Spitten of niet spitten is de vraag 7 J Op de schop dinsdag 24 november 2009 "V Er zijn mensen die er een gron dige hekel aan hebben, maar er zijn er ook die het heerlijk vin den: spitten. Steeds meer tuin- liefhebbers vinden dat je best zonder kan. Niet spitten bete kent wel dat er andere werk zaamheden verricht moeten worden, want de grond wordt niet zo maar de perfecte onder grond voor planten, heesters en bomen. De laatste steek. door Hans Noot Na de overvloedige regen van gisteren zal het er de komende tijd niet van komen, maar toch zijn november en december ideale maanden om de spa ter hand te nemen en de tuin om te spitten. Dat gaat niet op als de tuin op zandgrond ligt, dan is het vroege voorjaar de betere tijd. De tempe raturen van afgelopen weekeinde deden allerminst aan november denken. Mij bekroop tijdens het spitten steeds het gevoel dat ik een halfjaar mis was met mijn ac tiviteiten. Het gilde van tuiniers valt over het algemeen uiteen in spitters en niet-spitters, waarbij de laatste groep groeiende lijkt. Dat is niet verwonderlijk, want spitten is en blijft loodzwaar werk, zeker op de Zeeuwse klei. Spitters en niet-spit- ters streven uiteindelijk wel het zelfde na: het verbeteren van de structuur van de grond om planten gezond en weelderig te laten groeien, want hoeveel geld je ook uitgeeft aan planten, als ze in slech te grond terechtkomen, wordt het een teleurstelling. Spitten zorgt ervoor dat de grond weer een lossere toplaag krijgt waar het regenwater makkelijker in wegzakt en wormen en ander bo demleven beter hun verterende werk kunnen doen. Bovendien werk je onkruidzaden dieper de grond in (vooral bij de nog zwaar dere methode van twee spaden diep spitten) en breng je zuurstof Niet spitten na zware regenval - Na zware regenval, net als gisteren, is het beter niette spitten. Ten eerste omdat dat veel te zwaar is, maar ook omdat de kletsnatte grond door er op te lopen tot een compacte massa inklinkt. in de grond. Wie samen met het spitten organisch materiaal in de grond werkt, bijvoorbeeld com post of goed verteerde stalmest, slaat twee vliegen in één klap. De niet-spitters verbeteren de grond door in de herfst in de tuin een dikke laag verteerd materiaal zoals compost aan te brengen. Dit mulchen zorgt er in de loop der ja ren voor dat de toplaag van de grond steeds beter van structuur wordt, als er tenminste voldoende wormen in de grond aanwezig zijn om de mulch de grond in te wer ken. Aangezien wormen de tijd ne- Ook bevroren grond bewerken is niet aan te raden, maar na een eerste nachtvorstje waarbij de grond niet of amper bevroren raakte, kan er prima gespit wor den. De campanula heeft zwem les gehad. En hoe! De plant drééf in het potje maar desondanks steken de blau we bloemetjes nog fier in de lucht. Met een beetje geluk bloeit de plant nog een poos door, zo lang het tenminste niet gaat vrie zen. Dat de campanula zwemles heeft gehad was geen opzet, gewoon een kwestie van slordigheid. On danks alle regen vergeten om te kijken of er water in de potten bleef staan. Het is maar goed dat de campanula of klokjesbloem sterk is. Het is ook een veelzijdige plant. In de kamer, in een hanging basket of gewoon in de volle grond: alles kan. Het is dan ook goed denkbaar dat een plant start in de kamer om vervolgens in de tuin verder te groeien. Wij heb ben in de tuin een paar exempla ren die als vulling in de terraspot- ten zijn begonnen maar nu als bo dembedekker verder groeien. In de winter sterft alle blad af om in het voorjaar weer tevoorschijn te komen. Met alle regen en wind van de af gelopen dagen was het bittere noodzaak om eens even een rond je te doen in de tuin. Potten leeg halen of op een beschut plekje zet ten en vooral blad harken. De bomen rond de tuin zijn in middels nagenoeg kaal. Alle blad ligt op de grond. Het grasveld was veranderd in één bladtapijt, net als de borders en (helaas) ook de vijver. De bladeren zijn inmiddels van het gras geveegd. Dat is beter om dat het toch al niet geweldige veld je anders volgend voorjaar hele maal is omgetoverd tot een tapijt van mos. Het bladeren vissen uit de vijver is ook bittere noodzaak. Blad gaat rotten met alle ellende van algen- groei en slechte waterkwaliteit van dien. Met een schepnet zijn de meeste blaadjes zo goed en zo kwaad er uit gehaald. Ook deze keer is de hoeveelheid slakken die met de blaadjes en de draadalgen uit de vijver worden gehaald verbazingwekkend. Tien tallen slakken met ronde en kegel vormige huisjes zitten in het schepnet. Stuk voor stuk worden ze weer te ruggezet om verder te werken aan hun uiterst nuttige taak: algen eten. men om hun werk te doen, moet de tuinier geduld hebben. Deze methode is misschien minder ar beidsintensief dan spitten, maar vergeet niet dat er toch compost aangevoerd moet worden, want niet zo heel veel tuiniers hebben zo veel compost in hun vat of bak zitten. Als een beetje tuin bedekt moet worden met vijf centimeter compost, praat je al snel over een flinke hoeveelheid. Wie toch voor spitten kiest, doet er goed aan de werkzaamheden over een aantal dagen te versprei den en tijdens het spitten regelma tig de rug t.e rechten en hol te ma ken. Zeker op kleigrond is het van belang niet te veel grond in één steek om te willen gooien en de spa niet te hoog op te tillen voor de kluit teruggegooid wordt. Pro beer ook recht voor de voor te staan zodat de rug recht blijft. Een omgespitte tuin geeft voldoening, maar die verdwijnt als je er spit aan overhoudt. Een spa van goede kwaliteit is op de zware Zeeuwse kleigrond zijn geld meer dan waard. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over 'landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Het water staat tot de rand in de pot met campanula's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43