Italië in ban van gokschandaal PZC Gretha Smit stopt met schaatsen 28 CORRUPTIE Politie arresteert negen mensen na 'verdachte' voetbalwedstrijden 27 28 en 29 Bruyneel presenteert nieuwe wielerploeg Theo Janssen moet tien dagen rusten Henry dacht aan stoppen na handsbal Noorse schaatsbond ontslaat Mueller Söderling verrast met zege op Nadal Romero alleen voor Koeman onomstreden Dinsdag 24 november 2009 ROME - Het gokschandaal in de voetbalwereld is ook doorgedron gen tot Italië. De Italiaanse politie arresteerde gisterochtend negen mensen op verdenking van illegale gokpraktijken. Eén van de arrestan ten is Giuseppe Portiglione, voor zitter van Potenza SC dat actief is in de Serie Cl, de derde divisie van Italië. De preses wordt verdacht van het manipuleren van de wed strijd in de Serie B tussen Raven na en Lecce (1-3) op 26 april 2008. Vrijdag maakte de Duitse politie bekend dat ongeveer tweehonderd wedstrijden in Europa onder ver denking staan van fraude en gok praktijken. Het zou volgens het Openbaar Ministerie van Bochum gaan om duels in negen Europese landen. Italië zat daar nog niel; bij. Tot de verdachte wedstrijden beho ren ook drie Champions Lea gue-duels en twaalf ontmoetingen uit de Europa League. In totaal zouden in Italië rond de twintig personen betrokken zijn bij de zaak. Het onderzoek wordt geleid door openbaar aanklager Francesco Basentini, die zich door gaans bezighoudt met de strijd te gen de maffia. Portiglione, die bij zijn aantreden in 2006 met 24 jaar de jongste voorzitter ooit werd in Italië, zou de spil zijn in het net werk van vermeende bedriegers in het Italiaanse voetbal. De KNVB heeft geen aanwijzin gen rond gokschandalen in Neder land. De voetbalbond sprak afgelo pen maand met Declan Hill en Karl Dhont (UEFA), die onder zoek deden naar corruptie in het voetbal. De KNVB beraadt zich op volgende stappen om misstanden rond het gokken in de Nederland se voetbalwereld tegen te gaan. De Duitse voetbalbond heeft giste ren een taskforce in het leven ge roepen om de gokpraktijken tegen te gaan. In Duitsland zijn inmid dels vijftien mensen aangehouden wegens mogelijke betrokkenheid. In Zwitserland zitten twee men sen vast en treft het schandaal ook voetballers. Omar Faye van FC Thun heeft zelf toegegeven dat hij door de politie wordt ondervraagd en zijn club heeft hem geschorst. Volgens Zwitserse media is ook Mario Bigoni van FC Gossau ge schorst. De UEFA heeft morgen in het Zwitserse Nyon crisisberaad met de bonden van de negen betrok ken landen. Oostenrijk kondigde al hoge straffen aan. De Duitse hondsvoorzitter Theo Zwanziger is vastbesloten het gokschandaal met succes te bestrijden: „De waar heid komt boven tafel." Rinaldo Meeuwse schiet er niet naast Tip? sport@pzc.nl FORTH WORTH Johan Bruyneel heeft het formeren van een nieuwe wielerploeg rond zevenvoudig Tourwinnaar Lance Armstrong afgerond. Team Radio- Shack telt komend jaar 26 beroeps renners uit zestien landen. „Het is een uitgebalanceerd team", stelde de Belgische ploegleider gisteren te vreden vast. Nederlanders ontbre ken in de selectie. „Ons belangrijk ste doel is de Ronde van Frankrijk en de andere etappekoersen." De belangrijkste renners in het team zijn: Lance Armstrong (VS), Andreas Klöden (Dui), Levi Leip- heimer (VSt), Jaroslav Popovitsj (Oek) en Gert Steegmans (Bel). ENSCHEDE Theo Janssen heeft van zijn dokto ren tien dagen rust voorgeschreven gekregen. De middenvelder van FC Twente moet herstellen van ver wondingen, die hij in de nacht van zaterdag op zondag opliep bij een eenzijdig auto-ongeval. Janssen heeft een gebroken neus, enkele lichte kneuzingen en wat snij won den. Hij was de bestuurder van de auto. Bij het ongeluk raakten de vier inzittenden gewond. De poli tie meldde dat er alcohol in het spel was en dat het rijbewijs van de 28-jarige voetballer was ingevor derd. FC Twente heeft nog niet met de speler over eventuele sanc ties gesproken. PARIJS Door alle ophef over zijn handsbal in de wedstrijd tegen Ierland heeft de Franse aanvoerder Thierry Hen ry er serieus over gedacht om te stoppen als Frans international. De voetballer van Barcelona - die een dubieuze sleutelrol speelde in de gewonnen play-off tegen de Ie ren - blijft evenwel beschikbaar voor het Franse elftal, zo verklaar de hij in dagblad l'Equipe. „Maar ik heb me heel alleen gevoeld. Mijn vrienden en familie hebben me overgehaald om international te blijven", aldus de 32-jarige Henry. De handsbal van Henry leidde tot een storm van protest. LONDEN - Tennisser Robin Söderling heeft giste ren voor een verrassing gezorgd in de ATP World Tour Finals in Londen. De Zweed versloeg bij zijn eerste optreden favoriet Rafael Nadal (foto) uit Spanje in twee sets: 6-4 6-4. Eerder dit seizoen verbaasde Söderling op de Open Franse kampioenschappen ook al met een zege op Nadal. Hij is de enige die de Spanjaard ooit op Roland Garros versloeg. De Zweed bereik te vervolgens ook nog eens de eindstrijd in Pa rijs. In de 02 Arena van Londen had Söderling op het officieuze WK maar iets meer dan anderhalf uur nodig om Nadal te verslaan. De Zweed is mo menteel de nummer negen van de wereld. foto Andy Rain/EPA RIJSWIJK - Schaatsster Gretha Smit heeft besloten haar sportieve loop baan per direct te beëindigen. Dat heeft haar ploeg Hofmeier giste ren bekendgemaakt. Smit (33) beleefde zaterdag een te- leurstellend optreden op de 5000 meter bij wereldbekerwedstrijden in Hamar. De winnares van olym pisch zilver in Salt Lake City liet toen al doorschemeren te twijfe len over een vervolg van haar loop baan. Ze kampte de afgelopen ja ren veelvuldig met blessures, maar de problemen met haar scheen been leken in de aanloop naar dit- Seizoen onder controle. In Hamar speelde deze kwetsuur weer op. Smit concludeerde na afloop dat schaatsen op topniveau er niet meer inzit en staakte haar pogin gen zich te plaatsen voor de Olym pische Spelen van Vancouver. Smit domineerde samen met haar zus Jenita jarenlang het marathon- schaatsen. De doorbraak in het lan gebaanschaatsen kwam in Salt La ke-City waar ze onverwacht de zil veren medaille pakte op de 5000 meter. Daarna behaalde zij meerde re podiumplaatsen tijdens nationa le en internationale wedstrijden. OSLO De Noorse schaatsbond heeft coach Peter Mueller ontslagen. Dit melden diverse Noorse media. Een uur voordat de officials het nieuws naar buiten wilden brengen, maak te de Amerikaan dit zelf bekend. Recentelijk diende de schaatsster Maren Haugli een klacht wegens seksuele intimidatie in tegen Muel ler. Deze bood daarop zijn excuses aan. De Noorse bond vond, met de Winterspelen van Vancouver in aantocht, dat de basis voor verdere samenwerking ontbrak. Mueller heeft inmiddels een advo caat in de arm genomen om de zaak verder af te handelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73