261 cultuur Onmacht breed uitgemeten Kunst van Fijneman en Vervolg filosofisch café Van den Bosch favoriet agenda Evers Staat Op vanuit woning van Blof-zanger The Zombies in Middelburg Voorpremière film John Rabe dinsdag 24 november 2009 Regisseur Monique Aerssens instrueert de cast voor het uitbrengen van een toost. foto Mark Neeier MIDDELBURG - Het populaire och tendprogramma Evers Staat Op van Radio 538 komt vrijdag live vanuit de woonkamer van Blof- zanger/gitarist Paskal jacobsen in Middelburg. Edwin Evers en zijn sidekicks Rick en Niels overnach ten bij hem en presenteren tussen 6.00 en 10.00 uur het programma in hun ochtendjas. Tijdens de uit zending treedt Blof ook op. Het team van Evers Staat Op lo geerde al vaker bij bekende arties ten. Eerder hebben ze overnacht bij Frans Bauer in het Brabantse Fijnaart en in het ouderlijk huis van Jan Smit in Volendam. MIDDELBURG - Colin Blunstone en Rod Argent van de legendarische groep The Zombies treden mor genavond op in de Stadsschouw burg in Middelburg. Het concert begint om 20.00 uur. De Britse band The Zombies werd in 1964 opgericht en scoorde grote hits met onder meer She's not there (later ook uitgevoerd door Santana), Tell her no en Time of the season. Na enkele jaren ging de groep uit elkaar. Sinds 2000 wer ken zanger Colin Blunstone en toetsenist Rod Argent weer regel matig samen onder de naam The Zombies. In 2004 en 2007 onder namen ze ook een theatertournee, waarbij ze Middelburg aandeden. VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het Jaar' heeft vanavond de voor première van John Rabe van regis seur Florian Gallenberger. De voor stelling in de Vlissingse bioscoop CineCity begint om 19.30 uur. De film vertelt het waargebeurde verhaal van de Duitse zakenman John Rabe, lid van de nazipartij en kaderlid van Siemens. Hij redde het leven van 200.000 Chinezen na de inval door de Japanners en de daaropvolgende bloedbaden in Nankin, eind 1937 en begin 1938. De titelrol wordt gespeeld door Ul- rich Tukur (Das Weisse Band). MIDDELBURG - Marie-Louise Fijne man en Remco van den Bosch zijn de publieksfavorieten bij Mu seum de Glazenkast in Middel burg. Zij zijn de winnaars gewor den van de verkiezing 'Eigentijdse Zeeuwse Kunstenaar van het jaar' die het museum had opgezet. De uitslag werd gisteravond tijdens een diner bekendgemaakt. De Glazenkast, dat zich richt op hedendaagse Zeeuwse kunste naars, opende in april zijn deuren. Voor de expositie First Fifteen wer den vijftien kunstenaars uitgeno digd. Daarnaast waren er gastexpo- santen. Het museum wil de bezoekers sti- door Ali Pankow De viering van de 60ste verjaardag van een suc cesvol zakenman wordt danig overschaduwd door de zelfmoord van een van zijn dochters een halfjaar daar voor. De zakenman heeft zijn oudste zoon Christian, tweeling broer van de overleden dochter, ge vraagd haar te herdenken in een toespraakje tijdens het diner. Na dat Christian op zijn glas heeft ge tikt, wordt het gezelschap plotse ling geconfronteerd met een ver bijsterende onthulling. Dit is in het kort het verhaal van de voorstelling Festen door Toneel groep Terneuzen, die morgen avond in Porgy 8c Bess in premiè re gaat. Het stuk is gebaseerd op de gelijknamige Deense succesfilm uit 1998 van Thomas Vinterberg. Een stuk als Festen past naadloos in de opvoeringsgeschiedenis van Toneelgroep Terneuzen. Met voor gaande producties als onder meer Bloed van de Hongerlijders, Tram lijn Begeerte en Vuur in de sneeuw bewees dit gezelschap graag emo tioneel de diepte in te gaan. Boven dien had regisseur Monique Aers- muleren om op een kritische ma nier naar de kunst kijken. Elke be zoeker kreeg daarom een stemfor- mulier waarop iedereen zijn drie favorieten kon aankruisen. Dat le verde in totaal 2154 stemmen op. Drie weken geleden werden de ge nomineerden, de drie hoogst sco- renden in elk categorie, onthuld. Bij de dames waren dat - naast Ma rie-Louise Fijneman (mixed me dia) - Nelly van Nieuwenhuijzen (schilderijen) en Toos van Hol- stein (schilderijen). Bij de heren scoorden, samen met Remco van den Bosch (fotografie), Frans Ke gels (sculpturen) en Kees van de Wetering het hoogst. sens Festen al heel lang in haar wensenpakket je zitten. „Het stuk is een toonbeeld van de onmacht die mensen overvalt als ze met een schokkende gebeurtenis wor den geconfronteerd. De één ver toont vluchtgedrag, de ander ont kent, sommigen zijn verontwaar digd, anderen woedend." Volgens de regisseur bieden al die emoties een ambitieuze cast tal van spelmogelijkheden. „Wij zijn er wel ruim een jaar mee bezig ge weest en hebben wat hobbels moe ten nemen", zegt Corina Besse- ling, één van de speelsters in Fes ten. Volgens haar is het thema 'in cest' extra beladen en hadden som mige spelers er toch moeite mee, ondanks dat Toneelgroep Terneu zen eerder zijn tanden in zware stukken heeft gezet. Verder vergt dit stuk een groot aan tal mannelijke spelers, die niet di rect allemaal beschikbaar waren. Bovendien werd de groep gecon fronteerd met spelerswisselingen om persoonlijke en medische rede nen. „Al met al zijn er dit jaar maar liefst zeven nieuwe spelers bijgekomen. Dat is mooi natuur lijk, maar het vergde wel even tijd de nieuwkomers te laten wennen aan onze verenigingscultuur", al- MIDDELBURG - Het Filosofisch Café in Middelburg krijgt een vervolg. Zaterdag is, van 16.00 tot 18.00 uur, in de Revolution ïoo.oooetc. Gallery in de Lange Noordstraat de eerste editie in de nieuwe, wat grootsere aanpak. In 2007 en 2008 was er al een filo sofisch café. Het evenement leek daarna een stille dood te sterven. Pieter Ippel (Roosevelt Academy), Nico Out (Scoop) en de filosofen Dick van Biemen en Anthonie van den Buuse hebben nu het ini tiatief genomen tot een 'doorstart'. „De intentie is dezelfde: een ont moetingsplaats voor jong en oud om over belangrijke zaken te pra ten en na te denken", zegt Van den Buuse. „Het wordt nu iets grondiger aangepakt en bovendien dus Besseling. Zij vertolkt zelf de rol van de nog in leven zijnde dochter van de jarige zakenman. „Het is een schrijnend stuk, maar dat wil niet zeggen dat het een loodzware voorstelling wordt. Er zit absoluut veel humor doorheen verweven. Dat is onze regisseur wel toevertrouwd." Volgens Besse ling kenmerkt ook de toneelversie van Festen zich door een filmische opzet. „Heel fragmentarisch dus, maar waar mogelijk hebben we de volgorde van de scènes enigszins aangepast. Zo hoeft er niet onnodi ge van locaties te worden gewis seld. Wij maken in de vormgeving wel onderscheid tussen de eetzaal, een hotelkamer en het kamertje boven in het pand." Het publiek zit in Porgy 8c Bess als het ware met zijn neus op de voor stelling en worden op die manier het toneelstuk ingezogen ten be hoeve van een intense beleving. Voor de muzikale begeleiding te kent pianist Jacques Joziasse. Woensdag 25 nov. Festen, Toneel groep Terneuzen, Porgy Bess, Ter neuzen, 20.00 uur. Verder hier ook te zien op do. 26 nov., vrij. 27 nov., zat. 28 nov., 20.00 uur en op zon. 29 nov. 14.30 en 20.00 uur. wordt er nadrukkelijk samenge werkt met de Roosevelt Academy en Hogeschool Zeeland." De aftrap wordt zaterdag gedaan door Miriam van Reijen, oprichter van het Filosofisch Café Breda. Zij introduceerde het filosofisch café als vorm van praktisch filosoferen in Nederland. Zij hanteert de 'so cratische' methode: bezoekers brengen een stelling in waarover wordt gediscussieerd. Bij de vol gende edities wil de organisatie ook andere vormen proberen, zo als een inleiding met debat. Hoe vaak het filosofisch café plaats vindt, is nog niet bekend. Van den Buuse: „Eén keer per maand is misschien wat te veel van het goe de, maar er komt zeker een struc turele frequentie in." Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Haamstede Dominee Louis Wüllschleger houdt een lezing over samenwerking tussen de gere formeerde en hervormde kerk. Gereformeerde Kerk Haamstede, 19.30 uur. Kamperland Wisselende 3D voorstellingen om 16.00 uur. Zeeuws Planetarium, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplaneta- rium.nl PODIUM Goes Cabaretprogramma: Lebbis met 'Hoe laat begint het schieten?' (reprise). Theater De Mythe, aanvang 20.00 uur. Bergen op Zoom Een groep van 24 dansers en een dertien- koppig Mariachi-orkest verzorgen onder de titel Spirit of Mexico een wervelende show waarin vele Mexicaanse stijlen - qua kostuums en muziek - aan bod komen. Traditioneel èn modern. Stadsschouwburg De Maagd, 20.00 uur Zierikzee Vocaal Ensemble Feeling treedt op. Nieuwe Kerk, aanvang 19.30 uur. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel The Twilight Saga, New Moon: 20.00 uur; 2012: 20.00 uur; De Storm: 20.00 uur; The Country Teacher: 20.30 uur; GOES Merral 2012: 18.30 en 21.30 uur; De Storm: 19.00 uur; Terug naar de Kust: 18.45 en 21.00 uur; The Twilight Saga, New Moon: 19.00 en 21.45 uur; Michael Jackson's This is It: 21.15 uur; 't Beest Mammoth: 20.30 uur; MIDDELBURG Schuttershof Millennium: 20.00 uur; TERNEUZEN View The Twilight Saga, New Moon: 20.30 uur; 2012: 20.15 uur; De Storm: 20.45 uur; VLISSINGEN CineCity 2012: 13.45, 16.00, 19.30 en 21.15 uur; A Christmas Carol: 13.45, 16.15 en 19.00 uur; Couples Retreat: 16.30, 19.15 en 22.00 uur; Creation: 14.00 uur; De Storm: 14.00, 16.15, 19.15 en 21.30 uur; Inglourious Basterds: 21.15 uur; Jo hn Rabe: 19.30 uur; Love Happens: 19.00 uur; Michael Jackson's This is It: 17.00 uur; Sinterklaas en de Verdwenen Pakjes boot: 13.45 uur; Terug naar de Kust: 13.45, 16.15, 19.15 en 21.45 uur; The Twilight Saga, New Moon: 16.15 en 22.00 uur; Up (nv): 14.00 uur. POPAANZEE Marsha over Popaanzee: „Wat een avontuur is het nu al!" Alles over het project op www.pzc.nl/popaanzee STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28