be schikken over een pieper waarop de alarmeringen voor hulpdiensten bin nenkomen. Zo kunnen verslaggevers op tijd bij belangrijke nieuwsfeiten zijn. Als ze tenminste de meldingen kunnen ontcijferen, want dat is niet altijd eenvoudig. Pi betekent prio 1, de hoogste prioriteit dus. Een P3 laat ze volkomen koud. Verschijnt de toe voeging middelbrand, dan graaien ze pen en schrijfblok mee en scheu ren weg. Regelmatig staat er: con tact AC. Waarover de alarmcentrale contact wil hebben, blijft dan ondui delijk. Laatst verscheen een melding waarzegeen chocola van konden maken: Strand 7 golven Domburg. De één dacht aan problemen op zee, de ander aan een sportief uitje. waar ze de Sinterklaasbrunch op luisteren. De shows met Sinter klaasliedjes zijn vooral geschikt voor kinderen tot tien jaar. www.tijldamen.nl aardenburg - Joke Vergouwe toont tot 10 december haar tassen in galerie Casa Portiera in Aarden burg. Vergouwe maakt haar tassen van restjes stof en afgedankte 'frutsels'. Het resultaat is een bonte verzame ling, met voor elk wat wils. De galerie is maandag en dinsdag open, net als vrijdagmiddag en za terdagmiddag. door Frank van Cooten Aannemerscombinatie Van Oord/Boskalis maakt haast met de zandsupple- tie tussen Groede en Nieuwvliet. Geheel onverwacht werd gisteren de vierde hopperzuiger Utrecht in geschakeld om de klus eind decem ber klaar te hebben. De Shoreway en Seaway waren al een tijdje aan de slag, vorige week kwam daar de Oranje bij en nu dus de Utrecht. De suppletie zit keurig op schema. Van de benodigde ruim drie mil joen kuub zand is inmiddels de helft opgespoten. Het nieuwe op gespoten strand is in de afbeelding met een oranje kleur aangegeven. Oranje wil zeggen dat het strand klaar is, maar dat de nieuwe dui nen nog geprofileerd moeten wor den. Dat gebeurt begin volgend jaar. Het nieuwe duin wordt circa zestig meter breed. Dan worden ook zaken als duinovergangen, af rasteringen en stuifschermen, en de trappen aangebracht. Tevens wordt de helmbegroeiing j teruggezet. Een ploeg van vier mensen is momenteel druk bezig met het steken van helm op de huidige duinen. De plantjes wor den tijdelijk in depot opgeslagen. De totale lengte van dit traject in het kader van de kustversterking bedraagt drie kilometer. De verster king vindt plaats tussen het Kruis- hoofd (Nieuwvliet) en 't Killetje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80