Gemeenten hebben te weinig besef van crisis M :eeland 125 Celstraffen geëist voor ripdeal op taxichauffeur De paarden vlogen door het dak van de schuur CRISIS Staatssecretaris Bijleveld: 'kijk ook naar aantal wethouders' Overleg bonden en Zalco mislukt Straf na ongeval onder invloed De Slag om de Schelde KERST- en WINTER REIZEN dinsdag 24 november 2009 door Jeffrey Kutterink den haag - Gemeenten hebben te weinig oog voor de zware finan ciële tijden die op hen afkomen. Ze doen er goed aan niet alleen te bezuinigen op voorzieningen, maar bijvoorbeeld ook te kijken naar het aantal wethouders. Dat zei staatssecretaris Ank Bijle veld (CDA, Binnenlandse Zaken) gisteren tijdens een overleg over het gemeente- en provinciefonds in de Tweede Kamer. „Gemeenten moeten zich - zeker in het licht van de gemeenteraads verkiezingen - realiseren dat het ernst is", zei Bijleveld. Ze reageer de op WD-Kamerlid Willibrord van Beek. Hij zei dat zowel bij pro vincies als gemeenten 'het nog niet tussen de oren zit wat voor moeilijke financiële tijd er aan komt'. Ik mis de urgentie." Bijleveld zei hetzelfde idee te heb ben. Ze richtte zich nadrukkelijk op gemeenten, gezien de verkiezin gen op 3 maart 2010. „Als gemeen ten zo fors moeten bezuinigen, gaat dat vaak ten koste van voorzie ningen. Maar ik vind dat ze bij voorbeeld ook moeten kijken naar het aantal wethouders. Het kan middelburg - De directie van alu- miniumproducent Zalco in Vlissin- gen wil het loohoffer dat ze van het personeel vraagt niet van tafel halen. Het overleg tussen vakbonden en directie is gisteravond op niets uit gelopen. „We hadden gehoopt dat de directie zou luisteren naar de reacties op het plan", zegt FNV-be- stuurder Koos de Meij. „Dat is niet zo. Dit is een frontale botsing, waarvan ik de consequenties niet kan overzien." De bonden overleg gen op 2 december met het perso neel. De directie van Zalco wil dat het personeel 16 tot 22 procent van hun loon inlevert. Het bedrijf stelt last te hebben van de economi-. sche crisis en de energieprijzen. middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 53-jarige Axelaar veroordeeld tot een taakstraf van 150 uur. Ook werd de man een rijverbod voor twee jaar opgelegd. Op 23 september 2008 reed hij met zijn auto over de N685 bij Spui en(Spui). Hij was onder in vloed van medicijnen en alcohol - bijna vier keer zoveel als toege staan - en het zicht was door de re gen slecht. Mogelijk door de com binatie van dat alles had hij een voor hem rijdende bromfietser niet gezien en reed hij zonder vaart te minderen tegen de brom mer aan. De bestuurder daarvan liep en ontwrichte schouder en een breuk aan de schoudertop op. Staatssecretaris Ank Bijleveld. niet zo zijn dat bezuinigingen al leen op de burgers worden afge wenteld. Bij het maken van college programma's moeten gemeenten zich straks realiseren dat het moei lijk en anders wordt." Het kabinet maakt, zo zegde Bijle veld de Kamer toe, in het voorjaar bekend met hoeveel rijksgeld ge meenten het in 2012 moeten doen. „Hou rekening met minder geld", zei Bijleveld alvast richting de ge meenten. De duidelijkheid kan het kabinet niet geven voor de ver kiezingen van 3 maart. Eerst moet in Den Haag worden besloten door Emile Calon middelburg - De brute overval op een taxichauffeur bij Ritthem zorg de deze zomer voor veel maat schappelijke onrust, aldus officier van justitie W. Suijkerbuijk. Die bewuste chauffeur werd door zijn belagers zwaar mishandeld. Het slachtoffer lag dagenlang in het zie kenhuis en moest thuis ook nog een maand lang worden verzorgd door zijn vrouw voor hij zichzelf alleen maar kon wassen. Uit zijn slachtofferverklaring blijkt dat het nog steeds slecht gaat met de man. Hij heeft nog steeds last van paniekaanvallen. Langzaam passerende auto's door zijn straat en geweld op tv breng en hem zelfs van zijn stuk. Hij heeft zelfmoordneigingen en is pessimistisch gestemd over zijn toekomst. De beide verdachten van die brute overval stonden gisteren terecht. Het zijn mannen uit Sint-Maar tensdijk (35) en Bergen op Zoom (32). Tijdens de behandeling van hun zaak bleek dat het niet om zo maar een overval ging op een taxi chauffeur. Het ging om een rip deal. De taxichauffeur handelde in cocaïne en na die mishandeling gingen de mannen ervandoor met zijn harddrugs. De beide verdachten belden hem vanuit Goes, waar ze de 19e juli aan het stappen waren, want ze wilden wat coke scoren. De Thole- naar kende de taxichauffeur van eerdere deals. Ze spraken met hem af bij het viaduct onder de A58 bij Oost-Souburg. Vervolgens reden waarop het Rijk hoeveel gaat be sparen (in jargon: de brede her overweging). Bijleveld: „Herover wegen betekent niet altijd bezuini gen", antwoordde ze SP-Kamerlid Ronald van Raak. „We kijken ook naar hoe we zaken in Nederland hebben georganiseerd." SP en PvdA grepen dat aan om te pleiten voor het afschaffen van de waterschappen en de taken onder te brengen bij de provincies. CDA en WD wijzen dat niet af, maar wachten eerst de discussie af. Van Raak (SP): Daar komen we dus met elkaar wel uit." De Zeeuwse gemeenten zien de ernst van de situatie wel degelijk in, reageert Rob van der Zwaag, burgemeester van Veere en voorzit ter van de Vereniging Zeeuwse ge meenten. „Dat het erg wordt, we ten de gemeenten wel. Maar hoe erg? Dat hangt er van af hoeveel het Rijk de gemeenten kort. We wachten op duidelijkheid, gaan niet lichtzinnig met de crisis om en zitten niet te wachten op een zwarte-pieten-spel." Op de sugges tie om het aantal wethouders te gen het licht te houden doet Van der Zwaag geen uitspraak. „Dat is aan elke gemeenteraad." Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november terug. door jan van Damme Boerderij de Hoogte bij Cad- zand - richting Nieuwvliet - was in de laatste dagen van de strijd in West-Zeeuws-Vlaande- ren tijdelijk hoofdkwartier van de Duitsers. Er sprong een Feldwebel rond, weet André de Winter. Hij was toen zeven jaar. Zijn vader moest met een tank op een boe renwagen in Oostburg water halen voor de Duitsers op zijn boerderij en voor de manschappen in de bunkers aan de kust. Eind oktober, begin november moest het gezin De Winter evacue ren. Vader Louis, moeder Helena Faes en opa Petrus Faes vonden met André en drie paarden een veilig onderkomen op een boerde rij bij het Bos van Erasmus. Daar waren schuilkelders. Toen de Duitsers definitief ver jaagd waren, keerde het gezin te rug naar De Hoogte. Het huis was in brand gestoken, een bunker op het erf bood tijdelijk onderdak. André de Winter vertelt: „In de schuur stonden 45 paarden van de Duitsers. Toen ze vertrokken, heb ben ze die allemaal doodgescho ten. Wij troffen ze aan. De dagen, weken daarna moesten ze stuk voor stuk uit de schuur worden ge trokken. Een enorm karwei. Er moesten wanden worden afgebro ken, om het werk te vergemakkelij ken. Achter de schuur lagen loop graven. Daarin hebben we ze be graven." En daarmee is het verhaal niet af Later in november kwam er een Vi, een vliegende bom, precies op het paardengraf terecht. „Een stuk of vijf, zes vlogen er door de lucht. Er vielen al voor een deel verteer de paarden zo door het dak van de schuur. Zo'n voorval maakt wel in druk, ja." De verhalen over de Slag om de Schel de worden in een speciale, geïllustreer de uitgave gebundeld. Het boek ligt 12 december in de Zeeuwse boekhandels. ze met de chauffeur naar de afgele gen Deinsvlietweg. Wat daar pre cies gebeurde, werd gisteren niet helemaal duidelijk. De beide ver dachten vertelden dat de ander was begonnen met mishandelen waarna ze te hulp kwamen. Het re sultaat was in ieder geval een zwaargewonde. Volgens eigen zeg gen hadden de mannen tussen de vijf en zes gram coke van hem ge stolen en zijn leren jas. De politie kwam de mannen op het spoor omdat ze via hun gsm de taxichauffeur hadden gebeld. Want na enkele verhoren gaf de chauffeur toe dat er sprake was van een ripdeal, waarna het niet lang duurde voor de politie de bei de verdachten kon oppakken. Suij kerbuijk zei met enige nadruk dat in dit geval de handel van de chauffeur niet ter zake deed. Het ging hem om het geweld en de be roving van de man. Hij bracht ook naar voren dat de beide mannen verdacht werden van nog meer ge weld. De Tholenaar zou familiele den hebben mishandeld. De Berge- naar had op een korfbalveld en in Arnemuiden geweld gebruikt. Hij eiste tegen beide mannen elk een celstraf van dertig maanden waar van zes voorwaardelijk. De raadsmannen Boot en J. Bronsveld benadrukten dat de taxi chauffeur zich met criminele da den bezighield. Ook benadrukten ze dat hun cliënten door een lange celstraf hun werk en hun woning zullen verliezen. Boot vertelde ook dat het niet om een vooropgezet plan ging. Uitspraak op 7 december. Maaskantreizeruil KÉRST IN KARINTHIË 8 dagen voor 469,- P—"j 3-daagse wmterexairsiereis per Comfort-Class :our ingcar met oa excursies maar ook mogelijk «a—La; heden lot diverse wintersporten Verblijf in hotel Fragan- te v. c D y alf-pens-v - U reist Comfort-Class! vertrekdata: 20 december; 16.30 januari e.a. ■Wl: JÊÊÊÊt KERST AAN DE OOSTZEE 5 dagen voor 299,- BHI met o.a. Rostock. Wamemünde en Bad Doberan.Vërtujf op basis var ha;f-pension U reist Comfort-Class! vertrekdatum: 23 december —8BSg88—BEi KERST IN OPATIJA 8 dagen voor 379,- PfP^j 3-daagse kerstreis per Comfort-Class tou- ingcar met o.a, Postojna, Krk en Moscenice Verblijf in Hotel Imperial op basis van half-pension. U reist Comfort-Class! vertrekdatum: 22 december LONDEN 4 dagen vanaf 199,- -daagse reis per Tourist-Class touringcar Bl3 iet o.a. Windsor stuutour Verblijf m hotel nabij centrum op basis van logies met ontbijt U reist Tourist-Class! vertrekdata: 10, i 7, 20, 27 december e.a. MEER INFORMATIE OP WWW.MAASKANTREIZEN.NL EEN GRATIS BROCHURE MORGEN IN HUIS? BEL 0412-482828 NATUURLIJK KUNT U OOKTERECHT BI) UW ANVR-REISBURO! alcnzerpzfnzii MAASKANT REIZEN MR VAN COOTHST RAAT 14 5397 AR UTH INFO@M AASKANT COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27