Gaza ruikt naar verwoesting en dood Spanning in het Midden-Oosten neemt ook politiek weer toe ndernemer maandag 23 november 2009 MENSENRECHTEN Raji Sourani worstelt met zijn emoties Volgens dr. Raji Sourani is Palestijnse eenheid een absolute voorwaarde om het conflict in het Midden-Oosten op te lossen, gevolgd door een einde van de Israëlische blokkade van de Gazastrook en van het Israëlische wangedrag op de Westelijke Jordaanoever. foto Phil Nijhuis/GPD heeft geen recht meer te praten over mensenrechten. De misda den waren zelfs te zien op tv, maar Europa bleef stil." Sourani had zijn hoop gevestigd op de nieuwe Amerikaanse presi dent Barack Obama. „Maar ik zie niets bewegen. Het Amerikaanse beleid is ook één van de redenen voor de Palestijnse president Ab bas om ermee op te houden." Sprekend over de politieke leiding van de Palestijnen erkent Sourani dat de verdeeldheid nog nooit zo groot was. „Als dat proces zich voortzet, is dat onze zelfmoord", stelt Sourani. „We moeten stop pen met naar elkaar te wijzen. Er is verzoening nodig. Dat moet ge woon. Hamas is een legitiem deel van onze politieke structuur. Dat is relevant. Feitelijk willen Fatah en Harnas hetzelfde." Tegelijkertijd wenst de mensen rechtenadvocaat meer steun uit de Arabische wereld, met name op politiek vlak. „De Arabische lan den helpen ons in het dagelijks be staan maar politiek zijn ze ver deeld. In feite beslissen wij en zij volgen." Volgens Sourani is Palestijnse een heid een absolute voorwaarde om het conflict in het Midden-Oosten op te lossen, gevolgd door een ein de van de Israëlische blokkade van de Gazastrook en het Israëlische wangedrag op de Westelijke Jor daanoever. Zelf noemt hij het 'een optimistisch scenario'. Heeft het kans van slagen? Sourani: „Ik ben niet naïef. Het is gecompliceerd. Maar als iedereen echt wil, kun nen wij dit oplossen. Nu geldt het recht van de sterkste en dat is in niemands belang. Ook Israël heeft er strategisch belang bij dat er een twee statenoplossing komt." De Israëlische regering onder lei ding van premier Benjamin Neta nyahu lijkt echter een andere koers te varen. Of, zoals Sourani het verwoordt: „Israël biedt alleen bloedvergieten en de dood." De stelling dat er geen vredespro ces kan beginnen zolang Harnas de vernietiging van Israël voor staat, noemt Sourani 'onzin'. „En Israël weet dat. Wie heeft er atoomwapens, bommenwerpers en tanks? Wij hebben garanties no dig, niet zij." Ondanks de schier hopeloze situa tie kunnen de Palestijnen niet op geven, stelt Sourani. „Wij hebben geen andere keuze. Als wij opge ven zal iedereen een hoge prijs be talen. De mensen hebben niets meer te verliezen. Maar politiek is geen wiskunde. Het is scheikunde. Soms gebeurt er iets onver wachts." door Carel Goseling Dit jaar is volgens dr. Raji Sourani het ergste uit de Palestijnse ge schiedenis. „Zoiets heb ben we nog nooit meegemaakt." Sourani (56) laat een stilte vallen. Blik op oneindig, langzaam schudt hij 'nee'. Zijn ogen worden voch tig. De directeur van het Centrum voor Mensenrechten in Gaza, die voor zijn werk onder meer de Ro bert F. Kennedyprijs kreeg, wor stelt met zijn emoties. „In de Gazastrook is sprake van een sociaaleconomische verstik king. 65 procent van de mensen heeft geen werk, 90 procent leeft onder de armoedegrens. Er kan niets in of uit. Het ruikt er nog steeds naar verwoesting en dood. Wij zijn een volk van bedelaars ge worden. Het is een schande voor de internationale gemeenschap." Op de Westelijke Jordaanoever is het voor de Palestijnen niet veel beter, weet Sourani. „Daar is spra ke van een verjoodsing. Iedere dag worden Israëlische nederzettingen uitgebreid, wordt ons land inge pikt. Al die gebieden zijn met el kaar verbonden door speciale Israë lische wegen en afgesloten door de illegale muur. Er zijn zeshonderd Israëlische controleposten. De Pa lestijnen leven feitelijk in getto's. Ze kunnen niets doen. Elke dag worden er mensen opgepakt, wordt er geschoten, worden hui zen verwoest, wordt er gemoord. Kort gezegd: het is gewoon apart heid." De gewone burgers betalen de hoogste prijs, stelt Sourani. „Het rapport van de VN-commis- sie onder leiding van rechter Ri chard Goldstone geeft aan dat Is raël oorlogsmisdaden en misda den tegen de mensheid heeft ge pleegd in Gaza. Maar Europa wijst het af, terwijl Goldstone hetzelfde zegt als Amnesty International, Human Rights Watch en zelfs Is raëlische militairen. Mijn hart is ge broken. Waarom laat men dit ge beuren? Europa heeft het morele recht verloren ons te zeggen dat het verkeerd is wat we doen. Het CAZA-STAD - Het leger van Israël en militanten uit de Gazastrook hebben elkaar dit weekeinde weer beschoten. Israëlische jachtvliegtui gen bombardeerden in de Pales tijnse enclave een smokkeltunnel bij de grensplaats Rafah en twee locaties waar wapens zouden wor den gefabriceerd. De aanval, waardoor acht mensen gewond raakten, had plaats in de nachtelijke uren. Volgens leger- bronnen was sprake van een straf maatregel in verband met een ra ket die zaterdag neerkwam nabij de plaats Sderot in het zuiden van Israël. Het projectiel was afgescho ten vanuit het door de radicaalisla- mitische Hamasbeweging gecon troleerde gebied. Niemand raakte gewond door de raketbeschieting. Van materiële schade was even min sprake. Op het politieke vlak nam de span ning in het Midden-Oosten dit weekeinde eveneens toe. President Hosni Mubarak van Egypte, haalde ongebruikelijk fel uit naar Israël. In een toespraak voor het Egypti sche parlement verweet hij de Joodse staat de mogelijkheid tot vrede in het Midden-Oosten te 'vernielen'. „Genoeg met uw koppigheid en uw manipulaties - ga in op de op roepen tot vrede", aldus 8i-jarige Mubarak, die gisteren een gesprek voerde met zijn Israëlische ambtge noot Shimon Peres (86). Tijdens een gezamenlijke perscon ferentie riep Mubarak Israël ertoe op de verdere bouw van illegale Joodse nederzettingen in bezet Pa lestijns gebied te stoppen. Peres, die vooral een ceremoniële rol heeft, stelde dat de bouw van ne derzettingen slechts een marginale rol speelt in het conflict met de Pa lestijnen. „Zelfs dit probleem kan worden opgelost door onderhande lingen en akkoorden." Mubarak wil een vredesakkoord 'dat een eind maakt aan het Pales tijnse leed' en de oprichting van een Palestijnse staat binnen de grenzen van 1967, dus inclusief Oost-Ieruzalem. Egypte tekende in 1979 als eerste Arabische staat een vredesakkoord met Israël en pro beert nu te bemiddelen in het Mid den-Oosten. Het conflict in het Midden-Oos ten heeft de afgelopen twintig jaar aan bijna 8900 mensen het Teven gekost. Veruit de meesten waren Palestijnen, zo meldde de Israëli sche mensenrechtenorganisatie B'Tselem gisteren. Voor de Palestijnen was 2009 het bloedigste jaar, vooral door de ac ties van het Israëlische leger in de Gazastrook. Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-ptc.nl WeoeNCR NleuwsMedla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9