'Oude ambtenaren staan in de kou' DNB: Herstel economie is geen gelopen race io economie Meer dan vier miljoen banen in EU verdwenen BERK Werknemers TNT willen salaris houden Meer stress op het werk door crisis Productie Nederland 11 procent gedaald Russische post schrapt tienduizenden banen ARBEIDSMARKT Onderzoek: Overheid schiet tekort bij personeelsbeleid KLM vliegt op biobrandstof U denkt dat u meer fiscale mogelijkheden kunt benutten. www.berk.nl Bel voor meer informatie met Marcel Klootwijk, Hans Bakker of Jan Kousemaker van onze vestiging in Goes: (0113) 24 20 00 Berk is waar uw business is Au independent Member dinsdag 24 november 2009 SCHIPHOL - De KLM maakte gisteren als eerste lucht vaartmaatschappij ter wereld een vlucht met passagiers aan boord van een toestel dat vliegt op biokerosine. De Boeing 747 ging de lucht in met een motor die draait op een mengsel van de biobrandstof Camelina en fossie le kerosine. Camelina wordt gemaakt uit planten. De KLM is ook bezig met de ontwikkeling van biobrandstof op basis van algen. foto Lex Lieshout/ANP UTRECHT Werknemers van TNT willen geen salaris inleveren om gedwongen ontslag van medewerkers bij het postbedrijf te vermijden. Dat blijkt uit peilingen van de vakbonden. Dit voorjaar verwierpen de leden al een principeakkoord over ver slechtering van arbeidsvoorwaar den in ruil voor banengarantie. DEN HAAG Van de Nederlandse werknemers heeft 48 procent in de afgelopen twee jaar meer stress op het werk ervaren. Als hoofdreden wordt de crisis genoemd, aldus onderzoeks bureau Regus. Van de ondervraag den zei 39 procent meer stress te ondervinden door de groeiende fo cus op winstgevendheid. DEN HAAG De Nederlandse industrie heeft over de afgelopen twaalf maanden 11 procent minder geproduceerd vergeleken met een jaar eerder. De transportmiddelenindustrie, waar de bouw van auto's, schepen en fietsen onder vallen, werd met een daling van ruim een kwart het hardst geraakt door de crisis. MOSKOU De Russische post wil volgend jaar 33.000 banen schrappen, aldus het staatsbedrijf gisteren. Het aantal medewerkers is sinds begin dit jaar met 3 procent teruggebracht tot 415.000 mensen. In 2010 wil de post het aantal met nog eens 8 pro cent inkrimpen. Er verdwijnen met name managementfuncties. den haag - Het personeelsbeleid van de overheid schiet tekort als het gaat om oudere werknemers. Die worden sinds de afschaffing van het vroegpensioen (FPU) wel financieel geprikkeld om langer door te werken, maar zij krijgen te gelijkertijd onvoldoende de kans om dat ook met plezier te doen. Het gevolg is dat veel oudere werk nemers minder productief zijn, meer last hebben van depressivi teit en toch eerder met pensioen willen, ook al voelen zij dat pijn lijk in de portemonnee. Dat blijkt uit het vandaag verschenen rap port 'De arbeidsmarkt naar oplei ding en beroep tot 2014' van het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt (ROA) van de Universiteit Maastricht. Onderzoekers van het ROA keken naar de verschillen tussen werkne mers die geboren zijn voor 1 janua ri 1950 en degenen die net na die datum geboren zijn. Die laatsten hebben geen recht meer op fiscaal gunstige regelingen voor vroegpen sioen. In theorie zouden ze min stens een jaar langer door moeten werken om een vergelijkbaar pen sioen te krijgen als hun iets oude re collega's. In de praktijk willen ze gemiddeld amper drie maan den langer doorwerken. „Ze ne men genoegen met een lager pen sioen dat iets later ingaat en spa ren zelf iets meer", zegt ROA-on- derzoeker Raymond Montizaan. De conclusie van het ROA is dat langer doorwerken niet alleen via financiële prikkels gestimuleerd moet worden, maar dat werkge vers er tegelijkertijd voor moeten zorgen dat werknemers ook langer productief blijven en plezier in hun werk houden. Dat kan bijvoorbeeld door goed met hen te overleggen over de werkdruk en mogelijkheden om minder of in deeltijd te werken en door ouderen te stimuleren om cursussen en trainingen te volgen. Volgens het onderzoek zijn veel oudere werknemers negatief over het personeelsbeleid in hun organi satie. Nog geen kwart vindt dat de eigen werkgever een goed perso neelsbeleid voert, terwijl 39 pro cent dat 'slecht' tot 'zeer slecht' vindt. Slechts 11 procent zegt dat hun werkgever zich meer is gaan inzetten om hen langer aan het werk te houden. den haag - De Nederlandse pen sioensector moet ondanks het eco nomisch herstel rekening houden met tegenvallers. Volgens De Ne- derlandsche Bank (DNB) hebben pensioenfondsen geprofiteerd van het herstel op de financiële mark ten, maar lopen zij nog risico's. Door de val van de aandeelkoer- sen ging de financiële positie van veel pensioenfondsen vorig jaar sterk achteruit. Zij konden daar door de pensioenen niet laten meestijgen met de loonontwikke ling. Onlangs kondigde het ABP aan dat dit volgend jaar wel weer gebeurt, maar in zeer beperkte ma te. Andere pensioenfondsen bekij ken nog of zij het voorbeeld van het ABP zullen volgen. In het Overzicht Financiële Stabili teit dat DNB gisteren naar buiten heeft gebracht staat dat de Neder landse pensioenfondsen nog een lange weg te gaan hebben, zeker vergeleken met vorig jaar, toen zij nog ruim in de slappe was zaten. Het sentiment op de markten is nog broos. Uit het rapport van DNB blijkt dat ook de Nederlandse economie last zal hebben van de verliezen bij pensioenfondsen. Als zij minder uitkeren, kunnen gepensioneer den minder uitgeven. Daardoor kan de groei worden afgeremd. DNB noemt de economie wereld wijd nog steeds kwetsbaar, ook al is in westerse landen sprake van lichte groei. De centrale bank wijst erop dat de verbetering op de fi nanciële markten niet los kan wor den gezien van omvangrijke steun maatregelen. „Er is nog een lange weg te gaan voordat we kunnen spreken van duurzaam herstel." Daarnaast staan overheden voor de taak om hun steunmaatregelen af te bouwen. Dat is belangrijk met het oog op de vergrijzing. Voor banken en verzekeraars is het belangrijk om hier alvast op in te spelen en zich voor te bereiden op een gewone marktsituatie. BRUSSEL - Het aantal arbeidsplaat sen in de Europese Unie is sinds het begin van de crisis met meer dan vier miljoen gekrompen. Daar mee is de gehele groei sinds 2000 tenietgedaan, zo blijkt uit het ver slag Werkgelegenheid dat de Euro pese Commissie gisteren presen teerde. Mannen, jongeren, laaggeschool den en werknemers met een tijde lijk contract hebben het meest te lijden van de dalende werkgelegen heid. „Het aantal verdwenen banen is nog enigszins getemperd door de inzet van arbeidstijdverkorting en andere maatregelen. Maar deze kor- tetermijnmaatregelen zijn op zich zelf niet voldoende om met succes uit de crisis te komen", aldus het rapport. Volgens Brussel zijn de Europese arbeidsmarkten de laatste jaren zeer dynamisch gebleken: elk jaar verandert ongeveer 22 procent van de Europese werknemers van baan. Het aantal langdurig werklo zen is sinds de jaren negentig ge daald, maar blijft een ernstig pro bleem. De laatste jaren duurde bijna 45 procent van de gevallen van werkloosheid meer dan een jaar, tegenover slechts 10 procent in de VS. De EU verwacht de komende tijd een sterke verandering van de werkgelegenheid door de over gang naar een economie met min der C02-uitstoot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10