buitenland 17 niet klaar voor wateroverlast 9 GRONINGEN Drie jaar cel voor Chinese actievoerder verrassend sintcadeau! RLLOn Radovan Karadzic mag niet in beroep Succesvolle herstart deeltjesversneller Straling ontsnapt uit kerncentrale VS Opnieuw explosie bij Russisch wapendepot Atmosfeer nog nooit zo vervuild Parlement Irak stemt voor kieswet waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPni fi dinsdag 24 november 2009 t/m 5 december 2* ticket halve prijs tickets 1 jaar geldig t\v fiDQflLLOn (076)5145372 www.adballon.nl overlast te ervaren. Om dit toene mende gevaar voor te zijn, heeft het orgaan een hulplijn in het le ven geroepen die Britten, die zich daarvoor aanmelden, waarschu wen als er overstromingen drei gen. Voor deze hulplijn hebben zich 430.000 Britten aangemeld. Maar daarmee is nog niets opge lost, vinden deskundigen. „Er wordt te vaak achteraf gehan deld, als de wateroverlast al is ge weest", meent Gareth Pender, hoogleraar Milieutechniek aan de Heriot Watt universiteit in Edin burgh. Vooruit plannen is volgens hem de enige optie, en dat bete kent nieuwe bruggen en betere af wateringsystemen, aldus Pender. „In samenwerking met de EU moe ten we ons op de klimaatverande ring voorbereiden." De roep om investeringen komt op een slecht moment. Groot-Brit- 'Er wordt te vaak achteraf gehandeld, als de wateroverlast is geweest' tannië is als één van de weinige EU-landen nog niet uit de reces sie. Bovendien hangt de groeiende Britse staatsschuld als een zwaard van Damocles boven de komende parlementsverkiezingen. De Conservatieve Partij van David Cameron, favoriet in de peilingen, heeft al aangekondigd dat de partij bij een verkiezingswinst binnen vijftig dagen een noodbudget zal opstellen om de gigantische staats schuld terug te dringen. In de pu blieke sector zal flink bezuinigd moeten worden. Het geringe be drag dat de regering kan uitgeven aan nieuw beleid zal hoogstwaar schijnlijk gaan naar zorg, onder wijs en de oorlog in Afghanistan. Daarnaast is het onmogelijk om al le overstromingsrisico's weg te ne men, aldus een woordvoerder van de Environment Agency. „De reali teit is dat veel Britten die in Cum bria willen wonen, graag uitzicht op de rivier hebben. Als wij een acht meter hoge muur willen bou wen tegen wateroverlast, gaat het karakter van het gebied verloren. Een dergelijk verdedigingsstelsel zal invloed hebben op de lokale huizenprijzen." PEKING - De Chinese actievoerder Huang Qi, oprichter van een web site over mensenrechten, is giste ren tot drie jaar cel veroordeeld. Huang vroeg aandacht voor de slachtoffers van de aardbeving van vorig jaar, van wie veel om het le ven kwamen als gevolg van on zorgvuldige bouwpraktijken. Huangs vrouw Zeng Li zei dat haar man was beschuldigd van on wettig bezit van overheidsgehei- men. Huang werd in juni 2008 op gepakt, nadat hij in zijn blog kri tiek had geuit op het overheidsop treden na de aardbeving van mei dat jaar in de provincie Sichuan. De aardbeving kostte 90.000 men sen het leven. Huang zei in zijn blog dat de staatsmedia eenzijdige berichten hadden verspreid over de reddingsoperatie. Hij beschul digde de regering ervan het werk van hulpverleners te hinderen. Hij sprak met buitenlandse media over klachten van ouders dat hun kinderen bedolven waren geraakt onder het puin van slecht gebouw de scholen. De regering stelde dat de kracht van de beving zo groot was, 7,8 op de schaal van Richter, dat schoolgebouwen daar niet be stand tegen konden zijn. In het aardbevingsgebied stortten echter alleen scholen in. DEN HAAG De van oorlogsmisdaden verdachte Radovan Karadzic mag niet in be roep gaan tegen het besluit van de rechters van het Joegoslavië-tribu- naal om hem een advocaat toe te wijzen. Volgens het VN-hof zorgt het beroep voor vertraging, iets waar de rechters niet op zitten te wachten. Karadzic is fel tegen de toewijzing van de advocaat, de Brit se Richard Harvey. CENÈVE De ondergrondse deeltjesversnel ler van CERN, het Europese labora torium voor deeltjesfysica bij het Zwitserse Genève, is succesvol herstart, zo is gisteren gemeld. De grootste versneller ter wereld is vo rige week weer aangezet na een val se start in september 2008. De proef werd toen na negen dagen ge staakt door technische problemen HARRISBURG Uit een kerncentrale in het Ameri kaanse Harrisburg is tijdens onder houdswerkzaamheden radioactie ve straling ontsnapt. Volgens de au toriteiten ging het om een klein lek. Er zou geen gevaar voor de be volking zijn geweest. In de atoom- energiecentrale in Harrisburg vond dertig jaar geleden het zwaar ste kernongeluk plaats in de Ameri kaanse geschiedenis. OELJANOVSK Een ontploffing bij een Russisch wapendepot heeft acht mensen het leven gekost, aldus het Russi sche ministerie van Defensie. De explosie gebeurde tijdens ruimings werkzaamheden in het depot van Oeljanovsk. Daar brak eerder deze maand brand uit, met een serie ont ploffingen tot gevolg. Twee brand weermensen kwamen om. GENÈVE De atmosfeer was nooit eerder zo vervuild met broeikasgassen die het klimaat op aarde kunnen aan tasten, als vorig jaar. Dat meldde de Wereld Meteorologische Organi satie WMO gisteren in het jaarlijk se broeikasgas-verslag. Volgens de WMO neemt vooral de hoeveel heid kooldioxide (CO2) toe. Dit is het belangrijkste broeikasgas dat vrijkomt door menselijk handelen. BAGDAD Het Iraakse parlement is gisteren akkoord gegaan met een kieswet die de basis vormt voor de verkie zingen in januari. De nieuwe kies wet past de verdeling van parle mentszetels aan. De autonome Koerdische regio krijgt meer ze tels, de soennitische gebieden min der. De soennitische vice-president Tareq al-Hashemi is tegen de wet. Aankomstdata: ma., wo., vr. en za. van 2/12 t/m 29/3 TIPS VOOR UITSTAPJES Vanuit Haren kunt u schitterende wandelingen of fietstochten maken door natuurgebied de Hoornse Meer! Maar ook een bezoek aan de gezellige stad Groningen mag natuurlijk niet ontbreken! MERCURE HOTEL HAREN-GRONINGEN Dit 3-sterren hotel ligt op enkele minuten rijden van Groningen en vlakbij natuurgebied De Hoornse Meer. Het hotel beschikt o.a over een lift, bar, restaurant en gratis fietshuur (zo lang de voorraad strekt). Zie www.kras.nl/17679 "W&f waardoor het vliegtuig is neerge stort. foto Pernici-Del Macchia/EPA De wrakstukken van het toestel la- Het vliegtuig kwam kort na het op- gen volgens ooggetuigen over 150 stijgen voor een oefenvlucht in de meter verspreid. problemen. Het is nog onduidelijk stad Pisa. Alle vijf inzittenden van het militaire toestel kwamen giste ren om het leven. verblijf in hotel t/ ontbijt 3-/4-/5-daagse autovakantie Nederland hiUüfïitlïüüTil Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7