Als je het ook op 4 Distelvlinder vaakst gezien in 2009 Erftrofee 2010 Beestachtig dinsdag 24 november 2009 Vanaf vandaag kan men zich inschrijven voor de Erftrofee 2010, die sinds 2000 wordt toegekend.,Stichting Landschapsbeheer Zeeland werkt samen met boeren en erfeigenaren om hun erf op een streekei gen manier in te richten. Het thema is dit jaar: 'Welk erf houdt de weegschaal tussen streekeigen cultuur en flora fauna in evenwicht?' De Erftrofee is een eervolle waardering voor de gemaakte keuzes van een eigenaar bij de inrichting van zijn erf, passend in het landschap. Streekeigen erven hebben diverse kenmerken. Zo zijn er streekeigen ge bouwen naast cultuurhistorische kenmerken zoals bijvoorbeeld een hekwerk en landschapselementen als hoogstamboomgaarden, knotwil gen, een Zeeuwse haag of een drinkput. Elk boerenerf met een streekeigen element, kan meedoen om de Erftro fee te winnen. Zowel historische erven als modernere erven kunnen meedingen. De jury kijkt bij de inzendingen naar cultuurhistorische as pecten en streekeigenheid, aanwezigheid van streekeigen flora en fau na, praktische bruikbaarheid voor de landbouw en de motivatie om te kiezen voor de huidige inrichting van erf en gebouwen. Ook een pu blieksjury kan een erf uitkiezen dat extra waardering verdient. Informatie: Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Sylvia Tuinder, telefoon: 0113-230936, mobiel: 06-21574896 en www.landschapsbeheerzeeland.nl. Meer agendanieuws op de website van deze krant. Strandjutten in Oostkapelle Terra Maris, het museum voor natuur en landschap in Oostkapelle, houdt morgen van 14.00 tot 16.00 uur de activiteit Strandjutten (alle leeftijden). De kosten zijn €3 per persoon. Na een inleiding bij het grote zee-aquarium, wordt er met de jutter langs het strand gestruind op zoek naar natuurlijke en niet natuurlijke aanspoelsels. De jutter geeft uitleg over de natuurlijke vindsels, bijvoorbeeld over schelpen, doorboorde veenbrok- ken en eikapsels van de wulk. Aanmelden bij Terra Maris, telefoon 0118-582620. T 7 Sterren schieten GPS: positiebepaling aan de hand van satellietinformatie. Hiervoor zijn minimaal vier satellieten nodig, één recht boven je en drie verspreid over de horizon (net zoals bij het sterren schieten). - Sextant: Instrument om de verticale hoek tussen een he mellichaam en de horizon te meten, bestaande uit een gra denboog met stelschroef en micrometer of nonius, twee spiegels, waarvan een op de beweegbare arm, een oculair en filters om tegen de zon in te kunnen kijken. De uitdrukking 'poolshoogte nemen' houdt verband met deze manier om je positie te bepalen (waarbij de gebruik te ster de Poolster is). - Nautic Almanak: tabellen met astronomische gegevens ten behoeve van navigatie in de scheepvaart. Tot op de se conde nauwkeurig is hierin af te lezen wanneer 57 geselec teerde sterren opkomen of ondergaan en dus ook wan neer de schemering begint en eindigt. De Nautische Al manak is gebaseerd op de tijdstandaard Greenwich Mean Time (GMT). Elk schip had vroeger dan ook een 'tijdmeter' aan boord die de exacte GMT aangaf. Dat was een echte klok die je nog moest opwin den. Dat mocht alleen de 1e stuurman doen op een vaste tijd. Tegenwoordig heeft de GPS de plaats van de tijdme ter ingenomen als aangever de GMT. Star Finder and Identifier: sterrenwijzer, bestaande uit negen plastic schijven waar op de geografische breedte staat (verdeeld van 0 tot 90 graden). WA'/f- v' Marius Meerburg, docent navigatie van Maritiem Instituut De Ruyter, schiet een zor door Ondine van der Vleuten Tijdens een reis van Zuid-Korea naar Brazilië sloeg het noodlot toe, mid den op de oceaan. Marius Meerburg, destijds tweede stuur man van het vrachtschip Atlas gracht, weet het nog goed: opeens was de antenne van de gps stuk. Weg ontvangst. Van het ene mo ment op het andere geen global positioning system meer. En geen tweede gps om op terug te vallen. Wat doet een mens in zo'n geval? In het kraaiennest klimmen en tu ren of er land in zicht komt? Rond dobberen en bidden dat het goed- komt? Niets daarvan. Een zeeman gaat in zo'n geval sterren schieten. Of een zonnetje, net hoe het uit komt. „De kapitein van het schip was er nog een van de oude stempel en zelf was ik in de jaren '84-'88 op de Zeevaartschool nog uitgebreid onderwezen in astronavigatie. Dat is positiebepaling met behulp van de zon en de sterren", zegt Marius Meerburg. „Als je gps uitvalt, is dat het enige waar je op terug Nog voor het helemaal licht is komt het geluid van de roodborst in de achter tuin me al tegemoet. Meestal is dat een tikkend geluid, hoewel zo nu en dan ook het liedje dat ze 's zomers voortbrengen te horen is. Ook de heggenmus en winter koning laten zich met hun lied gel den. Ieder vogeltje zingt zoals het ge bekt is. En het fe de zang of roep die ons in eerste instantie laat weten wel ke soort zich presenteert, ook al hebben we ze nog niet waargeno men. Op een moment waarop ik even in de achtertuin moest zijn, hoor de ik korte hoge toontjes, her haald door meerdere vogels. Ze le ken zich steeds te verplaatsen, want ik hoorde het geluid nu hier en dan daar, eigenlijk overal om me heen. Dat kon alleen maar een zwerm staartmezen zijn. Of mogelijk goud-haantjes. De geluiden beschrijven? Voor ie dereen klinkt het weer anders. De enige manier om erachter te ko men welk geluid kenmerkend is voor een bepaalde soort, is steeds alert te zijn en zodoende ervaring op te doen. De kleine in roze, zwart en wit ge klede staartmezen bewogen zich, op zoek naar voedsel, druk doen de door de kruinen van de bo men en hoogste struiken. Ze rie pen elkaar daarbij steeds toe om contact te houden, je zou je bijna afvragen of ze wel echt zijn. Ze hebben iets weg van de pluizige beestjes die je nogal eens als mascotte in auto's ziet hangen. Of je ze waar kunt ne men hangt ook een beetje van je geduld af. Wie de boomkruinen afzoekt om ze te ontdekken ziet in eerste in stantie maar weinig. Hun beweeg lijke gedrag maakt ze moeilijk op te sporen. Maar zelden zien we ze aan de voedertafel. Mogelijk dat ze in de echte winter periode zich toch als individuen op een vaste plaats vestigen en daar meesnoepen van het aange boden voedsel. De grote zwermen verschijnen hoofdzakelijk in voor- en najaar. Niet zelden worden ze vergezeld van goudhaantjes, die nog kleiner zijn en een bijna gelijkluidend contactgeluidje laten horen. Wie zich oefent leert de vogels kennen aan de toon. De distelvlinder en de oranje luzernevlinder zijn sinds het begin van de vlindertellingen door de Vlinderstichting in 1990, nog nooit in zulke groten getale in ons land aanwezig geweest als in 2009. Dat blijkt uit het zogenoemde meetnet vlinders van de stichting, zo werd maandag bekend. t Van de twee werd de distelvlin- i;' x der het allervaakst gezien. Ns JV Beide trekvlinders werden veel •-•'i&É' waargenomen door de vrijwilli- §ers van vlinderstichting, die M' -- elke week vlinders tellen op een K - j "V*?B vaste route. De distelvlinder I W komt ingevlogen vanuit AfrikaT de oranje luzernevlinder vanuit landen in Zuid-Europa. In 2008 y f was de distelvlinder in ons land TM vrijwel onvindbaar. De oranje luzernevlinder (colias croceade bovenzijde van het mannetje (boven) en het vrouw tje (onder).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40