zeeland 13 maar het prikken ging vlot 'Delta moet investeren in Zeeland' Weer werk aan Zeeuws spoor commentaar Bèta's dinsdag 24 november 2009 Locaties waarop geprikt wordt: Hulst, Breskens, Terneuzen, Middel burg, Vlissingen, Heinkenszand, Goes, Kruiningen, Zierikzee, Tholen. 'Bij de vaccinaties voor meningokokken moe sten we 80.000 mensen prikken in twee weken. Nu 20.000 in een week. Dus we hebben erger meegemaakt' Woordvoerder Corrie Brand van de GGD Zeeland Middelburger Wilfred de Birk heeft geen seconde getwijfeld over de vraag of Bjork (8 maanden) wel of niet gevaccineerd moest worden. Absoluut wel, zegt hij beslist. Moeder llona: „Ik twijfelde nog. Maar het kwam wel erg dichtbij toen mijn vriendin, die veel bij ons over de vloer komt, de Mexi caanse griep kreeg." En zo werd het alsnog 'ja' tegen de vaccinatie. Vicente en Yvonne Boucherie uit Middelburg hebben dochter Manon (1) en Teun (3) bij zich. Yvonne: „Die verhalen over de effectiviteit van het vaccin hebben me wel even doen twijfelen." Maar bij elke vaccinatie wordt wel over nadelen gepraat, vindt Vicente, en de balans slaat toch door naar 'ja', als je bedenkt waar de inentingsprogramma's ons al voor behoed hebben. Middelburger Ralph Epker komt zichzelf laten prikken omdat hij een zoon van drie maanden oud heeft. „Mijn vrouw is al geweest en mijn dochters van twee en 17 ook." Hij vraagt zich wel af of het zin heeft, de omgeving van zo'n kwetsbaar kindje te vaccineren. Wat als je op bezoek gaat bij opa en oma? „We hebben toch maar het zekere voor het onzekere genomen." De driejarige Marijn houdt haar teddybeer stevig vast. Geen kik komt er over haar lippen, als ze een prikje krijgt. Zus Suus (1) heeft het wat moeilij ker. Moeder Marlies Dirkse uit Middelburg was nogal verontrust door de verhalen over kwik en 'andere rare stofjes'. „Maar mijn man zei: wat heb je liever, dat ze heel ziek kunnen worden of dat ze een prikje krijgen?" Restjes vaccin worden weggegooid Het vaccin is 's morgens vanaf een geheime plek naar De Kruitmolen ge bracht. In de koeling is het 24 uur houdbaar. Twee mensen zitten de hele dag vaccin te maken uit twee componenten. Daarna, wordt het aan de priktafels 'opgetrokken' (in de injectiespuit). Zo is het vaccin nog 15 minuten houdbaar. Bij elke 'prikker' zit een 'optrekker'. Voor de eerste vaccinatieronde in De Kruitmolen in Middelburg waren 1170 inwoners van Veere en 2945 Middelburgers uitgenodigd (kinderen en huisge noten). Op de uitnodiging staat hoe laat ze worden verwacht. De dag is verdeeld in vier blokken van twee uur. In De Kruitmolen zijn van 9 tot 11 achternamen A tot en met F welkom, en zo verder tot 17.30 uur. Per uur kunnen twintig mensen gevaccineerd worden. Vanaf tien jaar krijgt iemand een hele dosis, daaronder een halve. Er is ruim in geslagen. Wat aan het eind van de dag aan vaccin over is, wordt weggegooid. door Jeffrey Kutterink middelburg - De provincie Zee land wil aandeelhouder blijven van Delta. Maar dan moet het energiebedrijf wel activiteiten af stoten. „Delta moet meer investe ren in Zeeland en minder in het buitenland." Dat zei gedeputeerde Toine Pop- pelaars (CDA) gisteravond tijdens een CDA-bijeenkomst in Middel burg. Die stond in het teken van 'het nut van Delta voor Zeeland'. Poppelaars vertegenwoordigt de provincie in de aandeelhoudersver gadering van Delta. De provincie heeft een belang van 50 procent en is dus hoofdaandeelhouder. „Delta zal meer moeten focussen", zei Poppelaars desgevraagd. „Sa men met Delta moeten we kijken naar de strategie. We moeten kij ken naar hoe het verder moet met investeren in het buitenland. Want Delta moet scherpere keu zes maken. Ze kan niet alles blij ven doen: én een tweede kerncen trale bouwen én investeren in duurzame energie." Poppelaars zei ook dat binnen drie tot vijf jaar Delta en waterbedrijf Evides moeten worden gesplitst. Verkoop van de aandelen Delta ziet Poppelaars niet zitten. „Ik denk niet dat de provincies die hun aandelen in hun energiebe drijf hebben verkocht, over tien jaar nog beschikken over het be drag dat ze voor hun aandelen heb ben gekregen." Directeur Peter Boerma zei niet ge schrokken te zijn van Poppelaars uitlatingen. „We zullen niet gauw tussen de vier en vijf miljard euro investeren in het buitenland." Hij doelt op de bouw van een tweede kerncentrale. „Afhankelijk van de economische ontwikkelingen is een termijn van drie tot vijf jaar niet verkeerd om Delta en Evides uit elkaar te halen." Onderwijs is heel las tig af te stemmen op de arbeidsmarkt. Uit onderzoek blijkt dat de gouden toekomst die de overheid de laatste jaren alle bètastudenten beloofde niet bestaat. Op dit moment hebben alleen werktuigbouw kundigen goede perspectieven. Verder heeft de markt geen be hoefte aan nog meer afgestu deerde technici. De alom ver wachte tekorten, waarvoor in 2003 zelfs een Deltaplan Bèta en Techniek werd gemaakt, zijn er niet Het roer kan dus om. Het Researchcentrum voor On derwijs en Arbeidsmarkt voor spelt nu personeelstekorten in het onderwijs en in de zorg. Maar het centrum geeft er na tuurlijk geen garantie bij voor de jongelui die braaf deze rich tingen kiezen. In plaats van de krampachtige pogingen om de arbeidsmarkt vóór te zijn, zou het onderwijs zich beter kunnen richten op een zekere breedte en op flexi biliteit. De vele afgestudeerden die een baan vinden buiten hun vakgebied bewijzen dat het anders kan. Zeker als ze tij dens hun loopbaan blijven le ren, hebben zij goede kansen. eindewege - Prorail gaat weer aan het Zeeuwse spoor werken. Zater dag vanaf 01.00 uur is er geen treinverkeer mogelijk tussen Ber gen op Zoom en Vlissingen tot maandag 05.00 uur. De NS zet bus sen in. Ter hoogte van Eindewege wordt over een lengte van 1600 meter de ballast (het spoorgrind) vernieuwd. In hetzelfde weekend worden ook de overwegen Rilland- seweg in Reimerswaal en de Oude Kraaijertsedijk in 's-Heer Arends- kerke vernieuwd. Bij beide overwe gen worden de overwegplaten en de ballast vervangen. VIDEO De vaccinatiecampagne tegen de Mexicaanse griep is gestart. Video en infographic op www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3